UA / RU
Підтримати ZN.ua

Курортний бізнес-2011: здаємо в оренду навіть повітря

Тих, хто приїздить сьогодні в Крим власними автомобілями, насамперед хвилюють вартість бензину та якість доріг.

Автори: Наталя Вареник, Володимир Грачов

Заробляємо на всьому, включно з баками для сміття

Тих, хто приїздить сьогодні в Крим власними автомобілями, насамперед хвилюють вартість бензину та якість доріг. Кримські дороги виграють, порівняно з іншими в Україні. Нинішнього року місцева влада непогано попрацювала: основні автостради до сезону відремонтовано, виконано проти­зсувні роботи, завершено ремонти більшості раніше незавершених ділянок і навіть для пішоходів у багатьох місцях відремонтовано тротуари та автобусні зупинки. Якщо темпи відновлення місцевих шляхів та будівництва нових ділянок (об’їзних і транспортних розв’язок) збережуться ще хоча б років три, то в майбутньому транспортна мережа Криму буде однією з найкращих в Україні. Відпо­чивальники, які бажають скористатися транспортним сервісом місцевого малого бізнесу, можуть вибирати між приватним таксі і дешевшим транспортом. Сьогодні вартість проїзду маршрутним автобусом із Сімферополя до Ялти - майже 28 грн., до Євпаторії - 18. Торік вона становила 20 і 12 грн. відповідно й не змінювалася майже два роки.

Такий стрибок цін навряд чи можна пояснити лише подорожчанням бензину… Приватники просять за цю поїздку від 400 до 600 грн., що взагалі непід’ємна сума для звичайного відпочивальника. Якщо ж ви хочете заощадити, то із Сімферополя до Євпаторії та Севастополя можна добратися ще й приміською електричкою. Ціна квитка лише 8 грн., хоча й вона теж, порівняно з минулим роком, зросла на 25%. Що стосується вартості послуг міських перевізників, то проїхатися в тролейбусі і трамваї можна всього за 1 грн., у маршрутці - за 2 і більше, у таксі - 8-10 грн. плюс 3-5 грн. за кілометр. Не відстають від місцевих перевізників і підприємці, зайняті у сфері розміщення відпочивальників. Тут точиться гостра конкуренція за приїжджих.

- Вартість проживання в серпні починається з 70-80 грн. з людини на добу і вище, залежно від побутових умов та відстані до морського пляжу, - коментує севастопольський ріелтор Григорій ЧЕРНЯВСЬКИЙ. - За однокімнатну квартиру в Севастополі, Ялті, Євпаторії та смт Щолкіне на азовському узбережжі ви заплатите дуже різні ціни, починаючи від 250 грн. на добу і більше. Тенденція ціноутворення в літньому Криму спільна - вартість житла в містах південного берега удвічі вища, ніж у степових приморських поселеннях, як-то Чорноморське, Мико­лаївка або Піщане. При цьому у високооплачуваних апартаментах найчастіше немає кондиціонера й навіть вентилятора, а тепла (будь-яка) вода - привілей. У приватних пансіонатах нинішнього року ціни ненабагато відрізняються від торішніх: двомісний номер зі зручностями коштуватиме від 300 до 600 грн., а в середньому - 400 грн. за номер. Є й так звані наметові містечка, де вам нададуть місце для намету і вашого авто, право користуватися польовими зручностями - туалетом, краном з питною водою та баками для сміття. Візьмуть за все це лише 20 грн. з людини на добу. Такі містечка є в селищі Піщане - у сосновому лісі прямо поблизу моря. Тепер стоянки в цих рукотворних лісах здають в оренду заповзятливі бізнесмени. Такса за цей дешевий відпочинок в інших точках кримського узбережжя на сьогодні (залежно від місця розташування наметового містечка) може бути й вищою, але ненабагато - на 5-10 грн. У гірсько-лісовій місцевості працює мережа «зелених готелів», зокрема в с. Лучисте поблизу Демерджі, Міжгір’ї та інших місцях.

