UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай і Філіппіни обмінялися звинуваченнями через зіткнення в Південно-Китайському морі

Обидві країни перебувають у територіальній суперечці в багатих на ресурси водах.

У неділю, 22 жовтня, Китай і Філіппіни обмінялися звинуваченнями через зіткнення у спірних водах Південно-Китайського моря, коли китайські судна заблокували філіппінський катер, який доставляв запаси військам. Це чергова суперечка у серії морських конфронтацій, повідомляє Reuters.

Протягом останніх місяців між двома країнами відбулася низка сутичок в акваторії Південно-Китайського моря, особливо на спірній другій мілині Томаса, що входить до складу островів Спратлі.

Читайте також: На тлі активності Китаю у спірних водах ще дві країни можуть приєднатися до спільного патрулювання з Філіппінами та США 

Філіппіни надсилають запаси військам, розміщеним на старому транспортному судні часів Другої світової війни, яке використовується як форпост на мілині, що змушує китайську берегову охорону неодноразово розгортати кораблі для блокування місій з поповнення запасів.

Під час інциденту, що стався в неділю вранці, китайська берегова охорона заявила, що було "незначне зіткнення" між одним з її кораблів і філіппінським катером, в той час як берегова охорона "законно" блокувала катер, який перевозив "незаконні будівельні матеріали" на військовий корабель Філіппін.

Маніла у відповідь "найрішучішим чином" засудила "небезпечні блокувальні маневри" китайського судна.

"Небезпечні, безвідповідальні і незаконні дії Китаю були порушенням суверенітету, суверенних прав і юрисдикції Філіппін", - йдеться в заяві Маніли.

Сполучені Штати висловили підтримку Філіппінам, засудивши "зрив Китаєм законної філіппінської місії з поповнення запасів".

"Ми стоїмо разом з нашими друзями, партнерами та союзниками на захисті суверенітету Філіппін і на підтримку вільного та відкритого Індо-Тихоокеанського регіону", - написала посол США на Філіппінах Мері Кей Карлсон на платформі X.

Відносини Маніли з Пекіном погіршилися за часів президента Філіппін Фердинанда Маркоса-молодшого, який після вступу на посаду минулого року посилив військову взаємодію з Вашингтоном. У травні Пентагон заявив, що захистить Філіппіни, якщо їхня берегова охорона зазнає нападу "в будь-якій точці Південно-Китайського моря".

Читайте також: Філіппіни заявили, що прибрали плавучий бар'єр Китаю у спірних водах 

Минулого тижня філіппінські військові зажадали від Китаю припинити "небезпечні і образливі" дії після того, як корабель ВМС КНР відстежив і спробував відрізати судно ВМС Філіппін, що здійснювало місію з поповнення запасів.

За заявою Маніли, нове зіткнення сталося під час звичайної місії з поповнення запасів.

"Провокаційні, безвідповідальні і незаконні дії китайського судна берегової охорони поставили під загрозу безпеку екіпажу філіппінського корабля”, - заявили в Манілі.

У повідомленні китайської берегової охорони йдеться, що філіппінське судно проігнорувало неодноразові попередження, перетнуло носову частину китайського корабля і "навмисно спровокувало неприємності", що призвело до зіткнення.

"Поведінка Філіппін серйозно порушує міжнародні правила щодо уникнення зіткнень у морі і загрожує безпеці судноплавства наших суден", - заявили в береговій охороні Китаю.

Маніла посадила на мілину військовий корабель BRP Sierra Madre в 1999 році на тлі своїх претензій на суверенітет над другою мілиною Томаса, яка знаходиться в межах її виключної економічної зони.

Читайте також: Китай заявив, що відігнав корабель ВМС Філіппін у спірних водах

Обидві країни перебувають у територіальній суперечці в багатих на ресурси водах, а уряд президента Філіппін Фердинанда Маркоса-молодшого посилює протести проти дій Пекіна з моменту приходу до влади минулого року. 

Пекін наполягає на тому, що майже все Південно-Китайське море знаходиться в межах його території - це твердження перетинається з окремими претензіями Брунею, Малайзії, Філіппін, Тайваню і В'єтнаму. Попри арбітражне рішення 2016 року, яке визнало недійсними претензії Пекіна, Китай забудовує кілька незайнятих ділянок суші в Південно-Китайському морі - ключовому маршруті для торгівлі товарами на суму близько трьох трильйонів доларів США.