UA / RU
Підтримати ZN.ua

Турпоїздка — на виплат

З огляду на зростання попиту й скромні доходи українців, турфірми разом із банківськими організаціями почали продавати тури на виплат - послуга на українському ринку нова й невивчена.

Автор: Наталя Вареник

Попри високу вартість туристичних поїздок, що обчислюється сотнями, а то й тисячами євро, українці почали більше подорожувати. Про це говорять цифри, наведені Держкомстатом: 2012 р. кількість українців, які відвідали зарубіжні країни, становила 2,7 млн людей, що на 40% більше, ніж 2011-го й у 9 разів більше, ніж 2002 року...

Напрямки, які обирають українці, - традиційно курортні. Згідно з маркетинговими дослідженнями, проведеними на цьому ринку, уподобання розподілилися приблизно в такому процентному співвідношенні: лідер рейтингу популярності - Туреччина - близько 23,3%; друге місце за Грецією - 15,3; Єгипет одержав 12,2% уподобань. Хорватія набрала 8,7% голосів, Іспанія - 5,2, Чорногорія - 5,1, Болгарія - 4,6%. Ці цифри варіюються зі змінним успіхом кожен рік, доводячи, що українці воліють їздити туди, де вартість турів більш-менш доступна й можна оздоровитися. Супердорогі тури в Париж та інші світові столиці не надто затребувані серед наших співвітчизників.

Однак і Туреччина доступна далеко не всім. З огляду на зростання попиту й скромні доходи українців, турфірми разом із банківськими організаціями почали продавати тури на виплат - послуга на українському ринку нова й невивчена.

Які підводні камені приховує ця приваблива пропозиція? І як можна ощадливо з'їздити в туристичну поїздку, не потрапивши в халепу?

Будь-яка закордонна подорож починається з візи. Заощадити на цьому можна, почавши готуватися до туру за кілька місяців. Варто вивчити пропозиції посольств: шенгенська віза коштує стандартні 35 євро, але іноді посольства роблять знижки: Греція, наприклад, видає візи пенсіонерам безоплатно. Держави, які хочуть збільшити потік туристів у країну, в певні періоди запроваджують спрощений в'їзд на свою територію.

Підприємців, охочих нагріти руки на цьому етапі підготовки, скільки завгодно! Якщо підганяє час, вам запропонують так звану термінову візу, вартість якої стартує від 100 доларів. Інтернет рясніє оголошеннями, де пропонується зробити документи за три дні, тоді як при самостійному оформленні на це підуть тижні...

Найпоширеніша можливість одержати візу не стоячи в чергах - придбати її з допомогою турфірм, акредитованих при посольствах. Турфірми здають документи на одержання віз у великих обсягах, тому відомості про туристів перевіряють не так ретельно, благо відповідальність лягає на фірму. Переплата за ці послуги теж чимала...

Пакет "липи" для "Посольського приказу"

Бажаючи обійтися без посередників або кваплячись оформити візу, кожен турист так чи інакше витрачає гроші, а головне, сили й час на оформлення непотрібних документів.

Однією з фільчиних грамот є так звана медична страховка, вартість якої в різних страхових агентствах відрізняється в кілька разів. Вам можуть запропонувати дуже дорогу страховку, а можуть - усього за 50 рідних українських гривень. Саме цей варіант і обирає переважна більшість українців, геть не розуміючи: як може бути забезпечене надійне медичне страхування за таку символічну плату? Перевірити це можна тільки дослідним шляхом, але кожен сподівається, що саме його біда омине...

Однак без цієї суто символічної страховки жодне посольство візи не оформить. Пізніше, у турфірмі, туристові нав'язують другу - свою - страховку, яка теж коштує грошей і намертво прив'язана до пакета послуг! У результаті людина їде з двома страховками... До пакета "липи" для від'їжджаючих також входить нікому не потрібна броня дорогих авіаквитків і номера в першому-ліпшому готелі певної країни. Без цієї броні в "Посольський приказ" - зась! От і поспішає турист забронювати авіапереліт і готель на одному з численних сайтів. А одержавши від посольства "добро", однаково вирушає в турфірму по дешеві чартерні авіаквитки й бюджетний готель, а непотрібні заброньовані місця повисають на ньому мертвим капіталом. У найгіршому разі готель зніме з кредитної картки, вказаної при бронюванні, 20-30 євро за скасування броні. Відкрити спеціальну кредитку - теж зайва стаття витрат...

