Люди, які лягають спати раніше та раніше прокидаються мають потужніший захист від депресії, свідчить нове дослідження, пише The New York Times.
Якщо ви «ранкова людина», швидше за все, у вас знижений ризик розвитку серйозної депресії, вважають вчені.
Кілька досліджень циркадного циклу сну показали, що у «жайворонків» дійсно рідше спостерігається депресія. Але ці дослідження були лише спостереженням, тому науковці ще не знайшли чіткого пояснення такої тенденції.
Наприклад, люди, які є ранніми птахами, можуть мати такий спосіб життя та ставлення до власного здоров’я, який знижує ризик депресії. Для прикладу, вони частіше дотримуються здорового харчування, займаються фізичними вправами. Всі ці фактори та багато інших могли б пояснити зниження ризику депресії. Більше того, саме депресія часто спричиняє порушення сну, тому цілком можливо, що через депресивні стани люди і стають «совами».
Однак нове дослідження пропонує більш вагомі докази того, що рано лягати спати і раніше прокидатися може саме по собі забезпечити захист від депресії, незалежно від інших факторів. Вчені використали метод дослідження, що називається менделівською рандомізацією, який допомагає точно визначити причинно-наслідкові зв’язки.
За допомогою менделівської рандомізації дослідники порівняли великі групи людей на основі генетичних ознак, які не залежать від інших характеристик здоров’я чи поведінки, у цьому випадку - «генетичну схильність» бути совою чи жайворонком. Виявлено більше 340 генетичних ознак, пов'язаних із циркадним ритмом сну. Дослідники отримали можливість порівняти великі групи людей з генетичними ознаками схильності до того чи іншого біоритму. По суті, природа створила для них рандомізований експеримент.
Для дослідження вчені використали дві генетичні бази даних понад 800 тисяч дорослих, щоб провести дослідження для пошуку зв’язку біоритму та ризику депресії. Вони мали не тільки генетичні характеристики, але також дані про діагнози депресії та інформацію про те, коли люди лягали спати та прокидались, отримані як із коментарів самих людей, так і з лабораторних записів сну, які дослідники використовували для відстеження так званої порогової точки сну - показник найбільшої схильності людини до сну. Наприклад, людина, яка схильна лягати спати о 10 і прокидатися о 6, зазвичай має порогову точку сну о 2 годині ночі.
Вони виявили, що у людей з генетичною схильністю до біоритму «ранньої птахи» нижчий ризик розвитку серйозної депресії.
Доктор Тілл Реннеберг вважає недоліком дослідження те, що вчені не мають даних, коли цим людям доводиться вставати та збиратися на роботу чи для виконання інших завдань. Для прикладу, «совам» часто потрібно їхати на роботу занадто рано, що саме по собі може сприяти появі депресії.
«Вчені зробили правильні висновки зі своїх даних, але життя набагато складніше», - сказав він.
Якщо ви сова, чи дійсно зміна звичок пом'якшить депресію або зменшить ризик її розвитку? Не обов’язково, вважає автор дослідження доктор Айяс Даглас з Каліфорнійського університету, Сан-Франциско. Дослідження, за його словами, розглядає великі узагальнені групи людей, а не окремі особистості.
«Ці дані говорять нам про те, що в суспільстві існують певні тенденції. Наприклад, використання смартфонів та інших пристроїв вночі, що змушує нас лягати спати пізніше. Це може впливати на рівень депресії серед населення. Результати дослідження не говорять про те, що якщо ви будете лягати спати раніше, то депресія зникне сама по собі. Методи боротьби з депресією залишаються завданням для клінічних випробувань», - сказав він.
«Хоча наші дані не повністю пояснюють, чому біоритми пов’язані з депресією, можна припустити, що якщо ви сова, якій доводиться прокидатися рано, то збільшення сну приблизно на годину дійсно може бути корисним для вашого психічного здоров’я», - зазначає вчений.
Вчені з Університету Алабами заявили про те, що для тих, хто страждає від множинних симптомів депресії, підвищується ризик інсульту. На думку дослідників, цей психологічний розлад - такий же фактор ризику інсульту, як і підвищений тиск.