UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Європарламенті назвали ідею Зеленського прирівняти корупцію до держзради спробою позбутися політичних опонентів

Європарламентарі занепокоєні можливим послабленням існуючих антикорупційних інституцій НАБУ та САП

Депутати Європейського парламенту відреагували на ініціативу президента України Володимира Зеленського щодо прирівняння корупції у воєнний час до державної зради та висловили своє занепокоєння щодо можливого ослаблення існуючих антикорупційних органів – НАБУ та САП.  

«У мене є велике занепокоєння, коли я слухаю президента Зеленського з його новою антикорупційною ініціативою. Я бачу в цьому скоріше можливість позбутися політичних опонентів, а не посилення існуючих антикорупційних інституцій НАБУ та САП, а також надання більших повноважень Службі безпеки України. Тому ми також повинні уважно стежити за тим, що відбувається», – заявила Віцеголова делегації Європарламенту в Парламентському комітеті асоціації Україна-ЄС Віола фон Крамон під час виступу у комітеті 30 серпня. 

Читайте також: «Корупція більше не розглядається як просто злочин» – директор НАБУ Кривонос

Інший депутат, доповідач з питань України у Європейському Парламенті Міхаель Ґалер припустив, що ця ідея є сумнівною й схожа на намагання отримати контроль над корупційними справами. Він також вважає, що з корупцією мають боротися існуючі НАБУ та САП.

«Я вважаю недоцільним під час війни перекладати відповідальність за боротьбу з корупцією з діючих інституцій, таких як НАБУ та САП, на СБУ шляхом перейменування корупції на державну зраду. З іншого боку, добре, що складність проблеми корупції під час війни визнається на рівні з державною зрадою, але долати цей виклик мають чинні вповноважені інституції. Маємо уникати враження, що метою такої ініціативи є отримання владою можливості контролювати корупційні справи та визначати їх долю, особливо, коли йдеться про справи щодо високопосадовців», – сказав Ґалер.

Читайте також: НАБУ розкрило подробиці незаконної приватизації аеропорту Одеси, серед підозрюваних ексмер, а також бізнесмени Кауфман та Грановський

Раніше джерела ZN.UA у дипломатичних колах повідомили, що західні партнери України надзвичайно негативно сприйняли ідею Зеленського і визначили її як «замах на незалежність антикорупційної системи».

Першочергово ідея полягала в тому, щоб всі справи про прирівняну до держзради масштабну корупцію (у разі збитків вище 24 млн грн) віддати до СБУ (як орган, що розслідує справи щодо держзради), але після реакції західних партнерів ідея змінилася. Наразі, як стверджує джерело ZN.UA в ОПУ, йдеться про надання СБУ права на проведення цих розслідувань. Рішення про те, який орган (НАБУ чи САП) розслідуватиме ту чи іншу справу, ухвалюватиме Офіс генпрокурора. 

Читайте також: Глава НАБУ хоче створити окремий підрозділ для розслідування злочинів з коштами на відновлення

Раніше керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що, бажаючи прирівняти корупцію до державної зради та віддати її підслідність Службі безпеки України, в Офісі президента хочуть захистити своїх ТОП-корупціонерів та створити можливість для знищення доказів їхніх проступків. Нагадаємо, що у Transparency International назвали 6 причин чому прирівняти корупцію до держзради є «дуже поганою ідеєю». 

30 серпня група народних депутатів із міжфракційного об'єднання «Розумна політика» зареєструвала у Верховній Раді законопроєкт, яким пропонує прирівняти корупційні злочини у час воєнного стану до державної зради, але підслідність цих злочинів залишити виключно за НАБУ.