UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай проводить найбільші за рік військові навчання навколо Тайваню

Острів розгорнув сили у відповідь і засудив дії Пекіна.

Фото ілюстративне

Фото ілюстративне

Китай розпочав наймасштабніші за рік військові навчання навколо Тайваню всього через кілька днів після того, як Вільям Лай став новим президентом острова, повідомляє Bloomberg.

Читайте також: Військово-морські сили США й Тайваню “таємно” провели спільні навчання — Reuters

За словами Пекіна, військові навчання в четвер, 23 травня, повинні "послужити суворим покаранням за сепаратистські дії сил "незалежності Тайваню" і жорстким попередженням проти втручання і провокацій з боку зовнішніх сил".

Під "зовнішніми силами", швидше за все, маються на увазі США, які є головним військовим спонсором Тайваню. 

Острів розгорнув морські, повітряні й наземні сили у відповідь на військові навчання Китаю, згідно з заявою Міністерства оборони Тайваню. Тайбей також засудив дії Пекіна як акт ірраціональних провокацій, що підривають регіональний мир і стабільність.

Військові навчання посилюють тиск на Лая, який у понеділок, 20 травня, офіційно вступив на посаду президента. У своїй інавгураційній промові він заявив, що Китай повинен відмовитися від погроз війни й жодна сторона протоки не підпорядковується іншій.

Китай ще раніше висловив невдоволення вступом Лая на посаду, заявивши, що його промова "надіслала небезпечний сигнал про прагнення до незалежності". Пекін також засудив держсекретаря США Ентоні Блінкена за привітання Лая, запровадив санкції проти колишнього американського конгресмена, який підтримував Тайбей, а також “символічні” обмеження проти низки оборонних компаній США. 

Китайські навчання проходили в Тайванській протоці, на півночі, півдні та сході від Тайваню, а також біля навколишніх островів. Маневри триватимуть два дні.

Китай не розсилав навігаційні попередження для кораблів і літаків, як це було під час навчань у серпні 2022 року, коли Пекін фактично заблокував шість районів у морі і випустив ракети у відповідь на візит колишнього спікера Палати представників США Ненсі Пелосі на Тайвань.

Хоча наразі зрозуміло, скільки кораблів і літаків задіяно, китайські військові не проводили навчань у такій кількості районів навколо Тайваню з квітня минулого року.

Читайте також: Китай розкритикував Блінкена за привітання нового президента Тайваню

Китай вважає Тайвань своєю територією та ніколи не виключав можливості отримання контролю над островом за допомогою сили. Уряд Тайваню відкидає претензії Пекіна.

Лай, якого Китай називає “небезпечним сепаратистом”, дав зрозуміти, що протягом чотирьох років свого перебування на посаді він дотримуватиметься багатьох принципів політики своєї попередниці Цай Інвень, в тому числі й у відносинах із США. Така позиція означає, що відносини між Тайбеєм і  Пекіном, ймовірно, залишатимуться напруженими найближчими роками.