UA / RU
Підтримати ZN.ua

Родичі депутата від "слуг", пов'язані зі скандальною поставкою курток у Міноборони, купили квартири в ОАЕ ‒ "Схеми"

Сам парламентар і його донька не пояснили походження грошей, а племінник більше року тому виїхав із України.

Донька та племінник народного депутата від партії "Слуга народу" Геннадія Касая, який є членом парламентського комітету з питань оборони, придбали у Дубаї чотири квартири у житлових комплексах преміум-класу на суму понад мільйон доларів. Ці покупки Поліна Касай та Олександр Касай зробили вже після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Родина парламентаря у той період також потрапила в скандал через поставки турецьких курток у Міноборони за завищеною ціною і невідповідною якістю, що стало відомо завдяки розслідуванню ZN.UA.

Про це йдеться у матеріалі проєкту "Схеми". За даними журналістів, Геннадій Касай заявив, що його родичі є самостійними у своїх фінансових рішеннях і він не має стосунку до джерел їхніх коштів. При цьому він не надав жодних пояснень щодо походження цих грошей.

Читайте також: Качки замість уток: у Міноборони так поспішали укласти скандальний контракт про куртки, що «забули» вичитати його переклад - ЦПК

Подробиці покупок

Згідно з витоком даних з дубайських державних реєстрів, перші придбання нерухомості родина Касая зробила у квітні 2022 року. Поліна Касай, якій на той момент було 22 роки, купила двокімнатну квартиру у комплексі Dubai Gate 2 вартістю 310 тисяч доларів.

У тому ж місяці племінник нардепа, 25-річний Олександр Касай, придбав квартиру в житловому комплексі Studio One за 202,5 тисячі доларів. Цей 32-поверховий хмарочос розташований у престижному районі Dubai Marina.

Найбільшу і найдорожчу покупку зробив Олександр Касай у серпні 2022 року, коли купив квартиру в комплексі Palm Views West на штучному острові Palm Jumeirah за майже 330 тисяч доларів. У лютому 2023 року він придбав ще один об’єкт нерухомості у комплексі Studio One за 240 тисяч доларів. Загалом витрати Олександра Касая на нерухомість склали 770 тисяч доларів, а Поліни – 310 тисяч доларів.

Дохід родичів і їхня діяльність в Україні

Поліна Касай, яка нині працює копірайтеркою і старшою контент-менеджеркою в українсько-ізраїльській місії медичних волонтерів FRIDA Ukraine, офіційно заробила за останні три з половиною роки близько 3 мільйонів гривень, що у 3,5 рази менше, ніж вартість її квартири у Дубаї. У своїй декларації про місце проживання вона вказує батьківський будинок у Запоріжжі, де також зареєстрована як фізична особа-підприємець із діяльністю в сфері "оброблення даних".

Щодо Олександра Касая, то раніше він був професійним гандболістом, виступав за запорізький спортивний клуб "Мотор", де його дядько Геннадій Касай був одним із керівників. У 2021 році він отримав 7% акцій у науково-виробничій фірмі "МС АВІА-ГРЕЙД", яка займається модернізацією та ремонтом авіатехніки.

За інформацією журналістів, компанія "МС АВІА-ГРЕЙД", де Олександр мав частку, отримувала приблизно 15 мільйонів гривень чистого прибутку на рік. Хоча точний дохід Олександра Касая невідомий, журналісти зазначають, що навіть його частка не дозволила б акумулювати суму, достатню для таких придбань.

Читайте також: Допомога за обміном: як друзі посадовця КМДА отримали у власність комунальні об'єкти ‒ Bihus.Info

Водночас "слуга" Геннадій Касай у свої декларації вказав, що з 2021 по 2022 рік разом із дружиною вони разом мали прибуток у 1,5 мільйона гривень. Ця сума у шість разів менша, аніж вартість квартири його доньки в Об'єднаних Арабських Еміратах. Із того часу сума їхніх заощаджень не надто змінювалася.

Журналісти зв'язалися з Поліною Касай, проте вона поклала слухавку, коли почула питання про походження коштів на житло в Дубаї.

Розслідування стосовно оборонних контрактів

Улітку 2023 року журналісти "Дзеркала тижня" виявили, що компанія Vector Avia поставляла Міністерству оборони України військову амуніцію низької якості та за значно завищеними цінами. Згодом з'ясувалося, що її співвласником є Олександр Касай. За словами Геннадія Касая, його племінник долучився до компанії за порадою друзів.

Читайте також: Резніков підвів себе під юридичний монастир у справі курток, дозволивши їх прийомку без перевірки якості – журналіст Юрій Ніколов

Офіційне розслідування щодо контрактів Vector Avia із Міноборони встановило, що двоє посадовців Міністерства оборони у змові з Vector Aviа вирішили привласнити 27 мільйонів доларів державних коштів, переказавши їх на рахунки фірми у Туреччині. Слідчі СБУ повідомили про підозру одному з акціонерів Роману Плетньову і оголосили його у розшук, оскільки той залишив Україну ще у 2022 році. Однак правоохоронці, за даними "Схем", оминули увагою Олександра Касая, який виїхав із України у 2023 році.

У серпні 2024 року розслідування щодо фірми призупинили, але в СБУ зазначили, що справа не закрита. Це рішення, як стверджують правоохоронці, дозволяє не враховувати термін давності під час розгляду справи, що необхідно для повернення фігурантів до України.

Саме про цей контракт писали Юрій Ніколов та Віталій Кононученко на ZN.UA у своєму розслідуванні "Хороша і погана новини про корупцію в Міноборони", де розповіли що восени 2022 року відомство закупило куртки та шоломи для ЗСУ за завищеною втричі ціною. При цьому замість зимового одягу в країну зайшов літній.