UA / RU
Підтримати ZN.ua

Керівник САП пояснив, як Захід може допомогти Україні у боротьбі з корупцією

Боротьба з корупцією активно відбувається в Україні й під час війни, оскільки це одна із важливих умов для вступу до ЄС.

Західні союзники можуть допомогти Києву у боротьбі з корупцією, почавши видавати нам людей, які виїхали раніше з України та зараз перебувають під слідством, заявив керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Олександр Клименко в інтерв'ю Reuters.

За словами Клименка, більшість країн, до яких Київ звертався з проханням видати підозрюваних у корупції, відмовилися це зробити. Серед країн, де перебувають підозрювані – Австрія, Іспанія та Велика Британія.

"У 90% наших справ є один чи більше суб'єктів, які перебувають за кордоном, і процедура передачі цих людей Україні складна", - сказав він.

Полегшення процедури екстрадиції є надзвичайно важливим для зусиль України щодо викорінення корупції, яку Європейська комісія, виконавча влада ЄС, виділила як попередню умову для початку переговорів про членство, говорить Клименко.

"Розслідування кримінальної справи є досить неефективним, коли ми не можемо повернути цих людей в Україну", - підкреслив він.

Згадані країни, за словами керівника САП, зазвичай посилаються на проблеми безпеки в умовах війни, проте "Київ завжди гарантує безпечне утримання підозрюваних, які перебувають під слідством".

Читайте також: 1.7 млрд грн, призначені на товари для ЗСУ, пішли комусь в "кишеню": про підозру повідомили раднику заступника міністра оборони. ZN.UA дізналося його ім'я

Україна посідає 116-те місце зі 180 країн в останньому Індексі сприйняття корупції Transparency International, що, як зазначає Reuters, є результатом слабкості державних інститутів, які після розпаду Радянського Союзу опинилися під контролем добре пов'язаних людей.

Минулого тижня слідчі заявили, що розкрили змову за участю колишнього голови Фонду державного майна на суму понад 13 мільйонів доларів. Після цього 15 березня пред'явлено перші звинувачення у справі про широкомасштабну схему, яка нібито призвела до того, що в період з 2016 по 2019 рік українські споживачі електроенергії переплатили понад 1 мільярд доларів.

За словами Клименка, такі витончені корупційні схеми продовжуватимуться доти, доки не будуть знайдені високопоставлені організатори і не будуть розкриті механізми. "Якщо не буде системи, коли підлеглий відповідає перед вищим, а той відповідає перед самим верхом, то, думаю, це буде успіх не лише для нас, а й для нашої країни загалом", - сказав він.

Раніше експерти громадської організації Transparency International у статті для ZN.UA «Довіра та корупція під час повномасштабної війни» пояснювали, які кроки варто зробити державній та місцевій владі України у 2023 році для боротьби з корупцією.