Прем’єр Державної ради (уряду) Китаю Лі Цян використав свою першу закордонну поїздку, щоб запропонувати новий підхід до Європи, зосередившись на тих сферах, де погляди сторін збігаються, намагаючись уникнути повторення складних відносин Пекіна з Вашингтоном. Про це повідомляє FT.
Цього тижня в Німеччині та Франції Лі Цян націлився на урядовців і бізнес-лідерів, пообіцявши зосередитися на боротьбі з кліматичною кризою і оголосивши про списання боргу Замбії на саміті з питань фінансування боротьби зі зміною клімату, скликаному Еммануелем Макроном, що стало дипломатичною перемогою французького президента.
Такі кроки Лі свідчать про те, що Пекін дотримується двостороннього підходу до Європи, намагаючись вирішувати питання ділових відносин і кліматичної співпраці окремо від більш гострих питань, таких як війна РФ проти України.
На противагу цьому, китайські чиновники часто ставлять кліматичну співпрацю із США в залежність від зовнішньополітичних вимог.
"Китайські еліти розглядають заспокоєння і взаємодію з Європою як головний стратегічний пріоритет. Через війну Росії проти України Європа і США стратегічно зблизилися більше, ніж за останні десятиліття", - каже аналітик Сівер Ван.
Новий крок Пекіна з'явився в той час, коли Єврокомісія вивчає способи "знизити ризики" у своїх економічних відносинах, зменшивши залежність від сировини з Китаю і обмеживши експорт передових технологій до Пекіна.
Китайські державні ЗМІ та дипломати різко розкритикували це і застерегли європейські столиці від надмірного втручання в торговельні суперечки Китаю з США.
У травні міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган попередив свого німецького колегу, що якщо ЄС прагне відокремитися від Пекіна для "зменшення ризиків", то він відокремиться від можливостей, співпраці, стабільності та розвитку.
Але Лі, який займається проблемою млявого відновлення китайської економіки, що дедалі більше потребує приватних інвестицій, у Берліні зайняв більш примирливий підхід. Під час бесіди з представниками німецького бізнесу Лі заявив, що "розуміє занепокоєння кожної зі сторін щодо безпеки" і що "захист від ризиків не суперечить співпраці".
Оскільки концепція зменшення ризиків все ще залишає простір для інтерпретації, китайська сторона "намагається з'ясувати розрив між риторикою і діями", вважає старший науковий співробітник аналітичного центру Chatham House Юй Цзе. "Політична Європа говорить про це постійно, в той час як бізнес-Європа менш зацікавлена", - додав аналітик.
Лі прокоментував деякі з побоювань бізнес-лідерів, попередивши їх, що "відмова від співпраці - це найбільший ризик, а відсутність розвитку - найбільша небезпека".
Виконавчий директор хімічного гіганта BASF Мартін Брудермюллер у березні попередив, що, хоча існують ризики, пов'язані з роботою в Китаї, "існує також і величезний ризик не бути в Китаї".
BASF є однією з кількох великих німецьких груп, включаючи виробника мікросхем Infineon і провідних автовиробників країни, які сильно залежать від Китаю як з точки зору продажів, так і з точки зору ланцюгів поставок.
Дедалі більше керівників компаній, у тому числі Siemens і Mercedes-Benz, публічно відкидають заклики Берліна і Брюсселя диверсифікувати свою діяльність подалі від Китаю, аргументуючи, що цей ринок просто занадто великий.
"Ми повністю залежимо від Китаю", - сказав один із керівників компанії-постачальника автомобілів.
“Такий розвиток подій перетворив німецькі транснаціональні корпорації на найвідвертішу і, можливо, найефективнішу лобістську силу, яка виступає за більшу, а не меншу економічну взаємодію з Китаєм", - сказав аналітик у консалтинговій компанії Gavekal Dragonomics Янмей Сі.
У поїздці до Німеччини та Франції Лі супроводжували представники китайських компаній, зокрема гіганта акумуляторної промисловості CATL, який відкрив завод у Німеччині, та виробника сонячних панелей Longi, який сподівається побудувати завод у Франції.
