Міжнародна конференція щодо Сирії "Женева-2" почалася з суперечок. Всі високопосадовці, які взяли слово незабаром після офіційного старту форуму, заявили про необхідність для світового співтовариства вирішити сирійську кризу і про те, що нинішня зустріч - це шанс покласти край конфлікту, який не припиняється вже понад два роки. Однак з решти питань точки зору учасників розділилися, і стала очевидною відсутність натяків на можливість домовитися.
Так, держсекретар США Джон Керрі, виступаючи, продовжив генеральну лінію Вашингтона з цього питання, яка виражається у визнанні чинної сирійської влади і злочинної вимоги негайної заміни. "На сьогоднішній день кількість загиблих - близько 130 тисяч осіб. Точну цифру встановити складно. Всі ці люди загинули від вогнепальної зброї, застосування танків, артилерії, касетних боєприпасів, хімзброї. Такої зброї у розпорядженні опозиції не було", - сказав Керрі.
При цьому, держсекретар зазначив, що у смерті і застосуванні хімічної зброї винні саме війська президента Башара Асада. Американська делегація вважає, що він не зможе увійти до складу сирійського перехідного уряду. "Згідно з Женевським комюніке, перехідний уряд має бути створено за спільною згодою сторін. Але ми повинні бути реалістами. Перехідний уряд не може бути сформовано, якщо в однієї зі сторін є заперечення щодо кандидатур", - зазначив Керрі.
Ситуацію не покращив і виступ представника сирійської сторони. Глава МЗС Сирії Валід Муалем звинуватив низку країн, що беруть участь у Женеві-2", у пособництві вбивству мирних жителів Сирії: "Я і сирійський народ шкодуємо, що представники деяких держав зараз сидять у цій кімнаті, хоча на їхніх руках кров сирійців".
Щодо політичного майбутнього Асада, Муалем висловився досить різко: не іноземцям це вирішувати. Сирія є суверенною державою і буде робити те, що вважає за необхідне в інтересах сирійського народу. Ніхто, за його словами, не має права відкликати президента Сирії, окрім народу. І підсумував: тероризм не зупиниться на Сирії, але Захід не хоче це зрозуміти.
Глава сирійської опозиційної Національної коаліції Ахмед аль-Джарба почав свій виступ зі звинувачень на адресу Дамаска в порушенні прав людини. Зокрема, він згадав про вбивство дівчинки у Хомсі навесні 2011 року. Потім аль-Джарба повідомив про знищення 11 тисяч людей у Сирії. "Вони втратили життя у концтаборах. Таке ми бачили лише під час Другої світової війни", - сказав він, так і не пояснивши, звідки взяв дані цифри.
Він також упевнено заявив, що сьогодні Сирію представляє саме опозиційна Нацкоаліція. За його словами, виступи проти уряду спочатку були мирними. Він висловив думку, що те, що відбувається зараз у Сирії, зводиться до того, що одна людина (Асад) хоче зберегти владу у своїх руках.
Що стосується глави російської делегації, голови Мзс РФ Сергія Лаврова, він також нагадав позицію Москви щодо сирійського питання, а також закликав підключити до "Женеви-2" патріотичну опозицію в Сирії і знову заявив про необхідність участі Ірану. Міністр констатував, що переговори простими точно не будуть. !zn