UA / RU
Підтримати ZN.ua

Податкові перевірки бізнесу: кого і коли вони торкнуться

Автор: Віктор Дрогомирецький

17 жовтня 2023 року Верховною Радою України прийнято за основу законопроєкт №10016 щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок. Рішення, яке зрештою дозволить податківцям знову перевіряти компанії, досі не остаточне, але, здається, нарешті наблизилося до фінальної редакції, відхиливши численні альтернативні пропозиції депутатів.

Читайте також: Мораторій на перевірки скасовано. Готуємося зустрічати податківців

Враховуючи, що прийняття цього законопроєкту — одне із цьогорічних зобов’язань України перед МВФ, із його впровадженням не зволікатимуть, тим паче що в ідеалі план-графік перевірок на наступний рік податківці мають оприлюднити вже у листопаді 2023-го.

Отже, мораторій на проведення документальних планових перевірок скасовується на період з 1 листопада 2023 року до 31 грудня 2024 року, а для перевірок щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску — з 1 листопада 2023 року до припинення або скасування дії воєнного стану в України.

Читайте також: Зарплата «в конвертах», відсутність РРО і ухилення від податків: БЕБ провело обшуки у ресторанному холдингу

Однак варто зауважити, що ці зміни не торкнулися мікробізнесу, а саме — підприємців I та II груп оподаткування (для них залишається діяти мораторій на заборону перевірок до 1 серпня 2024 року), а також суб’єктів господарювання, які були вимушені залишити свої підприємства на окупованих агресором територіях та які не мали змоги здійснити релокацію своїх виробничих потужностей (для них мораторій діє до завершення деокупації територій).

Після вступу цього законопроєкту в дію податківці продовжать здійснювати планові контрольно-перевірочні заходи з метою виявляти недобросовісних платників податків, які не дотримуються вимог податкового законодавства.

До початку повномасштабного вторгнення планова документальна перевірка на одне підприємство припадала раз на три-чотири роки, тому до плану-графіка на 2024 рік буде включено далеко не всіх. Здебільшого перевірятимуть великий бізнес, який є основним наповнювачем державного бюджету.

Зокрема, закон дозволяє податковій службі включати в план-графік платників податків компанії, які виготовляють або реалізовують підакцизні товари, такі як алкоголь, тютюн, паливо тощо, а також компанії, що працюють у галузі грального бізнесу та фінансових послуг. Також перевірки торкнуться нерезидентів, які працюють в Україні через представництва чи відокремлені підрозділи.

Читайте також: Податкові перевірки та військовий ПДФО місцевих бюджетів: депутати ВР провалили голосування

Що стосується включення до плану-графіку інших платників податків, то перевірки здійснюватимуть щодо підприємств, які на основі сформованих показників за 2021 рік відповідають хоча б одному із таких критеріїв:

Проте це не стосується експортерів, у яких експорт основного товару становить більш як 25% від усього обсягу експортних операцій.

Також варто зазначити, що цим законопроєктом доповнюється стаття 9-25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», згідно з якою з 1 листопада 2023 року поновлюються документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску.

Читайте також: МВФ закликав уряди посилити податкову політику, щоб стримати інфляцію

Та, попри те, що перевірки не будуть масовими, вони все ж торкнуться значної частини підприємств. Оскільки візит податківців — це свого роду фактор стресу для бізнесу, важливо бути готовим до нього. Для цього компанії можуть стежити за затвердженими планами-графіками перевірок на сайті податкової, аби заздалегідь визначитися, чи правомірним було включення підприємства до плану-графіка та чи дійсно компанія підпадає під визначені законом критерії. Якщо так і є, у вас буде час, аби підготуватися до перевірки, завчасно навести лад у документації та проконсультуватися з юристами щодо етапів і підводних каменів цього процесу.