UA / RU
Підтримати ZN.ua

Яким був рік, що минає, і чого українцям слід чекати в новому році

Темпи відновлення економіки у 2014 р. виявляться всього 1%, що нижче від попереднього прогнозу - 1,5%. Для пересічних українців це означає необхідність ще тугіше затягнути паски.

Автор: Артур Федорчук

Очікувалося, що 2013-й буде важким для економіки України, але реальність перевершила всі прогнози. Борговий тягар на рік, що минає, становив 5,6 млрд дол. виплат за кредитами МВФ і погашення боргів за євробондами. Ішлося про сумарний зовнішній борг на суму 10 млрд дол. Джерел для його погашення практично не було, оскільки спостерігалося негативне сальдо торгового балансу без будь-яких перспектив на поліпшення. І 2013-й у цьому плані тільки погіршив ситуацію.

Експорт української продукції впродовж року значно знизився. Було падіння зовнішнього попиту не тільки з боку Росії, а й із боку ЄС. Євросоюз усе ще перебуває в тривалій рецесії, хоча і є ознаки поступового виходу з неї. Економіка РФ, за даними Російського комітету статистики, у 2013 р. теж перебувала в рецесії.

Істотно зміцнив свої позиції на українському ринку імпорт. Одна з причин цього - стабільний курс гривні відносно долара. 2013 р. українська гривня зміцнилася до турецької ліри на 15%, до російського рубля - на 8%. Відтак, товари сусідів стали більш конкурентними на нашому ринку, і більша частина внутрішнього попиту почала працювати на ВВП інших країн.

Ще одна особливість - нереальний бюджет. Нинішній уряд рік за роком роздуває проект бюджету і потім упродовж року вишукує шляхи розв'язання проблеми. Страждає все суспільство. Оскільки в бюджеті немає грошей, держоргани не розраховуються з постачальниками, затримують зарплати, що зменшує попит населення і вимиває в бізнесу оборотні кошти. Однак бюджет-2013 виявився рекордно провальним.

Ніхто з серйозних економістів, зокрема й авторитетні міжнародні організації, не прогнозував зростання ВВП України, але уряд із самого початку сформував державний бюджет на оптимістичних очікуваннях зростання в межах 5%. Потім цей показник опускали до 4 і 3,5%. У результаті бюджет склали на нереальних прогнозованих доходах, і він не був виконаний. За підсумками року ВВП, найімовірніше, матиме від'ємне значення. Крім того, у бюджеті країни було закладено інфляцію, якої також упродовж року не спостерігалося. Не вгадав уряд і з курсом гривні. У бюджет закладали курс 8,4 грн/дол., але цього курсу досі не досягнуто. У результаті весь рік зростали дефіцит бюджету і дорогі запозичення, а ситуація залишається нестабільною.

Значна частина країни, зокрема монетарна система, працювала на фінансування бюджетного дефіциту. У 2013 р. відбулося безпрецедентне за останні 5 років прискорення зростання монетарної бази. Влада намагалася стимулювати економіку, але збільшення кількості грошей не привело до очікуваного результату, - відсоткові ставки для кінцевих позичальників залишилися дуже високими. Крім того, банки, відчуваючи загальну нестабільність у країні, воліли кредитувати не реальний сектор економіки, а купівлю споживчих товарів на короткі терміни й під високий відсоток.

Єдине могло потішити українців у році, який минає, - це низький рівень інфляції (що для економік, які розвиваються, є ознакою рецесії). У Держстаті впевнені: зростання цін упродовж року не було взагалі. За даними відомства, у листопаді 2013 р. індекс споживчих цін на товари та послуги завмер на нульовій позначці (відносно грудня 2012 р.). Населення, правда, може з цим не погодитися, оскільки подорожчали найбільш чутливі для простих людей товари, наприклад молоко та молочні продукти подорожчали за рік більш ніж на 10%. Але статистика, очевидно, знає більше. Можливість підвищувати ціни у виробників і продавців справді були вкрай обмежені через дефіцит грошей у громадян. Відсутність попиту остаточно вганяла економіку в депресію.

Згідно з прогнозом МВФ, і в 2014 р. інфляція в Україні не перевищить 1,9%. Однак у проекті держбюджету-2014 уряд передбачив інфляцію на рівні 8,3%. Згідно з цим-таки проектом, у 2014 р. розмір українського ВВП досягне 1653 млрд грн, а його реальне зростання становитиме 3%. Економісти не сприймають зазначених цифр всерйоз. Вони вважають прогноз щодо обсягу економіки України завищеним на 80-100 млрд грн. Досягти такого зростання може дозволити лише велика інфляція, але передумов для неї нині немає: в Україні - рецесія, близька до нуля інфляція, відсутність перспектив різкого зростання цін на зовнішніх ринках.

В основу головного фінансового документа країни мав лягти листопадовий прогноз Мінекономіки щодо ВВП. У ньому очікували 1,8% зростання. Однак візит президента до Росії примусив переглянути прогноз Мінекономіки. Буквально за одну ніч замість 1,8% зростання в обґрунтуванні проекту бюджету з'явився прогноз 3% зростання ВВП. Схоже, платити за такий оптимізм знову доведеться всім українцям.

Поки що прогнози на наступний рік для України не дуже втішні. Єврозона 2014 р. продовжить повільне відновлення, при цьому зростання економіки залишатиметься млявим, про що свідчать дані доповіді рейтингового агентства Standard&Poor's "Глобальні тенденції суверенних кредитних рейтингів: кількість знижень, імовірно, перевершить кількість підвищень 2014 року". Згідно з цією доповіддю, рейтинги всіх країн СНД мають стабільний прогноз, крім України, чиї низькі рейтинги та негативний прогноз відбивають економічні й політичні проблеми країни.

У МВФ заявляють, що політика української влади залишається "непереконливою", створює в економіці країни внутрішні й зовнішні дисбаланси, наслідком яких стало поглиблення рецесії. Особливу увагу МВФ звертає на те, що золотовалютні резерви на кінець року опустилися нижче рівня 2,5 місяця імпорту. Водночас МВФ укотре погіршив прогнози розвитку української економіки. Нинішнього року її очікує спад на 0,3% (досі в МВФ припускали зростання на 0,4%), а темпи відновлення економіки у 2014 р. виявляться всього 1%, що нижче від попереднього прогнозу - 1,5%. Для пересічних українців це означає необхідність ще тугіше затягнути паски. Установка влади на збереження економічних дисбалансів і небажання проводити кардинальні реформи залишається в силі.