UA / RU
Підтримати ZN.ua

Аграрії розповіли, що відбувається на полях: "Найважча посівна за всю історію незалежної України"

На цьому тлі сільгоспвиробникам телефонують "ділки" та пропонують схеми, які свідчать, що корупція на митниці досі процвітає.

Цього року українські аграрії були змушені переорієнтовувати сівозміни на інші культури, зменшувати вирощування окремих культур, а на складах у багатьох досі залишається тогорічний урожай. Про це в ефірі «5 Каналу» розповів заступник голови Всеукраїнського конгресу фермерів, голова Конгресу фермерів Полтавщини Григорій Шамрицький.

«Завдяки Збройним силам України ми відсіялися, і це була найважча посівна за всю історію незалежної України!»,— сказав він.

При цьому, через низький попит з боку трейдерів та незрозуміле ціноутворення в багатьох досі на складах залишається торішній урожай.

«Маємо ще чимало невивезеного зерна з попередніх врожаїв. До прикладу, на сьогодні соняшник у нашому регіоні не купує жодна трейдерська компанія і реалізувати культуру просто неможливо. Треба або самотужки везти його у порт і продавати за безцінь, або надалі зберігати у себе на підприємстві. До слова, не в кожного малого аграрія є навіть транспорт для перевезення зерна. Так само і установки для сушіння зерна для більшості невеликих підприємств — це розкіш», — розповів Григорій Шамрицький.

Читайте також: Як вийшло, що у нас найдешевша пшениця у світі

Загалом ціни на зернові у воєнний період впали, у перерахунку на курс долара, у 2-2,5 раза. При тому, що собівартість виробництва всіх культур зросла на 20-30%, а по деяких культурах на 40%.

«Ціна на сою сьогодні в нашому регіоні в межах 16 тис. грн з ПДВ за тонну.Пшеницю купують за 5,3-5,4 тис. грн/т, кукурудзу за 5,6-5,7 тис. грн/т. Тоді як у довоєнний період ціна на пшеницю була 8-9 тис. грн, а на кукурудзу 7-7,5 тис. грн з ПДВ», — зауважив експерт.

На цьому тлі, останнім часом до Конгресу звертаються сільгоспвиробники, переважно малі, з повідомленнями, що їм телефонують покупці зернових і пропонують придбати збіжжя за безготівковим розрахунком (з ПДВ) за такою самою ціною, як і за готівку.

Читайте також: При продажу української пшениці Україну грабують двічі: розслідування ZN.UA

«Це означає, що попри спроби навести порядок на митниці, корупція у цій сфері не надто зменшилась і тіньові схеми продовжують існувати. Але сподіваємося, що все-таки вони будуть поборені й все зерно буде продаватись легально й офіційно», — підсумував Григорій Шамрицький.

Перелічені фактори та «звуження» експортних шляхів боляче б'ють по агробізнесу, який, через специфіку галузі, не може зупинитися і чекати до кращих часів.

«Агро - це такий вид бізнесу, який ти не можеш поставити на паузу. Не можеш через війну чи загалом важку ситуацію зупинитись, а потім через рік-два знову розпочати з тієї ж точки. Ми маємо виплачувати орендну плату своїм пайовикам, заробітну плату, відсотки по кредитах та й саме тіло кредитів… Тому за будь-якої ситуації змушені сіятись, вирощувати культури, навіть якщо вони є планово збитковими, на межі збитковості чи мають маленьку прибутковість. Тож сіємо за будь-якої складної ситуації», — наголосив Шамрицький.

Читайте також: Посівна в Україні: у Мінагрополітики оцінили ймовірні втрати

Через комплекс проблем більшість аграріїв, зокрема малі фермери, переформатували сівозміну з орієнтацією на олійні культури. Натомість значно зменшили вирощування таких культур, як кукурудза. З низки причин: високі ціни на досушування зерна (через здорожчання енергоносіїв), зростання вартості логістики (обсяги перевезення зерна кукурудзи у 2-3 рази більші порівняно з урожаєм інших культур) тощо.

«Тому більше вирощуємо сої та соняшнику.А також збільшили площі під пшеницеюта ярим ячменем», — каже Григорій Шамрицький.