Тільки після обрання нового очільника ВС у парламенті було зареєстровано проєкт Постанови № 9331 про необхідність жорсткого і безкомпромісного подолання проявів корупції в системі правосуддя.
Автором документу є голова профільного комітету парламенту, народний депутат Денис Маслов (Слуга народу).
Нагадаємо, що на оперативному обранні нового голови ВС наполіг саме профільний парламентський комітет. Зокрема, джерела ZN.UA в парламенті розповіли, що в.о. голови Верховного суду Дмитро Луспеник минулого четверга більш, ніж три години провів на засіданні комітету, де йому наполегливо рекомендували не зволікати з виборами нового голови, оскільки «хтось має усе це розрулювати».
Чи було на той момент депутатам відоме прізвище майбутнього голови ВС, нам залишається тільки припускати. Виходячи з того, як результативно голосувала за Кравченка «стара гвардія» Верховного суду і як активно напередодні голосування — як стверджують наши джерела — впливові голови касаційних судів у складі ВС спілкувалися з представниками влади.
Як йдеться у пояснювальній записці поданого 26 травня документу, причиною внесення Постанови є, зокрема, ситуація з підозрою керівництва Верховного Суду у вчинені корупційних діянь, а також з фактами проявів корупції та інших порушень закону представниками судової гілки влади.
Автор наголошує, що все це «суттєво зашкодило авторитету та суспільній довірі до всіх органів державної влади, включаючи судову гілку влади, а тому потребує належного реагування з боку Верховної Ради».
В заяві пропонується «рішуче засудити» ганебний випадок, який стався у Верховному Суді та наголосити на необхідності належного, неупередженого та ефективного розслідування цієї справи.
При цьому, автор законопроєкту наполягає на тому, що хід і результати розслідування мають бути максимально публічними.
Крім того, в документі йдеться про необхідність подальшого системного впровадження антикорупційної та судової реформ.
Для цього пропонується вжити низку кроків, серед яких, зокрема, негайне відновлення розгляду Вищою радою правосуддя дисциплінарних скарг щодо суддів, запровадження періодичної перевірки доброчесності суддів та удосконалення правил добору до професії судді шляхом забезпечення серйозної перевірки всіх кандидатів за критеріями професійної компетентності та доброчесності у тому числі з використанням всіх сучасних засобів оцінки та тестування, а також залученням громадянського суспільства.
Серед інших кроків — оптимізація системи судоустрою України у відповідності із викликами та вимогами реального стану, завершення процесу оцінки відповідності займаним посадам всіх чинних суддів та встановлення і забезпечення гідних умов оплати праці працівників апаратів судів, а також посилення відповідальності за вчинення суддями корупційних злочинів та інші.
У постанові також пропонується звернутись до Ради національної безпеки і оборони України щодо негайного розгляду на її засіданні питання фактів проявів корупції та інших порушень закону представниками судової гілки влади як таких, що безпосередньо шкодять національній безпеці.
Як повідомлялось, сьогодні Пленум Верховного Суду України обрав новим головою ВСУ голову Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Станіслава Кравченка. За його кандидатуру проголосували 108 учасників пленуму із 148 присутніх.
Станіслав Кравченко вважається представником так званої «старої гвардії» ВС, має негативний висновок Громадської ради доброчесності у 2017 році через недостовірне декларування та участь у прийнятті рішення з порушеннями прав людини.
Напередодні голосування стало відомо, що Станіслав Кравченко прямо пропонував суддям допомогти із отриманням для них державних квартир в обмін на голоси на свою користь.