UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зустріч із Путіним перевірить "межі дипломатії" Байдена — The Washington Post

Під час свого «європейського турне» Байден спробує показати, що «Америка повернулася».

Президент США Джо Байден намагається показати себе як лідер, що підтримує політичну єдність. Це стосується не лише пошуку компромісу з республіканцями вдома, але й відродження союзництва із демократичними країнами світу, яких неабияк стривожили чотири роки президенства Дональда Трампа. Перша закордонна поїздка Байдена покаже, чи зможе його широкий дипломатичний досвід принести результати, пише The Washington Post.

Першою буде зустріч Байдена з прем'єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном, а завершальним етапом закордонного турне американського президента буде саміт з очільником Кремля Володимиром Путіним.

«Ми хочемо показати, що Сполучені Штати повернулися. Світові демократії повинні вирішити найскладніші виклики та проблеми, що матиме найбільше значення для нашого майбутнього», - сказав Байден після прибуття в Британію.

Байден має багаторічний досвід у закордонних справах. Він прийшов до Сенату ще в 1973 році, очолював Комітет із закордонних відносин, а також був віце-президентом часів Барака Обами.

Кожна європейська зупинка Байдена - від британського Корнуолла до Брюсселя та Женеви, стане можливістю для американського президента використати своє особисте знайомство з колегами-лідерами, намагаючись відновити роль США за кордоном.

«Він знає світову арену. Він знайомий із низкою політичних лідерів», - сказала прес-секретар Білого дому Джен Псакі.

Але «особиста дипломатія» Байдена має свої межі. Світ різко нахилився у популістському напрямку відколи він був віце-президентом, і кілька впливових лідерів - у тому числі Джонсон та президент Франції Еммануель Макрон - вступили на посаду вже після того, коли Байден перестав бути віце-президентом.

Крім цього, дипломати не погоджуються щодо того, наскільки особисті знайомства американського президента можуть вплинути на інших світових лідерів. Давнє знайомство Байдена з прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньяху не допомогло швидко та без жертв врегулювати чергове загострення конфлікту з ХАМАС. Байден був змушений змінити тактику і вдатися до тиску для припинення вогню.

Більшість лідерів, яких Байден побачить у Європі, ймовірно, будуть вдячні за повернення до більш передбачуваної програми зовнішньої політики США після популізму Трампа. Великим винятком є ​​Путін.

Фактично напередодні саміту з Байденом Росія активізувала репресії проти команди опозиціонера Олексія Навального. Це ймовірно, було повідомленням американському лідеру про те, що Путін не буде піддаватися зовнішньому тиску.

Байден, крім участі у саміті G-7, зустрінеться окремо з Джонсоном та відвідає королеву Єлизавету II. Очікується, що він зустрінеться з іншими союзниками, включаючи Макрона та японського прем'єр-міністра Йосіхіде Сугу, а також може провести бесіду з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом.

Але саме зустріч із Путіним у Швейцарії 16 червня багато дипломатів вважають головною подією. Очікується, що Байден кине виклик російському лідеру щодо кібератак, порушення прав людини та вторгнення в Україну, при цьому закликаючи до співпраці в галузі контролю над озброєннями та  інших сферах.

«Він зробить це, звичайно, після інтенсивних консультацій із союзниками та демократичними партнерами як з Європи, так і з Індо-Тихоокеанського регіону», - заявив радник з питань національної безпеки Джейк Салліван.

Основна мета полягає в тому, щоб продемонструвати різкий відхід від прихильності Трампа до Путіна. Помічники Байдена стверджували що, хоча американський президент ініціював зустріч, це не означає схвалення агресивної поведінки Путіна, як припускають деякі республіканці.

«Джо Байден зустрінеться з Путіним саме через розбіжності між нашими країнами. Ми вважаємо, що безпосередня бесіда з Путіним є найефективнішим способом зрозуміти, що задумала Росія», - сказав Салліван.

Контраст між зустрічами з союзниками та напруженим самітом із Путіним підкреслює розбіжність між демократіями та автократіями. Поїздка також дозволяє Байдену випробувати на практиці свій слоган «Америка повернулась».

Президент вже приєднався до Паризької кліматичної угоди та розпочав переговори щодо відродження ядерної угоди з Іраном. Такі зусилля цінують європейські лідери, але вони також відчувають занепокоєння через те, що американська політика може знову повернутися до націоналізму, вважають дипломати та аналітики.

Враховуючи політичний ландшафт Америки, деякі дипломати заявили, що ставлення до Байдена серед демократичних лідерів може бути стриманим.

