Внаслідок ведення активних бойових дій після широкомасштабного вторгнення Росії, аграрії Харківської області зазнали збитків внаслідок втрати родючості ґрунтів на 37 мільярдів гривень. Підрахунок збитків оприлюднили в Міністерстві економіки, спираючись на звіт Товариства дослідників України.
Експертна оцінка проводилась на замовлення Міністерства економіки України та Міністерства аграрної політики та продовольства у співпраці із Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (FAO UN).
«Для України надзвичайно важливо розуміти збитки, яких завдала Росія. Нам потрібні конкретні цифри, щоб у підсумку виставити рахунок і вимагати виплат компенсацій від держави-агресора. Оцінка збитків сільського господарства через втрату ґрунтів – це також надзвичайно важливо з погляду оцінки якості наших ґрунтів і того, що ми будемо із ними робити після завершення активної фази бойових дій», – зазначив заступник Міністра економіки Ігор Безкаравайний під час презентації результатів експертизи.
Які саме ураження отримали грунти на Харківщині?
За підрахунками дослідників, 61% території області зазнала впливу війною. Саме на такій кількості території велись активні бойові дії. Комплексна оцінка ураження ґрунтів визначила, що вибухи пошкодили 4,2 тисячі га орних земель, потенційно забрудненими можуть бути ще 28,2 тисячі га.
3,4 тисячі га ґрунтів отримали понаднормове ущільнення внаслідок активності воєнної техніки.
Мінекономіки пропонує застосувати методологію експертів для обстеження сільськогосподарських земель і інших регіонах України. “Для цього використану методологію варто описати, стандартизувати, ухвалити на рівні уряду і почати використовувати”, – повідомляє міністерство.
Наразі експерти працюють над такою ж оцінкою ураження ґрунтів на Херсонщині та Миколаївщині. Наступний крок – використання такої ж методології для комплексного дослідження всіх територій України, які постраждали внаслідок російської агресії.
Збитки від війни підраховують також енергетики. Тільки під час тривалої масованої атаки на енергетику 24 березня 2024 року, збитки енергетичного сектору України за підрахунками НЕК «Укренерго» сягають 90-100 млн євро.