UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай розпочав військові навчання навколо Тайваню у відповідь на візит віцепрезидента острова до США

Віцепрезидент Тайваню зробив у США “транзитні зупинки” на шляху до Парагваю. 

У суботу, 19 серпня, Китай розпочав військові навчання навколо Тайваню як "серйозне попередження сепаратистським силам” у відповідь на візит віцепрезидента острова Вільяма Лая до Сполучених Штатів. Про це повідомляє Reuters.

Лай, який є головним претендентом на посаду президента Тайваню на виборах у січні, повернувся зі Сполучених Штатів у п'ятницю, 18 серпня. Офіційно він робив лише “транзитні зупинки” по дорозі до Парагваю і назад, але виступав із промовами, перебуваючи в США. 

Командування Східного театру воєнних дій Народно-визвольної армії Китаю в короткій заяві повідомило, що проводить морське і повітряне патрулювання в бойовій готовності навколо острова.

Міністерство оборони Тайваню заявило, що виявило 42 китайських літаки і вісім кораблів, які брали участь у навчаннях навколо острова. Тайвань розгорнув кораблі і літаки у відповідь.

26 китайських літаків перетнули серединну лінію Тайванської протоки, яка протягом десятиліть була неофіційним бар'єром між двома сторонами.

Командування Східного театру військових дій армії Китаю заявило, що проводить спільні навчання і тренування військово-морських і військово-повітряних сил, зосереджуючись на координації дій кораблів і літаків, захопленні контролю і протичовнових навчаннях на північ і південний захід від Тайваню, щоб перевірити "реальні бойові можливості".

Читайте також: Випробування системи Patriot в Тайвані завершилося провалом

"Це серйозне попередження сепаратистським силам, що виступають за незалежність Тайваню, які вступають у змову з зовнішніми силами з метою провокацій", - йдеться в заяві.

У навчаннях брали участь есмінці, фрегати і швидкісні ударні ракетні катери, а також винищувачі. Сили здійснили "всебічне оточення острова", заявило командування.

Уряд Тайваню рішуче засудив ці навчання, а Міністерство оборони заявило, що зберігає здатність, рішучість і впевненість у гарантуванні національної безпеки.

Рада у справах материкового Китаю, яка формує політику Тайваню щодо Пекіна, закликала Китай припинити залякування і розпочати переговори, заявивши, що народ Тайваню сповнений рішучості захищати себе і ніколи не піддасться на погрози застосування сили.

За кілька годин до навчань президент США Джо Байден і лідери Південної Кореї і Японії домовилися в Кемп-Девіді під час тристороннього саміту про поглиблення оборонної і економічної співпраці, підтвердивши при цьому "важливість миру і стабільності через Тайванську протоку як невід'ємного елементу безпеки і процвітання міжнародної спільноти".

Повний масштаб суботніх маневрів був зрозумілий не одразу, і на вулицях Тайваню, який давно звик до погроз Китаю, не було помітно жодних ознак тривоги.

Читайте також: Глава Міноборони Китаю застеріг від "гри з вогнем" навколо Тайваню

Після візиту до Тайбею минулого року колишнього спікера Палати представників США Ненсі Пелосі китайські військові запустили ракети над Тайванем і провели військово-морські навчання навколо острова, які тайванські офіційні особи назвали підготовкою до повномасштабного вторгнення.

Квітневі навчання відбулися після того, як президент Цай Інвень зустрілася зі спікером Палати представників Кевіном Маккарті під час візиту до Каліфорнії.

Китай має особливу неприязнь до Лая за його попередні висловлювання про боротьбу за незалежність Тайваню. Однак під час передвиборчої кампанії Лай пообіцяв зберегти статус-кво і неодноразово пропонував переговори з Пекіном. 

Підтвердження проведення навчань супроводжувалося шквалом статей у державній пресі Китаю, які засуджували Лая.

Незадовго до оголошення військових навчань офіс керівної Комуністичної партії Китаю з питань Тайваню заявив, що візити Лая до США були "прикриттям, яке він використовував для того, щоб продати інтереси Тайваню і щоб перемогти на місцевих виборах за допомогою нечесних дій". 

Сполучені Штати, як і більшість країн, не мають офіційних зв'язків з Тайванем, але є його найсильнішим міжнародним партнером, зобов'язаним за законом надавати острову засоби для самозахисту.

Читайте також: Мер столиці Тайваню відвідає Китай на тлі напруженості навколо острова — Reuters

Китай уже давно застосовує до острова політику «батога і пряника», погрожуючи йому перспективою військових дій і водночас звертаючись до тих, хто, на його думку, схильний підтримати точку зору Пекіна.

Зокрема, уряд Тайваню очікує, що Китай спробує втрутитися у вибори на острові в січні, незаконно фінансуючи прихильних до Пекіна кандидатів. Також не виключається можливість застосування Китаєм сили для захоплення Тайваню.