UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ваша власність – під загрозою

Чорні реєстратори все частіше стають інструментом схем з рейдерства.

Автор: Артем Святненко

Реєстр права власності на нерухомість – єдиний документ, за допомогою якого підтверджується право власності. При цьому щоб забрати це право у приватної особи чи комерційної установи, виявляється, достатньо підключити до "роботи" одного з спеціальних чорних реєстраторів. Такий "спеціаліст" за пару тисяч доларів винесе незаконне рішення, що може стати підставою для схеми рейдерського захоплення власності в будь-якому місці країни…

Нелегальні зміни в реєстрі власників можна зробити за 2 години, а щоб довести їх фіктивність, потрібні роки роботи кваліфікованих адвокатів. Найнеприємніше, що не завжди суд стане на сторону справедливості. В нашій країні випадків посягання на чужу власність більше ніж достатньо. Про один з показових розказали "Секретні матерали" (программа телеканалу 1+1).

Ось що з'ясували журналісти-розслідувачі: "За час пошуку власником справедливості аферисти тричі перепродають власність і правди ніколи не знайти…" Така історія сталася в Одесі, де у схемі "рейдери – державні реєстратори (ліцензію яким видає Міністерство юстиції України) – суд" саме за судом лишився вирішальний голос – бути схемі реалізованій чи ні?

У м. Хлібодарську Одеської області в невеличкому приміщенні місцевого реєстратора була фактично вирішена доля майже 2 тис. кв. м комерційної нерухомості в місті Одеса. Сьогодні вікна будівлі, що належала ТОВ "Глобальні бізнес рішення", забиті, бо рік тому суддя Київського районного суду Одеси, базуючись на витягу реєстратора з Хлібодарська, передав приміщення іншому власнику.

– Така собі громадянка Смірнова звернулася в суд разом з Торговим домом "Південний" – витребувати майно на користь торгового дому, – розповідає адвокат потерпілих Наталя Бойко. –Підстави: громадянка – власник землі, а значить у її власності й нежитлове приміщення. Київський районний суд Одеси вимоги громадянки задовольнив частково, але для схеми цього вистачило. Керуючись рішенням цього суду, державний реєстратор і передав право власності іншому набувачу – Торговому дому "Південний".

Журналісти звернулися до цього ж реєстратора з Хлібодарська за роз'ясненнями. Але вона не змогла навіть знайти своє славнозвісне рішення у реєстрі (сказала, що їй недостатньо інформації). Хоча на підставі саме її документу загарбники отримали потрібне їм рішення.

Тим часом новий власник нерухомості Торговий дім "Південний", раптом закривається. Громадянка Смірнова, яка була єдиним його засновником, отримує ліквідаційний баланс та за актом передає сама собі цю нерухомість, а потім… продає іншій людині. Черговий власник перепродає нерухомість. Після цього приміщення заставляють у іпотеку на 10 років, але це не завадило вже через місяць продати його четвертій особі.

А тим часом постраждалий власник, у якого відібрали майно, доводить у Апеляційному суді неправомірність дій усіх учасників схеми, і суддя Київського районного суду Одеси у січні 2018 року накладає арешт на цю одеську комерційну нерухомість: аби далі все не пішло по черговому колу перепродаж. Та навіть після цього на публічних торгах Мінюста приміщення отримує нового власника.

Все просто: зазначений арешт був припинений реєстратором Містківської селищної ради Сватівського району Луганської області Андрієм Мурзенком, проти якого (за інформацією журналістів програми "Секретні матеріали") було відкрито 11 проваджень за гру у чорну з державною реєстрацією. Жодної відповідальності за це реєстратор до того часу не поніс.

"Він послався на… неіснуюче рішення суду й зняв арешт", – пояснює адвокат Наталя Бойко.

"Чи це нормально, доводити в суді незаконність і так на перший погляд очевидних речей?", – запитують журналісти-розслідувачі "Секретних матеріалів" і самі відповідають: "В Україні це нормально". Чи не є очевидним для будь-кого, зокрема і судді, який застосував арешт у січні 2018 року (що насправді не скасований жодним судом), що черговий перепродаж навіть на торгах Мінюсту не міг відбутися за жодних обставин?

А тим часом, аби повернути вкрадене, постраждалий власник судиться з четвертим покупцем перепроданого. І суд поки не може однозначно дати відповідь – а чи було рейдерство? Хоча саме від судді залежить, чи буде, врешті, кінець у цій історії.

"Діряві закони та відсутність контролю за реєстраторами – велика проблема країни, через яку може постраждати будь-хто. У Міністерстві юстиції України мають звернути увагу на цю проблему", – підсумовують розслідувачі й обіцяють обов'язково відстежити фінал перипетій.