UA / RU
Підтримати ZN.ua

Урядовий прогноз коригує війна

Днями уряд України схвалив прогноз економічного і соціального розвитку України на 2015-й та 2016-2017 рр. Кожен прогноз має два сценарії розвитку: песимістичний і оптимістичний.

Автор: Тетяна Кириленко

Днями уряд України схвалив прогноз економічного і соціального розвитку України на 2015-й та 2016-2017 рр. На брифінгу в Кабінеті міністрів його оприлюднив перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Анатолій Максюта. Кожен прогноз має два сценарії розвитку: песимістичний і оптимістичний. Який із них обере Міністерство фінансів для розробки Державного бюджету України на 2015 р., невдовзі стане відомо, адже проект документа слід подати до Верховної Ради вже у вересні.

Наразі ж Анатолій Максюта стисло охарактеризував усі варіанти. За його словами, прогноз базується на двох основних елементах: аналізі ситуації, яка склалася в поточному році, та певних припущеннях, що їх урядовці закладають у прогноз на майбутнє. Оскільки ж наразі вітчизняна економіка перебуває під зовнішнім тиском, який істотно її послаблює, негативні тенденції вже стали досить відчутними. Приміром, за другий квартал ВВП знизився на 4,7%, за півроку - на 3%. Передусім на це вплинула негативна динаміка розвитку в промисловості. Ситуацію до певної міри втримувало на плаву сільському господарство, де була помітна позитивна динаміка.

- Процеси, які ми маємо в нинішньому році, - наголосив заступник міністра, - не виникли враз. Це системні проблеми, які наростали й проявилися в такому різкому падінні нинішнього року. Як ми знаємо, вже у 2012-2013 рр. промисловість та ВВП впали і Україна, по суті, ввійшла в рецесію. Комплекс проблем наростав, і тепер поєдналися два фактори: погіршення кон'юнктури для наших товарів (це ціни на основні товари експорту) плюс штучне погіршення ситуації на російському ринку та блокування експорту. Наклалися й військові дії, що негативно впливають як на інвестиційні очікування, так і на інфраструктуру, на самі підприємства, які руйнуються, виходять із ладу виробничі потужності.

Навіть той факт, що в Україні останніми роками сформувалася модель економічного зростання, в якій ключову роль відігравало споживання, позначився негативно. Оскільки економіка зростала саме за рахунок споживання та певного підвищення заробітної плати, яке далеко не завжди відповідало продуктивності праці, - вважає Анатолій Максюта, - країна опинилася перед необхідністю зміни моделі розвитку економіки зі споживчої на інвестиційну.

Ще однин важливий аспект, який впливає на вітчизняну економіку, - динаміка курсу гривні і споживчих цін, між якими досить тісний зв'язок. Нині курс валюти безпосередньо впливає на зростання оптових та роздрібних цін. Дорожчають імпортні товари, паливно-мастильні матеріали, а через них - і роздрібні ціни на більшість товарів. За таких умов у нинішньому році очікується падіння реального ВВП на 6%. І це при тому, що ситуація в країні не погіршиться. Якщо вона змінюватиметься в один чи інший бік, показники ВВП також не стоятимуть на місці.

Що стосується 2015 р., то для справдження прогнозу, запропонованого урядом, попередньо потрібно виконати 5 умов. Передусім слід завершити активну фазу воєнного конфлікту, розв'язати проблему з газопостачанням, отримати донорську допомогу, причому в домовлених обсягах, заручитися підтримкою НБУ щодо економічного зростання, диверсифікувати ринки експортних товарів. Якщо цих умов не буде виконано, ситуація розвиватиметься за зовсім іншим сценарієм.

Власне, на 2015 р. їх два. Згідно з першим, передбачено 0,3% зростання ВВП, за другим - 2%. Обидва вони враховують той факт, що наступного року значно покращиться зовнішня кон'юнктура за рахунок зростання світової економіки (на 4% - у США, на 3% - єврозони), і це позитивно впливатиме на експортні можливості України.

Розраховують в уряді й на внутрішні позитивні зміни. Правда, вони залежатимуть від інтенсивності тих реформ, які покращуватимуть інвестиційний клімат, поліпшуватимуть умови ведення бізнесу, сприятимуть боротьбі з корупцією, що, врешті, обумовить приплив інвестицій і розвиток внутрішнього ринку.

Щоб ці сценарії справдилися, зазначив заступник міністра економіки, Україна має перейти від серйозного спаду до економічного зростання і, звісно ж, виконати ті 5 передумов, про які йшлося вище. Однак за будь-яких обставин Міністерство фінансів послуговуватиметься цими документами, розробляючи Державний бюджет України на 2015 р.

Що ж до найближчої перспективи економічного розвитку, маються на увазі 2016-2017 рр., то в уряді сподіваються на позитивну динаміку. Приміром, темпи зростання, за другим (оптимістичним) сценарієм, мають сягнути 4,5% в 2016 р. і 6,5% - у 2017-му. При цьому зросте продуктивність праці, стабілізується баланс товарів і послуг, зросте зайнятість населення. Але навіть за цим, позитивним, сценарієм, вітчизняна економіка лише в 2017 р. сягне передкризового рівня 2007 р.

Цей прогноз є відображенням тенденцій, які панують сьогодні, - резюмував посадовець. - Але ми працюємо над тим, щоб спробувати змінити ці тенденції і досягти вищих темпів економічного зростання. Щоб ми принаймні швидше вийшли на докризовий рівень і перевищили його.

Задля цього вже завершили розробку Національної програми імплементації Угоди між Україною та ЄС. На фінішній прямій і робота над програмним документом, спрямованим на відбудову економіки України, у якому буде визначено основні напрями економічної політики, механізми та інструменти її втілення, названо джерела фінансування. Скажімо, вже тепер активно обговорюється створення Банку розвитку, тобто експортно-кредитної установи, яка б могла допомогти нашим товаровиробникам завойовувати нові ринки і конкурувати на них.

Великі сподівання урядовці покладають як на зовнішню допомогу (на інвестиційно-донорській конференції восени нинішнього року презентують вищезгадані документи), так і на внутрішні реформи. Передусім ідеться про бюджетну децентралізацію, податкову реформу та спрощення умов для ведення бізнесу, які мають стати потужними джерелами економічного зростання і не лише посприяти виведенню України зі стану рецесії, а й привести її до сталого економічного розвитку. В уряді переконані: якщо основні проблеми, пов'язані з війною, закінчаться нинішнього року, наша країна впорається з усіма викликами.