Лі також похвалив опозицію Франції до "відокремлення" і "фракційної конфронтації", завуальовано натякаючи на підхід США.
Минулого тижня лідер Китаю Сі Цзіньпін зустрівся з Ентоні Блінкеном – першим державним секретарем США, який відвідав Пекін за останні п'ять років, і оголосив про "прогрес" на шляху до стабілізації відносин. Але вже через день президент Джо Байден викликав обурення Пекіна, назвавши Сі "диктатором".
На противагу цьому Лі заявив під час бесіди з французькими бізнес-лідерами, що високий рівень політичної довіри між Францією і Китаєм дозволяє бачити у взаємозалежності країн не ризики, а стабільність, визначеність і спільні можливості для зростання.
У вівторок, 20 червня, коли Лі їхав на обід з делегацією баварських чиновників і представників бізнесу, Єврокомісія заявила, що висуне пропозицію про перевірку вихідних інвестицій і вдосконалення експортного контролю - заходи спрямовані на технологічні зв'язки з Китаєм. Однак країни-члени ЄС, як і раніше, обережно ставляться до таких кроків.
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн закликала держави ЄС підтримати стратегію "зменшення ризиків". Але вона визнала, що "переважна більшість торговельно-економічних відносин" із Китаєм залишаться "звичайним бізнесом".
Хоча нові пропозиції Єврокомісії суперечливі, німецькі лідери переконані в необхідності диверсифікації поставок з Китаю. Дехто вважає, що китайська сторона переоцінює свою здатність створити коаліцію з європейськими компаніями навколо стратегії зниження ризиків.
"Теза Лі про те, що бізнес-спільнота не хоче зменшувати ризики, є нісенітницею. Нам не байдуже", - заявив один німецький бізнес-лідер в інтерв'ю Financial Times.
Голова Німецької торгової палати в Пекіні Йенс Гільдебрандт каже, що вже можна помітити чіткі ознаки зниження ризиків. За його словами, деякі компанії переносять своє виробництво з Китаю до інших країн Азії, щоб захиститися від майбутніх санкцій або експортного контролю.
"Причини зниження ризиків приходять з різних боків. Китайський уряд не має всіх інструментів у своїх руках, аби сказати німецьким компаніям, що їм не потрібно зменшувати ризики", - додав Гільдебрандт.
Зміна клімату та "зелений перехід" також посіли важливе місце на зустрічах Лі в Німеччині, де обидві сторони оприлюднили меморандум, в якому виклали широкі принципи співпраці у цій сфері.
Минулого року Пекін заморозив кліматичні переговори із США на кілька місяців, і спроби перезавантажити їх не принесли значного прогресу. Але більш стабільні відносини Європи з Китаєм "допомагають Заходу зберегти свій останній плацдарм для спільної роботи з Пекіном над проблемою зміни клімату, яку ніколи не вдасться вирішити без розмови з Китаєм, вважає аналітик Лі Шуо.
Але як кліматичні аналітики, так і німецький бізнес попереджають, що вони вже давно чекають від Китаю не слів, а конкретних дій щодо скорочення викидів.
"Настав час діяти. Ми повинні бути реалістами; є речі, які вони просто не можуть вирішити", - зазначає Гільдебрандт.
Раніше повідомлялося, що Брюссель зіштовхнувся з труднощами у своїх спробах узгодити рішучішу економічну політику щодо Китаю, оскільки країни ЄС вимагають більше доказів, перш ніж ухвалювати жорсткіші правила.
Єврокомісія наполягає на тому, щоб столиці ЄС розглянули можливість запровадження режиму ретельної перевірки вихідних інвестицій, а також більш скоординованої системи експортного контролю над важливими технологіями.
Але проект стратегії економічної безпеки ЄС, з яким ознайомилося видання FT, свідчить, що перед тим, як висувати законодавчі пропозиції, необхідно провести додатковий аналіз, оскільки Брюссель розмірковує над тим, як найкраще посилити контроль за торгівлею та інвестиціями.