«Він знає проблеми, знає людей. Але з іншого боку, у нього є внутрішні пріоритети. Він президент США, і зрозуміло, що Байден повинен діяти за внутрішнім порядком денним», - сказав європейський дипломат, який висловився на умовах анонімності.

Зустріч G-7 буде зосереджена на відновленні економіки та боротьбі з пандемією, зокрема і на глобальній вакцинації.

Саміт G-7 з Великою Британією, Канадою, Францією, Японією, Німеччиною та Італією дає Байдену шанс побачити лідерів багатьох найближчих союзників США особисто. Це також перша велика міжнародна подія для Британії з часу виходу країни з Європейського Союзу.

За час свого перебування на посаді Трамп зірвав дві зустрічі G-7 у Канаді та Франції через свою торговельну політику «Америка перш за все» та ворожість до самого поняття колективного прийняття міжнародних рішень.

Тим часом черговий міжнародний саміт, як очікується, буде спокійним і навіть нудним, з метою відновлення співпраці та передбачуваності, що є головною метою дипломатії Байдена.

«Останні чотири роки були непростими. Хоча певне занепокоєння залишається щодо таких питань, як податки та вихід США з Афганістану. Але у нас є відчуття, що ми дійсно можемо знову створити міцну платформу для співпраці з економічних, технологічних та кліматичних питань, а також єдиний підхід до Китаю», - сказав один європейський чиновник.

Трамп також яскраво висловив свою зневагу до НАТО, заявивши, що члени альянсу скористалися перевагами Сполучених Штатів і не виконували свою роль, коли справа стосувалася витрат на оборону. На одній із зустрічей НАТО у 2018 році Трамп погрожував вийти з альянсу, якщо члени не будуть виділяти більше грошей на оборону.

Зараз лідери НАТО розраховують на різку зміну тону.

«Важливо, що президент Байден має стійку особисту прихильність до НАТО, що я справді відчуваю. Він був у штаб-квартирі альянсу багато разів. Звичайно, має значення його особистий досвід», - сказав в інтерв'ю генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберг.

Байден і Столтенберг зустрілися у понеділок у Вашингтоні, і генеральний секретар сказав, що президент США передав «дуже сильне повідомлення» підтримки.

Тим не менше, Байдену доведеться «зцілити поранені почуття» партнерів з НАТО, які були спантеличені його швидким рішенням вивести американські війська з Афганістану.

«Європейські союзники були здивовані після оголошення адміністрації Байдена про виведення військ. Вони по суті погоджуються з таким рішенням, але їм неприємно, що з ними не проводились дострокові консультації», - сказала науковий співробітник Центру США та Європи в Інституті Брукінгса Констанце Стельценмюллер.

Байден також зустрінеться в Брюсселі з лідерами ЄС, кого Трамп вважав фактично «ворогами». Посол ЄС в США Ставрос Ламбрінідіс заявив, що саміт матиме дві аудиторії.

«Одна аудиторія - локальна, це наші люди, європейці та американці. І для цієї аудиторії надзвичайно важливо показати, що трансатлантичний альянс гарантує безпеку та процвітання. Друга аудиторія – це автократи. Варто показати, що альянс зробить все можливе, щоб вони не змогли реалізувати свої амбіції», -  сказав Ламбрінідіс.

Читайте також: Байден пообіцяв попередити Путіна про відповідальність за втручання у справи інших країн

Байден має намір обговорити з Путіним хакерську атаку з боку Росії на американську компанію Colonial Pipelinе, яка сталася на початку травня. Також повідомлялося про те, що під час зустрічі сторони можуть підняти питання безпеки і контролю над озброєннями, порушення прав людини та інші.

Саміт в Женеві все-таки відкриває деякі можливості для двостороннього співробітництва, і Путін може спробувати цим скористатися, домагаючись поступок від Байдена, пише WSJ. Заручитися підтримкою Білого дому напередодні саміту хоче і ЄС - Брюссель направив Вашингтону проект спільної заяви про протидію Росії та Китаю. Саміт ЄС-США відбудеться 15 червня.

Відзначимо, 7 червня відбулася телефонна розмова президентів США і України. Байден запевнив про повну підтримку з боку США суверенітету і територіальної цілісності України і запросив Зеленського відвідати Вашингтон в липні.

Детальніше про те, що турбує після розмови Зеленського і Байдена? Читайте в матеріалі Тетяни Силіної "Байден і Даннінг-Крюгер на Банковій"