UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський намагається отримати прихильність Байдена — FT

Президент України вступив у бій зі "старою гвардією", щоб покращити свій імідж і отримати схвалення нової адміністрації США.

Рішення Володимира Зеленського про блокування телевізійних каналів, пов’язаних із наближеним до Кремля політиком-мільйонером, стало надією на те, що український президент готується до реальної боротьби проти олігархів, пише Financial Times.

«Промосковські телеканали» потрапили під дію санкцій через поширення російської "дезінформації". Як відомо, канали належали соратнику лідера ОПЗЖ Віктора Медведчука. Через кілька днів після блокування телеканалів, активи Медвечука та нафтопровід, що належить іншому його «соратнику», були «заморожені».

«Напад» на Медведчука, який, на думку міжнародних спостерігачів, контролював телеканали за допомогою впливу на їх власника Тараса Козака, був найважливішим політичним зрушенням з часу перемоги Зеленського на виборах у 2019 році. Ймовірно, український президент намагається отримати прихильність нового американського лідера Джо Байдена.

"Це величезна азартна гра і мужній крок. . . Ви говорите про дуже могутніх людей ", - сказав колишній президент Грузії Михайло Саакашвілі.

Адміністрація Зеленського натякнула, що готується до подальших рішучих дій.

«Буде більше - повірте, буде більше. . . Ви побачите дедалі цікавіші рішення», - сказав секретар РНБО Олексій Данилов після оголошення санкцій проти Медведчука.

Зеленський отримав перемогу на виборах завдяки обіцянці "зруйнувати систему", за якою група олігархів намагалася контролювати українську державу, але до цього часу він не вдавався до реальних дій.

Крім того, уряд Зеленського не прислухався до вимог МВФ щодо пред'явлення кримінальних звинувачень проти колишнього власника ПриватБанку Ігоря Коломойського через його потенційну причетність до однієї з найбільших банківських махінацій у Європі. ПриватБанк  - один із найбільших банків в Україні, свого часу належав Коломойському та його діловому партнеру, було націоналізовано у 2016 році.

Коломойський та його телеканали підтримали передвиборчу кампанію Зеленського, і мільярдер вимагав лояльності від десятків депутатів партії президента. Однак минулого тижня НАБУ висунуло звинувачення трьом колишнім керівникам ПриватБанку. Це стало сподіванням на те, що ситуація з Коломойським наближається до вирішення.

Такі дії, ймовірно, сподобаються новій адміністрації США. Коломойський перебуває під розслідуванням ФБР щодо виведення коштів ПриватБанку через комерційну та промислову власність. Медведчук з 2014 року перебуває під дією санкцій США за підрив "безпеки, територіальної цілісності та демократичних інституцій України".

Телеканали, пов’язані з Медвечуком, критикували Зеленського з моменту його приходу до влади у 2019 році, що сприяло падінню рейтингу президента.

Колишній міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що Зеленський не поспішав розпочинати відкриту боротьбу проти Медведчука "тому, що він боявся зіпсувати" спроби встановити мир з Росією.

"Але півтора року рішучих зусиль Зеленського з метою спонукати Росію до вирішення проблеми війни не дали відчутного прогресу в напрямку миру", - сказав старший науковий співробітник Atlantic Council Адріан Каратницький.

"Розпочинаючи атаку на Медведчука і п'яту колону Росії, Зеленський апелює до явної загрози для національної безпеки, а також застосовує рішучий підхід для боротьби проти цієї загрози", - додав Каратницький.

Соратники Коломойського та партія Медведчука блокували реформи, які мають вирішальне значення для отримання фінансової підтримки з боку МВФ, США та ЄС. Минулого року ці «дві групи» фактично підтримували рішення Конституційного суду, які загрожували зруйнувати антикорупційні органи та скасувати важливі економічні реформи.

"Зеленський зрозумів, що він на межі втрати політичної влади, і його контроль - це лише ілюзія, тому йому довелося щось робити", - сказав Данилюк.

Президент наполягає на тому, щоб парламент схвалив реформу судової системи країни. Адже багаті та впливові люди часто використовують корумпованих суддів для реалізації власних ділових та політичних інтересів. Але партія Зеленського, яка формально має правлячу більшість, не завжди знаходила достатньо голосів для підтримки важливих реформ. Олігархи підривають зміни та домовленості з МВФ, яких бажає президент і шкодять його політичному капіталу.

"Зеленського обрали, бо виборці вважали його свіжим політичним обличчям. Усе, що він робить зараз - це спроба повернутися до свого початкового іміджу, на якому Зеленський побудував перевиборчу кампанію. Йому потрібні гучні справи, щоб продемонструвати реальну боротьбу зі старою гвардією", - сказала аналітик фонду "Демократичні ініціативи" Марія Золкіна.

Виконавчий директор Центру протидії корупції Дарія Каленюк заявила, що такі дії проти Медведчука були "величезним позитивним сюрпризом".

«Однак я не впевнена, що президент готовий вести повномасштабну війну проти всіх олігархів. Для цього йому потрібно позбутися горезвісних людей у ​​своїй команді та перезавантажити судову систему», - сказала вона.

Читайте також: У Зеленського очікують транш МВФ ще цього року

Увечері 2 лютого президент Володимир Зеленський своїм указом ввів у дію рішення РНБО про накладення п'ятирічних санкцій на телеканали ZiK, NewsOne, «112 Україна» та їх формального власника - члена парламентської фракції «ОПЗЖ» Тараса Козака. Під санкціями також опинилися літаки Козака і Віктора Медведчука, на які вони регулярно літали в Москву в обхід заборони на пряме авіасполучення з РФ.

Санкції передбачають блокування активів, економічної і фінансової діяльності, анулювання ліцензій.

За даними ZN.UA, підставою для санкцій стала причетність компаній Козака до закупівель вугілля в ОРДЛО, що розцінюється як фінансування тероризму.

Рішення підтримали всі члени РНБО за винятком спікера Дмитра Разумкова.

Санкції проти каналів з пулу Медведчука спровокували розкол у фракції «Слуги народу» : більшість підтримали рішення президента, однак багато з ним не згодні. Підтримали Зеленського депутати фракцій «Голосу» і «Європейської Солідарності». «ОПЗЖ» виступила проти, а один з її лідерів Вадим Рабінович звинуватив Зеленського в «фашизмі».

Рішення РНБО підтримали США, Канада і Британія. в ЄС його поки що вивчають. З аргументацією Зеленського погодилися посли держав «Великої сімки».

Прогнозовано заявили про «наступ на свободу слова» в Кремлі.

Детальніше читайте в матеріалі ZN.UA "Санкції проти телеканалів Медведчука: головне".