UA / RU
Підтримати ZN.ua

Звинувачення у прихованні походження пандемії COVID-19 знято з американського біолога

Біолог Пітер Дашак співпрацював із Уханьським інститутом вірусології.

Члени Конгресу США від Республіканської партії не змогли переконати Національну медичну академію США (НАМ) виключити одного зі своїх членів, який нібито приховує справжнє походження вірусу SARS-CoV-2.

Читайте також: Вчені виявили несподівані наслідки пандемії COVID-19

У скарзі конгресменів говорилося, що біолог Пітер Дашак якимось чином пов'язаний із загадковим походженням пандемії COVID-19, повідомляє Science.

Дашак керує дослідницькою некомерційною організацією EcoHealth Alliance, яка співпрацює з китайським Уханьським інститутом вірусології (WIV).

Цей інститут, як відомо, став об'єктом пильної уваги, оскільки перші випадки пандемії виникли саме там, де він розташований. Хоча прямих доказів причетності WIV до появи SARS-CoV-2 немає, дехто вважає, що вірус просочився з лабораторії або навіть міг бути розроблений вченими цього інституту.

Читайте також: Китай називає теорію "відпливу з лабораторії" COVID брехнею після доповіді ВООЗ

Зазвичай NAM не розголошує результатів своїх розслідувань, проте в електронному листі, надісланому керівництвом NAM 26 жовтня, йдеться, що офіційні особи академії дали рекомендацію про зняття з Дашака звинувачення у порушенні наукової етики.

Сам Дашак відмовився коментувати деталі звинувачень та розслідування. "Оскільки NAM провела перевірку в умовах суворої конфіденційності, я не можу поділитися ні скаргою, ні листом NAM, що інформує мене про їхнє рішення", - сказав він в інтерв'ю Science.

Проте скарга, яка стала початком розслідування, є публічним документом. Він датований 30 листопада 2021 року, коли три члени комітету Палати представників з енергетики та торгівлі - Кеті Макморріс Роджерс, Бретт Гатрі та Морган Гріффіт - надіслали в NAM 16-сторінковий лист, присвячений гранту, отриманому EcoHealth від Національного інституту охорони здоров'я, який включав субпідряд для вуханського WIV.

Конгресмени попросили NAM розслідувати, чи слід виключити Дашака з академії, яка обрала його своїм членом у 2018 році.

У своєму листі представники наводять довгий перелік звинувачень. Дашак, на їхню думку, «неодноразово і свідомо» відмовлявся ділитися даними, пов'язаними з грантом, «діяв способами, що суперечать відповідальному проведенню наукових досліджень», відмовлявся співпрацювати з Конгресом та «наводив політичні аргументи, а не зважений науковий аналіз».

Вони звинуватили його в просуванні гіпотези про те, що пандемія почалася через природну передачу SARS-CoV-2 від тварин до людини, і агресивне заперечення потенційної ролі WIV та можливого інциденту в лабораторії. Його дії, за їх твердженням, «фактично закрили всі наукові дискусії про походження пандемії на ранньому етапі спалаху».

Деякі з питань, порушених у листі, також ретельно аналізуються у проміжному звіті «штабу нагляду меншини», опублікованому цього тижня сенатором Річардом Берром, провідним республіканцем у двопартійному комітеті, який вивчає походження пандемії.

У цьому звіті робиться висновок, що пандемія, швидше за все, почалася, коли вірус якимось чином вирвався з WIV – позиція, яку відкидають багато вчених.

Член NAM, який підтвердив достовірність листа з виправданням, але попросив не називати його імені, каже, що з самого початку було ясно, що прохання про проведення розслідування було «легковажним і політичним». Він також був обурений тим, що республіканці, які подали скаргу, пізніше розкрили, що NAM погодилася розпочати розслідування, порушивши конфіденційність процесу.

«Інші з нас прагнули висловитися, але мовчали з цього приводу», — каже цей член NAM.

Інший член академії, який також попросив не називати його імені, сказав, що скарга відображає бажання деяких республіканців звинуватити Китай у пандемії. «Я думаю, що це дуже погано для готовності до пандемії, – сказав він. — Нам потрібна міжнародна співпраця для ефективного протистояння пандеміям», - підкреслив учений.

Світ за останні роки не був настільки близьким до того, щоб покласти край пандемії COVID-19, як зараз, заявив нещодавно голова Всесвітньої організації охорони здоров'я. Вірус, що з'явився в Китаї наприкінці 2019 року, вбив майже 6,5 мільйона людей.