UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада вивела САП із структури Генпрокуратури, але залишила чинними поправки Лозового

В ухваленому законі депутати проігнорували низку важливих вимог послів G7 та Єврокомісії.

Верховна Рада України на засіданні 8 грудня прийняла в цілому законопроєкт №10060 про незалежність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. За відповідні зміни до законодавства проголосували 298 народних депутатів.

Попри те, що згідно з нормами закону Спеціальна антикорупційна прокуратура виведена зі структури Офісу Генерального прокурора та організована в окремий орган прокуратури, в законодавстві збережено дію скандальних «поправок Лозового», які передбачають, що будь-яку (не лише корупційну) справу можуть закрити, якщо суд визнає, що до предʼявлення підозри конкретним особам слідчі чи детективи вели розслідування довше за певний період. Згідно з рішенням правоохоронного комітету, норму скасовано лише в період до оголошення підозри, а не в цілому, як цього вимагала Єврокомісія та посли Великої сімки.

Серед іншого в законопроєкті передбачено:

Водночас напередодні правоохоронний комітет відхилив норму, яка буда вимогою послів G7, що надавала право керівнику САП повноваження підписувати запити щодо екстрадиції та утворювати спільні слідчі групи з правоохоронцями інших держав.

Читайте також: САП отримала невисоку оцінку від експертів: серед значних проблем не лише відсутність реальної незалежності

Зазначимо, що раніше керівник САП Олександр Клименко інтерв’ю Інні Ведерніковій для ZN.UA зазначив, що Спеціалізована антикорупційна прокуратура має пройти реальну реформу та стати незалежною юридичною особою, аби зменшити вплив людського та політичного чинників на роботу органу. Зокрема підзвітність Офісу генерального прокурора він вважає одним із факторів, який сприяє витоку інформації про слідчі дії прокурорів – нині такі випадки трапляються у шести з десяти проваджень. Клименко додав, що де-факто генеральний прокурор — політична посада, тому залишали САП під шефством ОГП для ефективної боротьби із корупцією неприпустимо.

Про те, як саме використовує "поправки Лозового" захист обвинувачених у корупції розповів юрист ГО «Центр протидії корупції» Роман Колюхов у статті «Поправки Лозового» та маніпуляції захисту: як і чому адвокати затягують справи корупціонерів у ВАКС?» на ZN.UA. 

Вже незабаром в Україні можуть закрити десятки резонансних корупційних справ, фігурантами в яких значаться щонайменше 120 осіб. Зокрема, ВАКС уже закрив усі провадження у справі НАБУ щодо Коломойського, пославшись на "поправки Лозового". Детально про цю загрозу голова правління ГО «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін писав у статті «Коломойський, Татаров, Альперін. Парламент тягне з «поправками Лозового», рятуючи топ-корупціонерів від покарання».