UA / RU
Підтримати ZN.ua

Корупція в судах: на засіданні РНБО обговорили перевірки суддів і "відчутне" посилення відповідальності

Зеленський вважає, що Україна потребує жорсткішої державної політики.

За підсумками засідання Ради нацбезпеки та оборони України в четвер, 23 червня, президент Володимир Зеленський розповів про наміри нашої влади суттєво посилити відповідальність за корупцію в судовій системі й переглянути вимоги до представників сфери.

"Очевидно, що кейс уже колишнього голови Верховного Суду (Всеволода Князєва, підозрюваного в отриманні багатомільйонного хабаря – ред.) та інші такі ситуації в судовій системі вимагають жорсткішої державної політики стосовно вимог до суддів, до всіх, хто працює в системі правосуддя, та їхньої відповідальності за порушення. За корупційні порушення", – зазначив він у відповідному зверненні.

Зеленський розповів, що з цього питання до РНБО зверталася Верховна Рада, пропозиції якої розглянули на зустрічі. Доповідали спікер ВР Руслан Стефанчук і глава комітету з питань правової політики Денис Маслов.

"Отже, пропозиції. Посилити кримінальну відповідальність за корупційні правопорушення у сфері правосуддя. І щоб це було відчутно. Від 10 до 15 років із конфіскацією майна. І щоб це стосувалося тих, хто вимагає гроші, хто бере гроші, хто тримає цю систему корупції на всіх її ланках", – наголосив президент.

Читайте також: Зеленський анонсував «кадрові зміни» через стан бомбосховищ України

Він також вказав на необхідність проведення перевірок доброчесності суддів не лише перед призначенням на посаду, а й пізніше, оскільки з часом люди, які отримати позитивний висновок, можуть змінитися. Зокрема, Зеленський вважає потрібними перевірки за допомогою детектора брехні

"Дуже важливо: маємо посилити і роль суду присяжних, розширити випадки його застосування в Україні. І це не лише про народовладдя, це про те, щоб справедливості стало більше", – додав глава України.

На засіданні РНБО також торкнулися питання захисту в судах прав бізнесу й інвесторів. Зеленський назвав це фундаментальним завданням, тому що сильна економіка повинна мати захищені інвестиції та гарантований захист права власності. Президент сказав: "І це має бути. Якщо потрібен окремий механізм, який захищатиме бізнес, права інвесторів, то маємо це забезпечити. Відповідні пропозиції є".

Читайте також: Голова ВРП вважає, що конкурси мають сенс тільки з працюючим механізмом невідворотності покарання

Раніше Європейська комісія констатувала прогрес в українських реформах для початку переговорів про вступ у ЄС. З погляду Єврокомісії, повністю виконано умови, що стосуються органів судової влади та засобів масової інформації, "хорошого прогресу" досягнуто щодо реформи Конституційного Суду.

Чи здатна Вища рада правосуддя взяти на себе лідерство в процесі продовження судової реформи? Саме зараз, у гострий кризовий момент, коли Верховний суд і його новий очільник не мають достатньо довіри, а влада має карт-бланш на новий виток реформи у своїх інтересах. Про це і не тільки редактор відділу політики Інна Ведернікова розмовляла з головою Вищої ради правосуддя Григорієм Усиком.