Якщо ви хочете відпочити не тільки на морі, а й у Кримських горах, помилуватися гірськими ландшафтами та гірськими річками, то приватні підприємці розмістять вас у затишній гірській садибі з усіма зручностями, включно з сауною. Коштує таке задоволення 120 грн. з людини з дворазовим харчуванням, або 50 - без харчування плюс послуги сауни - 250 грн. за дві години. З цього мальовничого куточка можна здійснювати радіальні одноденні походи місцевими околицями. Якщо в туристів усе знаряддя і продукти з собою, то охочим надають затишне місце для намету з вогнищевою галявиною для приготування їжі та вечірніх посиденьок із гітарою. Цей простий сервіс коштує 20 грн. з людини. А якщо для подорожі потрібен інструктор, то оплата його праці потягне 100 грн. на добу, зате під його керівництвом зможете вирушити як в одноденні, так і в багатоденні походи. Криза навчила підприємців отримувати максимальний прибуток із кожного клаптика благодатної кримської землі…

Індустрія розваг: для ліліпутів вхід безплатний

Індустрія розваг у Криму починається з пляжів, оскільки основна ставка робиться на унікальну екологію. Цього року вхід на громадські міські й селищні пляжі (а їх у Криму налічується близько 500, разом із санаторними, вхід на які без карток-перепусток заборонений) практично всюди безплатний. Додаткових поборів «за вхід у Провал» нинішнього року не влаштовують, зате решта - втридорога…

- Вартість надаваних послуг практично скрізь однакова: лежак коштуватиме від 15 до 30 грн., душ - від 5 до 10, - коментує ялтинський власник точки прокату Сергій. - Майже всюди вам запропонують покататися на «бананах» або водних мотоциклах. Ціни на такі прогулянки починаються від 50 грн. Там-таки, на пляжі, можна домовитися про віндсерфінг - цього року таке задоволення коштуватиме 400 грн., попірнати з аквалангом - 300-450 грн., політати за катером на парашуті - до 150 грн. Чим ближче до пляжу міський ландшафт, тим дорожчі послуги на ньому. Сьогодні відкрилося багато приватних аквапарків, адже це досить прибуткова діяльність: «Мигдалевий гай» в Алушті, «Зурбаган» у Севастополі, «Блакитна затока» і Симеїзі, «Водний світ» у Судаку, «Бананова республіка» у Прибережному під Євпаторією... Вартість їх відвідин скрізь однакова: з 10-ї ранку по 18-ту­ для дорослих - 250 грн., для дитини - 230 грн. З 14-ї і до закінчення робочого дня аквапарку - відповідно, від 200 грн. для дорослого й від 140 до 160 грн. - для дитини. Причому дитиною вважається той, у кого зріст менше 1,5 метра. Тому якщо з вами буде 14-річний хлопчик-акселерат, зріст якого вищий за середній, то показувати документи і щось вимагати без документів (свідоцтва про народження, наприклад) марно. Є ще один «дитячий» нюанс: в Алушті вхід дитини обмежений зростом до одного метра, однак і в такому разі береться плата - 120 грн., у Симеїзі планку встановлено на 90 см. Зате в Євпаторії малята дворічного віку можуть кататися з гірок зовсім безплатно, а решта дітвори (зростом до півтора метра) - тільки за гроші. Послуга зберігання речей у камері схову - 20 грн., паркування біля аквапарків - 30 грн. і вище. На території кожного з аквапарків можна придбати напої й пообідати. У VIP-зоні, квитки в яку, наприклад, в Алуштинському аквапарку дорожчі на 30 грн., вас прямо на місці обслужить офіціант, а всі купання та перекидання з гірок - на загальних підставах. У всіх прейскурантах дивує стягнення грошей за камери схову та застава на суму 50 грн., а в деяких аквапарках - за зберігання цінних речей. Є тут щось невловимо-знайоме, що недобре тхне здирництвом на рівному місці.

