Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив міністру закордонних справ Росії Сергію Лаврову про те, що Сполучені Штати прагнуть до «передбачуваних» відносин із Москвою. Крім того, під час зустрічі з Лавровим, Блінкен наголосив, що США будуть відповідно реагувати на провокації Кремля, пише Politico.
Блінкен зустрівся з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим в кулуарах засідання Арктичної ради в Рейк'явіку, Ісландія. Двостороння зустріч покликана створити основу для потенційного саміту між лідером США Джо Байденом та російським президентом Володимиром Путіним, який може відбутися вже найближчими тижнями.
Сполучені Штати та Росія мають суперечності у багатьох напрямках, починаючи від поточного конфлікту Кремля та України, закінчуючи занепокоєнням з приводу втручання Росії в американські вибори. Росія все ще заперечує будь-які протиправні дії і своєю чергою звинувачує США у лицемірстві та втручанні у внутрішню політику Москви.
Адміністрація Байдена вже запровадила численні санкції проти Росії, а також вислала кількох російських дипломатів. Росія вдалася до конкретних заходів у відповідь.
Під час зустрічі Лаврова та Блінкена адміністрація Байдена оголосила, що запроваджує санкції проти деяких суб'єктів, пов'язаних з газопроводом «Північний потік-2», який з'єднує Росію з Німеччиною, але відмовилася розширяти санкції заради відносин з Німеччиною та іншими європейськими союзниками.
Зокрема, оператор газопроводу та його виконавчий директор, громадянин Німеччини Маттіас Варніг потрапили під «виключення». Трубопровід вже давно є болючою точкою відносин між США та Німеччиною.
Блінкен і Лавров відносно «тепло» привітали один одного в середу, але водночас, обмінялися «твердими словами» в стриманому тоні.
«Президент Байден вже попередив Володимира Путіна, якщо Росія буде діяти агресивно проти нас, наших партнерів та союзників, ми будемо на це реагувати. Джо Байден вже продемонстрував, що не прагне ескалації відносин, але готовий захищати наші інтереси», - сказав Блінкен.
Держсекретар також наголосив, що США прагнуть «передбачуваних, стабільних відносин з Росією» і це «було б корисно для всього світу».
Лавров у відповідь заявив, що обидві сторони повинні бути відвертими.
«У нас є серйозні розбіжності в оцінці міжнародної ситуації та в підходах до проблем, які необхідно вирішити. Наша позиція дуже проста: ми готові обговорити всі без винятку питання, але з урахуванням того, що комунікація буде чесною, базованою на фактах і, звичайно, на основі взаємної поваги», - сказав Лавров.
Обидві сторони заявили, що сподіваються співпрацювати одна з одною для вирішення загальних проблем, таких як пандемія та зміна клімату.
Російсько-американські відносини погіршилися через твердження Вашингтона про втручання Москви в американські вибори і причетність російських хакерів до кібератак, ув'язнення російського опозиціонера Олексія Навального, агресію РФ на сході України. Обидві країни запровадили хвилю санкцій і контрсанкцій.
Президент США Джо Байден вирішив жорстко протистояти авторитарним режимам Росії і Китаю, пише The Guardian. Однак Вашингтон не прагне до нової ескалації у міжнародних відносинах. «Ми хочемо стабільних, передбачуваних відносин», - сказав американський президент.
Завдання перед Білим домом полягає не в пошуку способів зміни позиції китайського і російського лідерів, а в тому, щоб знайти конструктивні засоби роботи з ними, одночасно захищаючи західні демократичні цінності та безпеку.