Виступ колишнього особистого адвоката Трампа Майкла Коена перед комітетом Палати представників США з нагляду і реформ, безумовно, був видовищним, пише редколегія агентства Bloomberg. Коен, який протягом десятиліть нападав на кожного, хто погрожував іміджу Дональда Трампа, тепер сам жорстко критикував характер і поведінку президента США.
Юрист підтвердив свої свідчення фінансовою звітністю та анульованими чеками. Цей крок повинен був компенсувати відсутність у нього кредиту довіри через попередні лжесвідчення у Конгресі. Виступ Коена перед Палатою представників показав, чому вкрай важливо, щоб головне розслідування, що стосується президента ― розслідування спеціального прокурора США Роберта Мюллера про втручання Росії в американські президентські вибори 2016 року ― було публічним. Фінальний звіт має бути оприлюднений. Але немає жодних гарантій того, що це відбудеться.
Правила передбачають, що Мюллер повинен представити "конфіденційну доповідь з роз'ясненням висновків, досягнутим спеціальним прокурором" генпрокурору США Вільяму Барру, який згодом зобов'язаний повідомити Конгрес про завершення розслідування. Але генеральний прокурор не зобов'язаний розповідати про подробиці розслідування. Він також не зобов'язаний оприлюднити висновки доповіді. На слуханнях у Сенаті Бар відмовився пообіцяти опублікувати доповідь, заявивши лише, що він "забезпечить прозорість у відповідності з законом". Цього недостатньо.
Російське втручання в американські вибори ― це найважливіше громадське питання, а також принциповий момент для національної безпеки. Високопоставлені члени кампанії Трампа і колишній радник Білого дому з національної безпеки вже визнали себе винними у злочинах.
Зрозуміло, спецпрокурор повинен бути обережним, щоб не спекулювати і не наражати на небезпеку репутацію людей, які не звинувачуються у скоєнні кримінальних злочинів. Однак Мюллер повинен викласти якомога докладіше те, що з'ясувала його команда, незалежно від того, чи призвела ця інформація до висунення звинувачень. Це особливо важливо, якщо Мюллер слідує правилам Міністерства юстиції, згідно з якими чинному президентові США не може бути пред'явлено звинувачення. Якщо не оприлюднювати цю інформацію, то діючий президент і його наступники назавжди залишаться безкарними.
І робота Конгресу ― враховуючи, що він вже починає процес, який обіцяє стати довгою серією слухань, пов'язаних з поведінкою і політикою президента Трампа ― буде набагато складніше.
Єдиний спосіб для громадськості переварити всю складність атаки з боку Росії, а для Конгресу або вжити заходів, або впевнено рухатися далі ― це ясно зрозуміти сферу і наслідки розслідування. За опитуваннями, четверо з п'яти американців вважають, що повний звіт Мюллера повинен бути опублікований. Бар і Конгрес повинні побачити, що це насправді так.
Мюллер з 2017 року веде розслідування, яке покликане з'ясувати, чи можна говорити про російське втручання в американські вибори в 2016 році. Серед іншого, перед ним стоїть завдання з'ясувати, чи була змова між штабом Трампа та Росією, у зв'язку з чим Мюллер притягнув до відповідальності багатьох людей з близького кола президента Дональда Трампа.
20 лютого стало відомо, що генеральний прокурор США Вільям Бар найближчим часом може оголосити про завершення роботи спецпрокурора Мюллера. Демократи пообіцяли домогтися того, щоб звіт був оприлюднений.