UA / RU
Підтримати ZN.ua

Звільнення 94-річного прем'єр-міністра з посади породило політичну кризу в Малайзії

В Малайзії почалася запекла боротьба за владу.

Король Малайзії в понеділок, 24 лютого, прийняв відставку 94-річного прем'єр-міністра Махатхира Мохамада. Повідомлення шокувало політичні партій Малайзії, де в даний момент йде запекла боротьба за владу.

Махатхір також пішов з посади голови партії. Його прихильники заявили про створення незалежного блоку, повідомляє AP.

Хаос, що почався в уряді, на думку багатьох малайзійських політиків, кидає країну в невизначене майбутнє і передбачає подальшу політичну драму.

Відомо, що король вирішив, що Махатхір повинен залишатися тимчасовим лідером, поки не буде обраний новий прем'єр-міністр і не сформований новий кабінет. Він сказав, що король також розпустив Кабінет за порадою Махатхира.

Рішення короля допомогло забезпечити деяку політичну стабільність в країні після серії карколомних подій, що розгорнулися в неділю, з маневрами, націленими на те, щоб утримати Махатіра у влади і заблокувати його наступника Анвара від вищої посади.

Анвар був заступником Махатіра під час першого перебування Махатіра на посаді прем'єр-міністра, але вони посварилися політично, хоча потім поєдналися на виборах 2017 року, які витіснили правлячу коаліцію, що керувала країною з моменту здобуття незалежності від Британії в 1957 році. Напруженість з'явилася, оскільки Махатхір відмовився призначити дату виходу з влади, незважаючи на передвиборну угоду про передачу її Анвару.

Аналітики кажуть, що новий "закулісний" уряд може породити малайську ісламську перевагу, яке зруйнує багатоетнічне суспільство Малайзії.

"Якщо новий уряд пройде, Малайзія почне рух до дуже регресивної стадії, коли расова перевага і релігійний екстремізм стануть правилом дня", - сказав Про Гей Сун, старший науковий співробітник Сінгапурського інституту міжнародних відносин.

Раніше прем'єр-міністр МалайзіїМахатхір Мохамад розкритикував висновки Міжнародної спільної слідчої групи щодо винних у загибелі пасажирського авіалайнера Boeing 777 рейсу МН17, збитого у небі над Донбасом 17 липня 2014 року, повідомляє інформаційне агентство Reuters.

Мохамад заявив, що Малайзія незадоволена як ходом розслідування, так і наданими доказами. Більш того, вважає малайзійський прем'єр, метою міжнародного розслідування було, нібито, зовсім не встановлення істини, а спроба "зробити з Росії цапа-відбувайла".

"Ми дуже незадоволені, тому що з самого початку це було політичне питання про те, як звинуватити Росію у злочині... вони відразу сказали, що це Росія... а тепер вони кажуть, що у них є докази. Нам дуже важко прийняти це", – заявив прем'єр-міністр.