Британський суддя-пенсіонер Роберт Оуен вчинив неправильно, коли у доповіді щодо вбивства екс-агента ФСБ Олександра Литвиненка згадав про причетність президента Володимира Путіна.
У документі вказано, що російський лідер "можливо санкціонував" вбивство. Однак писати так у висновках розслідування було неправильно з трьох причин. Про це на сторінках Wall Street Journal пише професор Колумбійського університету і науковий співробітник Council on Foreign Relations Стівен Сестанович.
На його думку, по-перше, це відволікає увагу від незаперечних результатів розслідування. По-друге, суддя Оуен сам напевне не знає, чи причетний Путін. А по-третє, від того, що у доповіді буде написано про те, як президент Росії дав комусь дозвіл на вбивство, російський режим не стане більш страшним і кошмарним, ніж він є зараз.
Сестанвич вказує, що в доповіді дуже точно описано, як саме був отруєний Литвиненко. Не лишається жодних сумнівів у тому, що Андрій Луговий і Дмитро Ковтун, з якими Литвиненко пив чай, застосувати рідкісний і смертельний радіоактивний ізотоп полоній 210. Через ці докази ні обвинувачені, ні прес-секретар Кремля не зможуть відмахнутися від доповіді і спростувати його, списавши традиційно на "чеченську мафію" чи самого Литвиненка.
"І все ж, встановити, хто вчинив вбивство – це не те ж саме, що дізнатися ім'я замовника. Не виключено, що у Оуена є інформація, яку він не може розголошувати. Але писати, що замовник, "можливо", Путін мало", - вважає Сестанович.
Він визнає, що через співпрацю із Заходом Литвиненко став зрадником в очах Путіна. Але таку ж роль йому відвели й інші важливі посадовці у російських спецслужбах. На думку експерта, вказати на Путіна – це логічний крок, але ризикований крок, попри серйозні твердження в доповіді.
На думку Сестановича, президент Росії, навіть без згадки його імені в документі, взявся б захищати обвинувачених Лугового і Ковтуна.
"Путін захищає навіть дрібних бандитів, злочинців і вбивць, які не мають до нього прямого відношення. Напевне, він вірить, що якщо потягнути за ниточку корупції і безкарності, яка характерна для його системи влади, то ця його система почне розвалюватися. І, як сказав би суддя Оуен, в цьому Путін, "можливо" має рацію", - йдеться в статті.
Литвиненко працював у ФСБ в 1990-х роках, але після еміграції став критиком російської влади. Він помер у Лондоні в листопаді 2006 року від отруєння полонієм. Британська влада заявила, що причиною смерті стало отруєння радіоактивним ізотопом полонію, і офіційно назвали Лугового і Ковтуна підозрюваними у вбивстві.
Велика Британія провела відкрите розслідування смерті Литвиненка, який помер у 2006 році в Лондоні від отруєння полонієм. У розпорядженні Агентства національної безпеки США виявилися електронні копії переговорів між Москвою і Лондоном, які велися незабаром після того, як він захворів у результаті отруєння. Британські спецслужби мають у своєму розпорядженні докази причетності Москви до смерті Литвиненка, але ці дані "неприйнятні" для представлення в суді.
Пізніше видання The Guardian повідомило, що під час відкритого слухання в суді Лондона було оголошено, що головний підозрюваний у цій справі Андрій Луговий провалив тест на детекторі брехні у 2012 році.