Суходолом, морем і повітрям

Останнім часом у Криму став популярним екскурсійний бізнес, у якому розкид цін на екскурсії досить великий. Наприклад, з Алушти годинна морська прогулянка коштує 60 грн.; найдешевша екскурсія - в Нікітський ботанічний сад - 110 грн.; найдорожча - відвідини трьох південнобережних палаців: Масандрівського, Ліва­дійського, Воронцовського - 330 грн.; відвіди­ни зубців Ай-Петрі - 200 грн.; фортеці Фуна, урочища Долина привидів і водоспаду Джур-джур - 180 грн. Порівняно з минулим роком, екскурсійні ціни через подорожчання бензину та інфляцію зросли відсотків на двадцять. Цікавий новий напрям - анімаційні костюмовані екскурсії, першопрохідником яких став підприємець Мандрівник Дорі, захоплений своєю­ справою. Група туристів із допомогою театрального колективу «Мидгард» на чотири години - в Балаклаві, печерних містах Ескі-Кермен або Мангуп-Кале - отримує можливість відчути себе античними греками, скіфами, середньовічними готами, лицарями або гусарами. Глядачі стають учасниками дійства - можуть приміряти костюми давньої епохи, пофехтувати старовинною зброєю, взяти участь в обрядовій трапезі, пройтися або проїхатися верхи тими місцями, де ступала нога людини сотні й тисячі років тому. Вартість такої екскурсії-занурення - від 250 грн.

Кінні бази підробляють екскурсіями верхи в Мангуп-Кале і Ескі-Кермен, під Ялтою, Се­вастополем, Балаклавою, Біло­гірськом та іншими курортними місцями. Дво-тригодинна екскурсія конярів-підприємців коштує 150-200 грн. з людини, весь день - 300 грн. і більше - залежно від довжини маршруту. Кінні тури від трьох до десяти днів коштують від 2100 до 6750 грн. з людини. Діти можуть брати участь у таких подорожах починаючи із семирічного віку.

Не оминули представники малого бізнесу увагою й охочих політати: це можна зробити з гори Клементьєва поблизу селища Коктебель, де розміщена база дельтаклубу. До берега моря 7 км, до селища - стільки ж, до Феодосії - близько 15 км. Приватні підприємці-дельтапланеристи пропонують відпочивальникам бар, душ, будиночки для проживання, місце для наметового містечка з підведеною електрикою, автостоянку. Ка­тають усіх охочих (але тільки з інструктором) - висоти невеликі, зате туристи можуть політати над нудистським пляжем. Вар­тість такого польоту - від 60 до 100 грн. залежно від сезону.

Держава намагається конкурувати з підприємцями в боротьбі за заробіток: лісники стягують плату за стоянки автомобілів на природі. Вони діють на підставі наказу Держкомлісу АР Крим і видають відповідні квитанції з печатками. Гроші йдуть, згідно зі звітністю, за інстанцією, тобто врешті-решт - у Держкомліс. Відпочити в Долині привидів біля підніжжя Демерджі можна за 15 грн., покататися на автомобілі, коні або квадроциклі - за 50 грн. У Великий каньйон пустять за 40 грн., на стежку «До зубців Ай-Петрі» - за 20, до печери «Триочка» - за 50 грн. Пікнік на лісовій стоянці коштує 15 грн. з людини, за стоянку авто попросять 2 грн. Саме ж відвідування лісу й туристичні стежки загального користування - безплатні.

Останніми роками у Криму з’явилися навіть приватні пункти оренди легкових автомобілів, у т.ч. і для гірських поїздок, полювання та риболовля у спеціально обладнаних місцях, а також найекстремальніший вид розваг - у Балаклаві за 600 дол. вас можуть опустити в батискафі на дно Чорного моря. Були б гроші…