Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності на засіданні 6 грудня планує ухвалити законопроєкт про реформу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, в якому залишить чинними так звані «поправки Лозового», які дозволяють закривати низку корупційних справ за строками давності, повідомляє Центр протидії корупції.
«План Іонушаса (голови комітету, - ред)– скасувати лише частинку правок, щоб переможно відзвітувати: мовляв, все вирішено. При цьому залишити ключові дірки, які дозволять ТОП-корупціонерам і надалі уникати покарання», - зазначають в ЦПК.
Голова правління ЦПК Віталій Шабунін нагадав, що включити скасування «правок Лозового» до реформи САП закликали українську владу посли G7, а також згадала у своєму звіті Єврокомісія.
«Проте виглядає так, що нардеп Іонушас готовий просто наплювати на думку партнерів, без фінансування яких сьогодні просто не виживе Україна. Ще й зробивши це в День ЗСУ», – зазначає Шабунін.
Одним із інструментів для такого кроку Іонушаса, який по суті збирається «зарізати» реформу САП, є відсутність доступу громадськості до інформації про перебіг комітету.
В ЦПК підкреслили, що з початку повномасштабного вторгнення РФ правоохоронний комітет жодного разу не оприлюднив відеозапис свого засідання, а на сайті комітету відсутня будь-яка інформація про засідання комітету, які відбулися 17 листопада, хоча, відповідно до сайту Верховної Ради, комітет в цей день затверджував висновки до низки законопроєктів.
Нагадаємо, «Поправки Лозового» передбачають, що будь-яку (не лише корупційну) справу можуть закрити, якщо суд визнає, що до предʼявлення підозри конкретним особам слідчі чи детективи вели розслідування довше за певний період. Починаючи з 2018 року розслідувати складні корупційні справи до вручення підозри можна лише 18 місяців. Під час війни цей строк збільшили до 30 місяців.
Вже незабаром в Україні можуть закрити десятки резонансних корупційних справ, фігурантами в яких значаться щонайменше 120 осіб. Детально про це пише голова правління ГО «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін у статті «Коломойський, Татаров, Альперін. Парламент тягне з «поправками Лозового», рятуючи топ-корупціонерів від покарання».
Про те, як саме використовує ці вади законодавства захист обвинувачених у корупції розповів юрист ГО «Центр протидії корупції» Роман Колюхов у статті «Поправки Лозового» та маніпуляції захисту: як і чому адвокати затягують справи корупціонерів у ВАКС?» на ZN.UA.