UA / RU
Підтримати ZN.ua

У промисловості вперше за два роки 15% підприємств почало працювати на повну потужність – ІЕД

Водночас є тенденція до стагнації або зниження позитивних очікувань на перспективу

Вперше за два роки частка промислових підприємств, що працюють на повну потужність, перевищила 15%. Про це повідомляє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) за результатами опитування. “Згідно з даними щомісячного опитування підприємств, яке ІЕД провів у травні 2024-го, частка таких компаній сягнула 18%. У квітні цей показник становив 13%,” – повідомляють аналітики.

Читайте також: е-Підприємець: в Мінцифрі розповіли про можливості нової послуги для бізнесу в Дії

Визначеність бізнесу також демонструється у показниках передбачуваності діяльності. Зокрема, зменшилась частка компаній, які під час опитування вказували на те, що їм складно передбачити майбутню діяльність підприємства через два роки. У квітні таких підприємств було 38,2%, а у травні – 30,9%.

“Показник невизначеності у дворічній перспективі поступово знижується з лютого цього року. Тоді він становив 50,6%, тепер – 30,9%, і це найнижче значення з жовтня 2022-го. Водночас ми бачимо чітку тенденцію також до стагнації або зниження позитивних очікувань на дворічний період. Тобто бізнес розуміє, що буде робити через два роки, але не бачить це майбутнє позитивним. Швидше за все, тому що він все більше звикає до думки, що війна триватиме довго,” – зазначають аналітики ІЕД.

Оптимістична адаптованість бізнесу до війни

Оцінки фінансово-економічної ситуації, яка є в промисловому та інших сегментах виробництва, у піврічній перспективі зростають. Аналізуючи ці дані, можна зробити висновок, що менеджмент підприємств оцінює ситуацію в межах макроекономіки та роботи підприємств в цілому такою, яка не матиме суттєвого погіршення. За визначенням аналітиків ІЕД, такий статус можна назвати “оптимістичною адаптованістю бізнесу до поточних умов”.

У дослідженні використовується панельна вибірка, яка включає понад 500 підприємств, що розташовані у 21-му з 27-ми регіонів України, включаючи Вінницьку, Волинську, Дніпропетровську, Житомирську, Закарпатську, Запорізьку, Івано-Франківську, Київську, Кіровоградську, Львівську, Одеську, Полтавську, Рівненську, Сумську, Тернопільську, Харківську, Хмельницьку, Черкаську, Чернівецьку та Чернігівську області та місто Київ.

Польовий етап 25 хвилі тривав з 20 по 31 травня 2024 року. Керівники підприємств порівнювали результати роботи у травні з квітнем 2024 року або іншого показника на момент проведення опитування (травень 2024 року) та давали прогнози на наступні 2-3 або 6 місяців залежно від питання. В окремих питаннях (де це було зазначено) результати роботи порівнювалися з довоєнним часом (період до 24 лютого 2022 року).

У попередніх дослідженнях ІЕД, зокрема у лютому 2024 року, зазначалось, що довгострокові очікування малого і великого бізнесу покращуються, невизначеність зменшується, але відновлення “тут і зараз” стагнує на фоні занепокоєнь бізнесу щодо безпеки, браку працівників та проблем з попитом.