- У посольствах чудово знають, що такі документи - всього лише умовність, але порядок є порядок, а туристам він виливається в копієчку, - розповідає співробітник туристичної фірми Євгенія Ковальська. - Насправді купити дешевий тур досить важко в будь-який сезон. Дорогих авіаквитків регулярних рейсів удосталь, але їхня вартість починається від 2,5 тисяч гривень. Квитки дешевих, так званих чартерних, рейсів розкуповують задовго до польоту, і придбати такий квиток за тиждень до поїздки практично нереально в будь-якому напрямку. Що раніше ви замовите квиток, то дешевше він коштуватиме. Ближче до поїздки дорожчає навіть вартість чартерних рейсів, причому в кілька разів.

Те саме відбувається і з недорогими тризірковими готелями: якщо турист прийшов замовити тур за тиждень до поїздки, скоріш за все, готель не дасть підтвердження замовлення - номери в готелях економ-класу дуже затребувані...

На допомогу приходять підприємці, які організовують автобусні тури за кордон. Вартість цих турів значно менша, приблизно в 1,5-2 рази. Але тут туриста спіткає підводний камінь: вирушаючи в тур за своєю програмою, ви станете заручником гіда, що супроводжує групу, - він забирає у всіх туристів паспорти, і залишати автобус, аби розважитися за власним розумінням, забороняється.

Виняток становлять позатурові автобусні перевезення за кордон, а представників перевізників зазвичай можна побачити біля посольства країни, куди організовано перевезення.

Дешевих турів не буває

Роздобувши дешеві чартерні авіаквитки й номер у симпатичному тризірковому готелі, щасливець бере з собою мінімальну суму хрустких "зелененьких", наївно вважаючи, що витрати на цьому скінчилися...

Дешевизна має свої недоліки: недорогі авіаквитки не підлягають ані обміну, ані поверненню, і якщо поїздка з якоїсь причини переноситься, економія виллється в катастрофу!

У затишному готелі економ-класу теж не все дешево: номер за 30-40 євро на добу - не єдина стаття витрат. За кожну додаткову послугу доводиться платити: Інтернет, посуд, електрочайник, будь-який дріб'язок обкладають додатковими поборами.

Здавалося б, усе це має входити в пакет послуг, але адміністрація посилається на те, що хороший безплатний сервіс доступний тільки в 5-зіркових готелях...

Інтернет у холі - погодинно, у номерах - подобово, навіть окріп без заварки коштує скількись там євроцентів. Не слід сподіватися й на радянський кип'ятильник: розетки оснащено спеціальними обмежниками, проти яких безсилі навіть європерехідники... Наші українські готельєри окріп поки що дають безплатно...

Що стосується турів на виплат, то купити їх сьогодні не так-то просто. Треба обійти величезну кількість турфірм, оскільки такі послуги підприємці надають неохоче.

Вам можуть запропонувати вносити гроші заздалегідь, накопичуючи за кілька внесків, але навряд чи це можна назвати виплатом.

Продають на виплат зазвичай тільки популярні напрямки - Туреччину і Єгипет. Знайти тур у якусь європейську країну з відстрочкою платежу набагато важче.

- Сама ідея подорожі на виплат - чудова! - розповідає клієнтка однієї зі столичних турфірм Тамара Бєльченко. - Я зробила перший внесок, забронювавши тур у Чехію за цілком прийнятною ціною: 7 ночей за 430 євро з авіаперельотом і безплатним сніданком.

Банківська організація, що фінансує виплат, у рекламі на сайті повідомляла, що до чотирьох платежів виплат безпроцентний. Це подавали як акцію. Коли я вже їхала по путівку з іншого міста, мені зателефонували з фінансової компанії "Сучасний посередник" (назву змінено) і поставили перед фактом, що я повинна сплатити незаплановані 100 доларів.

До відльоту залишалося менше доби. На запитання, чому платіж до чотирьох місяців було заявлено як безпроцентний, мені відповіли, що відсотків і не беруть. Просто вартість туру одна, а на виплат - інша. Напевно, так і має бути, всі намагаються заробити, образило інше: чому ніхто не попередив, що тур буде дорожчим?

Українці вже стомилися від рекламних трюків. Їм хочеться якісного недорого продукту, доступного для людей середнього достатку, без вивертання кишень на всіх рівнях - тут і за кордоном. Хочеться комфортної приємної подорожі, що триває всього кілька днів і за яку не доведеться розраховуватися довгі місяці - на виплат...