UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС закликав Сі Цзіньпіна запобігти будь-яким спробам РФ обходити санкції — Politico

Мішель вказав Сі на китайські компанії, причетні до поставок товарів подвійного призначення до Росії.

Глава Євроради Шарль Мішель у четвер, 7 грудня, закликав китайського лідера Сі Цзіньпіна терміново “розібратися” з компаніями, причетними до постачання в Росію товарів подвійного призначення, зазначивши, що країни ЄС незабаром обговорюватимуть, чи варто запроваджувати санкції проти цих організацій, повідомляє Politico.

Читайте також: США запровадили санкції проти оборонного сектору Білорусі та «гаманців» Лукашенки

Близько 13 компаній, що базуються в Китаї, перебувають у полі зору ЄС, оскільки Союз прагне посилити боротьбу з потоком товарів подвійного призначення до Росії, які, за словами Києва та його західних союзників, сприяють веденню агресивної війни проти України. За відсутності відповідних запевнень з боку Пекіна, лідери ЄС, які зустрінуться у Брюсселі наступного тижня, можуть вирішити назвати і присоромити ці компанії.

"Ми визначили список компаній, які, як ми підозрюємо, відіграють певну роль в обході наших санкцій, і, зважаючи на нагоду під час саміту, ми погоджуємося, що важливо заглибитися в деталі. Ми щиро сподіваємося, що сьогодні нас почують, і тоді Китай зробить відповідні кроки", - сказав Мішель після переговорів із Сі в Пекіні. 

Читайте також: Британія запровадила санкції проти експортерів військового обладнання до Росії

За словами глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, яка відповідає за розробку майбутнього пакету санкцій, вона сказала Сі запобігти будь-яким спробам Росії підірвати вплив обмежень.

Китайське державне агентство Xinhua не повідомило, як Сі відреагував на це, хоча він сказав, що обидві сторони повинні "посилити взаєморозуміння і належним чином вирішувати розбіжності за допомогою конструктивного діалогу".

Саміт ЄС-Китай — перший за останні чотири роки, відбувається в той час, коли керівництво Пекіна посилює дипломатичну взаємодію на тлі економічного спаду, частково спричиненого зростанням геополітичної напруженості та закликом Заходу до зменшення ризиків у відносинах із другою за величиною економікою світу.

Під час зустрічі з лідерами ЄС Сі побічно відмахнувся від необхідності зменшення ризиків і натомість назвав Китай партнером Європи в торговельному і технологічному секторах - в той час, як США посилюють обмеження на експорт технологій до свого найбільшого конкурента.

Пекін, за словами Сі, "готовий розглядати ЄС як ключового партнера в економічній і торговельній співпраці, пріоритетного партнера в технологічному співробітництві і надійного партнера в промислових і виробничо-збутових ланцюгах".

На зустрічі з прем'єром Державної ради Китаю Лі Цяном пролунала жорсткіша риторика проти дедалі більш рішучого порядку денного ЄС щодо Пекіна.

Читайте також: Європа не повинна боятися співпраці з Китаєм через конкуренцію — Ван І

"Китай виступає проти порушень основних принципів ринкової економіки, політизації та сек'юритизації економічних і торговельних питань", - сказав Лі, додавши, що Пекін сподівається, що Європа буде обережною у впровадженні обмежувальної торговельної політики і використанні засобів торговельного захисту.

Фон дер Ляєн, відповідаючи на запитання про розслідування ЄС щодо китайських електромобілів, лише сказала, що це питання обговорювалося під час саміту.

Щодо дефіциту торгівлі ЄС із Китаєм, який подвоївся до майже 400 мільярдів євро між 2020 і 2022 роками, фон дер Ляєн описала ситуацію як "критично незбалансовану". За її словами, відбулися "інтенсивні" дискусії з Сі.

“Ми погодилися, що тепер у нас є перелік різних елементів, в які хочемо заглибитися у діалозі на високому рівні. І це, звичайно, визначить майбутнє наших відносин... І тому, я думаю, що зараз важливо бачити прогрес на місцях", - зазначила глава Єврокомісії.

Фон дер Ляєн додала, що очікує побачити результати конкретних кроків Китаю у вирішенні питання транскордонних потоків даних, відсутності доступу на ринок медичних виробів, а також обмежувальних законів проти косметичної промисловості, які викликають велике занепокоєння Франції.

Захід стурбований зближенням між Китаєм і Росією, відносини яких зміцнилися після того, як Москва відправила тисячі військових в Україну у 2022 році. Китай був найбільшим партнером РФ відтоді, як минулого року глава Кремля віддав наказ про повномасштабне вторгнення в Україну. Пекін надав РФ як економічну, так і дипломатичну підтримку.

Раніше повідомлялося, що товарообіг Росії та Китаю у 2023 році досяг рекордного рівня, а саме виріс на 26,7 відсотка. Обсяг китайсько-російської торгівлі за перші 11 місяців цього року перевищив показник за 2022 рік у $190 млрд, який вважався рекордним. 

Читайте також: Глави МЗС Британії та Китаю обговорили війну РФ проти України та ситуацію в Секторі Гази

РФ стала світовим лідером з-поміж країн, на проти яких запроваджені міжнародні санкції. Втім, лазівки, які дають змогу Росії їх обходити, і залишаються, і знаходяться. Цивільні технології швидко адаптуються під воєнні потреби країни-терористки, а тривалий процес удосконалення санкцій та обмежень, вочевидь, не встигає за цими змінами. Як працює російський «паралельний імпорт», завдяки якому РФ досі купує обладнання для виробництва зброї, розповідав Олександр Лємєнов.