Президент і канцлер Австрії Александер ван дер Беллен і Себастіан Курц вимагають від офіційного Берліна пояснень щодо інформації, оприлюдненої австрійськими ЗМІ. Зокрема, журналісти розповіли про багаторічну шпигунську діяльність Федеральної розвідувальної служби Німеччини (BND) на території Австрії, повідомляє DW.
"Масштаб стеження був грандіозним", - зазначив Курц під час спільної прес-конференції із ван дер Белленом у суботу, 16 червня.
Своєю чергою президент Австрії, коментуючи цю ситуацію, заявив про те, що "шпигування за дружніми країнами є не лише нетиповим і небажаним, але й неприйнятним".
Наразі офіційний Відень чекає на інформацію щодо того, за ким саме велося стеження і коли воно було припинене. А також підтвердження того, що стеження дійсно припинено, а усі збережені дані – знищені, зазначає канцлер країни.
Напередодні австрійські видання - журнал Profil і газета Der Standard - оприлюднили інформацію про те, що BND займалася шпигунством на території Австрії: німецькі розвідники стежили за місцевими установами та фірмами, а також за міжнародними організаціями та посольствами, розташованими у Відні.
За даними видань, з 1999 по 2006 рік у полі зору німецької спецслужби опинились майже 2000 стаціонарних телефонних номерів, факсів, номерів мобільного зв'язку й адрес електронної пошти на території Австрії.
Серед міжнародних організацій, діяльність яких цікавила BND, зокрема, Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), картель нафтовидобувних країн ОПЕК та Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), штаб-квартири яких розташовані у Відні. Стеження також велося за підрозділами ООН, 75 посольствами та низкою підозрюваних в тероризмі осіб та торговців зброєю, повідомив Profil.
Раніше німецьку розвідку обвинувачували в стеженні за ФБР і Ватиканом. Видання Spiegel у 2015 році писало про те, що розвідка Німеччини шпигувала за посольствами країн ЄС та установами США.
Німецька газета Sueddeutsche Zeitung писала про те, що BND протягом багатьох років займалася шпигунством в європейських країнах. Адресне промислове шпигунство було епізодичним і застосовувалося щодо компаній, які займалися незаконним експортом. Розвідка працювала у співпраці зі США.