UA / RU
Підтримати ZN.ua

Журналіст вносив корективи в репортажі про Україну з прокремлівським ухилом: деталі скандалу

Йдеться про низку статей Reuters та BBC, які по-своєму інтерпретували в телекомпанії RNZ з Нової Зеландії

Співробітника національної телекомпанії Нової Зеландії RNZ відправили у відпустку на тлі розслідування щодо того, як він переписував репортажі про війну в Україні, додаючи їм проросійського ухилу, пише The Guardian. 

Читайте також: РФ відкрито шантажує WSJ: вимоги – змінити редакційну політику в обмін на долю заарештованого журналіста

У п'ятницю та суботу з'явилися докази того, що низка статей, які належать інформаційній службі Reuters або BBC, були відредаговані RNZ, щоб додати нові речення та абзаци. В інтерв’ю на радіо в понеділок виконавчий директор RNZ Пол Томпсон назвав ці правки «прокремлівським сміттям» і сказав, що служби новин тепер ретельно перевірятимуть інші тисячі статей.

 За його словами, близько 250 уже розглянуто. Шістнадцять статей, які були «неналежним чином відредаговані», виправили та додали редакційну примітку.

«Це таке розчарування, я розбитий, це боляче», — сказав він. «Ми повинні докопатися до суті того, як це сталося».

Міністр телерадіомовлення Нової Зеландії Віллі Джексон був проінформований про це на вихідних і сказав, що це «важлива проблема» та «безпрецедентна для RNZ».

Читайте також: Загострення напруженості у відносинах Індії та Китаю: країни висилають журналістів одна одної

Починаючи з квітня 2022 року, у статтях, про які йдеться, внесли низку змін у початкові репортажі Reuters, з послідовним шаблоном додавання тез російського уряду до новин без додаткового посилання на джерело. Серед змін — додавання слова «державний переворот» для опису революції на Майдані; зміна опису колишнього «проросійського президента» України на «вибраний проросійський уряд»; додавання посилань на «прозахідний уряд», який «пригнічував етнічних росіян»; і додавання посилань на стурбованість Росії щодо «неонацистських елементів» в Україні.

У деяких матеріалах додавалися цілі абзаци, в яких говорилося, що Росія почала вторгнення, «стверджуючи, що державний переворот за підтримки США в 2014 році за допомогою неонацистів створив загрозу її кордонам і розпалив громадянську війну, через яку російськомовні меншини занають переслідувань”.

Читайте також: В столичному метро відкрилася фотовиставка "Україна: журналісти на передовій" (фоторепортаж)

Одна правка стверджувала, що «Росія анексувала Крим після референдуму, оскільки новий прозахідний уряд пригнічував етнічних росіян на сході та півдні України».

RNZ складається з національної радіостанції та веб-сайту новин. Організація фінансується державою, але має редакційну незалежність. Це дуже впливовий у новинний ресурс Нової Зеландії – крім того, що він є однією з найбільших редакцій країни, він має угоди про перевидання з усіма великими комерційними медіа-організаціями Нової Зеландії, тобто звіти RNZ регулярно перепублікують веб-сайтами та газетами по всій країні.