ЄС пропонує Україні угоду щодо зернових культур для зняття напружених відносин як з Польщею, так і з представниками фермерського співтовариства по всьому ЄС. Угода, яка є дискусійною на сьогодні, пропонує українським виробникам обмежити постачання сировини і таким чином збалансувати постачання як місцевих, так і зовнішніх виробників, – повідомив заступник голови комітету з питань економічного розвитку Верховної Ради Дмитро Кисилевський.
Що пропонує як компроміс, Єврокомісія?
«Єврокомісія запропонувала уряду України запровадити захисні заходи для обмеження експорту певних категорій товарів сільськогосподарських товарів до ЄС при перевищенні визначених обсягів. Періодом дії даних обмежень пропонується встановити 12 місяців - з червня 2024 року до червня 2025 року. У разі застосування цих обмежень збитки української економіки становитимуть від $0,3 млрд. до 1.0 млрд. Дискусія триває”, – зазначив заступник голови парламентського комітету.
Ультиматум Польщі і відповідь України
Польська сторона, за словами заступника очільника комітету, намагалась висунути тезу про необхідність заборони на поставки української аграрної продукції. на противагу цьому було вказано, що в такому випадку українська сторона готова збалансувати такий недружній крок дзеркальним рішенням, від якого програє польська економіка, оскільки за деякими категоріями товарів, експорт Польщі значно вищий за український. Внаслідок обміну думками, сторони погодились продовжувати конструктивний діалог.
Обмеження можуть стосуватись шести категорій товарів, але заборони не буде
Серед пропозицій Єврокомісії також необхідність запровадження обмежень для постачання шести категорій товарів: пшениця, кукурудза, м’ясо птиці, яйця, цукор, мед. Водночас повних заборон не передбачено: “Перегляд режиму вільної торгівлі на перехідний період процедури вступу України в ЄС за іншими групами товарів не обговорюється”, – коментує переговорні позиції сторін заступник голови комітету.
Під час обговорення питання подальших кроків щодо нормалізації відносин між українськими аграріями та аграріями країн Євросоюзу, Мінекономіки очікує зменшення напруги, оскільки “під впливом календарних факторів на ринку зернових буде врівноважено попит на пропозицію”.
Україна готова прийняти обмеження на торгівлю з ЄС, щоб пом'якшити ситуацію з Польщею, але також закликає заборонити імпорт російського зерна. Київ підтримує нові обмеження на імпорт української сільськогосподарської продукції, але ЄС також має заборонити країнам блоку експорт російської сільськогосподарської продукції, яка досі надходить до ЄС. Нещодавно Київ погодився перенаправити експорт кукурудзи до Італії та Іспанії через Чорне море, а не автомобільним транспортом через сусідні країни, щоб зменшити напруженість.