Два окремих, але пов'язаних між собою розслідування, схожі на бомбу сповільненої дії, яка готова ось-ось вибухнути біля дверей Білого дому, пише оглядач британського видання The Times Джерард Бейкер. Перша справа – про порушення правил фінансування виборчої кампанії – може надати докази злочинної діяльності Трампа і привести до його політичного фіаско. Щодо другого розслідування – про змову між Росією і кампанією Трампа під час американських президентських виборів 2016 року – може не бути настільки вагомих доказів незаконної діяльності, але воно призведе до набагато більш серйозних наслідків, ніж будь-яке обвинувачення проти чинного президента. Події цього тижня наближають нас до кульмінації цих розслідувань.
Напередодні колишнього адвоката і радника Трампа Майкла Коена засудили до трьох років тюремного ув'язнення. Одним з його злочинів було організація давання хабара порноакторці Стеффані Кліффорд (псевдонім Стормі Деніелс) і колишній моделі журналу Playboy Карен Макдугал напередодні кампанії 2016 року, щоб вони мовчали про свої зв'язки з Трампом. Згідно з обвинувальним висновком, спрямованого в минулу п'ятницю до суду, виплата здійснювалася "в координації і за вказівкою Індивіда 1". На випадок, якщо ви сумніваєтеся, Індивід 1 – це не персонаж останнього сиквела "Матриці". Згідно з висновком, це "той, хто провів успішну кампанію на пост президента США". Очевидний висновок, який виходить з інформації, наданої Коеном, полягає в тому, що президент США також порушив федеральний закон.
Юристи ведуть жваву дискусію про те, чи можна пред'явити звинувачення чинному президенту. Більшість з них сходяться в думці, що це неможливо, тому що будь-які судові позови будуть подані вже після того, як він покине свій пост. Тоді, ймовірно, це вже мало кого хвилюватиме. Але навіть, якщо проти Трампа буде порушено кримінальну справу, наразі здається малоймовірним, що президент сидітиме у в'язниці. Незважаючи на те, що ці порушення є фелонією, засуджені рідко потрапляють до в'язниці. Трамп, в принципі, може бути винним у вчиненні кримінального злочину, але уникнути відповідальності через свою посаду.
Давайте розглянемо ще один випадок. Коен також зізнався у лжесвідченні Конгресу про наміри Трампа побудувати Trump Tower в Москві (так званий Московський проект). В обвинувальному акті спецпрокурор Мюллер стверджує, що Коен збрехав Конгресу "для того, щоб мінімізувати зв'язки між Московським проектом і Індивідом 1". Також в акті говориться, що Коен координував з Трампом роботу над будівництвом Trump Tower в Москві аж до початку виборчої кампанії 2016 року. В рамках співпраці зі слідством Коен надав цінну інформацію про зв'язки кампанії Трампа з Росією.
"Таємної змови немає!" – президент практично щодня пише про це у своєму Twitter. І, принаймні, поки що це правда. Мюллеру ще потрібно надати докази того, що Трамп співпрацював з членами уряду президента РФ Путіна. До того ж, навіть якщо змова була, незрозуміло, який саме злочин, можливо, був вчинений. За фактом, немає закону, що забороняє вести переговори з іноземцями кандидатам у президенти.
Наразі відомо напевно про п'ятьох людей в орбіті Трампа, які зв'язувалися з росіянами під час виборчої кампанії. Також ми знаємо, що напередодні кампанії організація Трампа розглядала можливість комерційного співробітництва з Росією.
Але це Росія. Не Канада або Кайманові острови. Це країна, яка неодноразово нападала на союзників Америки. Країна, яка незаконно анексувала територію суверенної європейської держави та продовжує військові дії, спрямовані на дестабілізацію України. Російський уряд вбивав критиків всередині країни і за кордоном. РФ проводила незаконні кібератаки з метою втручання у демократичний процес в США та в країнах-союзниках, таких як Франція. Вона неодноразово перешкоджала досягненню стратегічних цілей США на Близькому Сході, в Латинській Америці і в інших місцях.
Є висока ймовірність того, що Мюллер буде стверджувати про те, що Трамп і його соратники перешкоджали правосуддю, намагаючись перешкодити "російському розслідуванню". Але він також може прийти до висновку, що Трамп і його радники не порушували жодних законів у своїх контактах з росіянами.
Зв'язки з Росією, можливо, і не є злочином. Але деякі гріхи можуть бути набагато гіршими, ніж порушення закону.
У липні офіс Мюллера розкрив схему зламу для втручання у вибори в 2016 році. У втручанні в американські вибори звинувачують, в тому числі, 12 співробітників Головного розвідувального управління Росії.