UA / RU
Підтримати ZN.ua

Застереження Набіулліної та Грефа не змогли переконати Путіна не нападати на Україну – FT

Російські технократи, які перед повномасштабним вторгненням намагалися відговорити Путіна від ескалації конфлікту, зараз успішно допомагають диктатору обходити світові санкції.

За місяць до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Путін прийняв у своїй резиденції в Ново-Огарьово голову Центрального банку РФ Ельвіру Набіулліну та очільника Сбербанку Германа Грефа. Вони намагалися відговорити Владіміра Путіна загострювати ситуацію в Україні, погрожуючи катастрофічними наслідками для російської економіки. Про це повідомляє видання Financial Times з посиланням на свої джерела.

Як зазначають у виданні, Герман Греф, який ще з 90-х був близьким соратником російського диктатора і мав порівняно з іншими друзями Путіна ліберальні погляди, підготував для нього презентацію на 39 сторінок, протягом якої намагався донести, що «жорсткі санкції» Заходу, як відповідь на ескалацію, відкинуть російську економіку на десятиліття назад і створять паніку на фінансових ринках. Також у прогнозах були застереження, що ВВП Росії може впасти на 30 відсотків, а рівень життя росіян відставатиме навіть від країн, що розвиваються.

За словами обізнаних джерел видання, під час конференції російський президент перервав Грефа і запитав, що має зробити РФ, щоб уникнути найгіршого сценарію.

«Надто боязкі, щоб застерегти Путіна від ескалації, технократи так і не змогли сказати, що він ризикує стати жертвою геополітичної катастрофи», - кажуть у FT.

Читайте також: «Пам'ятка» Макрону: Саме Україна, а не Росія, потребує гарантій безпеки — Atlantic Council

За інформацією джерел, Греф і Набіулліна залишили зустріч, так і не дізнавшись, що саме планує очільник Кремля і чи врахував він їхні прогнози.

«Вони були досить хоробрими, щоб зустрітися з велетнем, але вони не змогли передати йому меседж», - каже співрозмовник FT.

Відмова Путіна прислухатися до застережень технократів спустошила їх.

 «Я ніколи не бачив Грефа таким. Він був у стані повного шоку», — розповідає людина з оточення, яка бачила Грефа в перші дні війни.

Але коли країни Заходу стали витісняти Росію з глобальних фінансових ринків і ланцюгів постачання, технократи кинулися на допомогу Кремлю, застосувавши спритні навички економічного менеджменту, щоб подолати кризу. У процесі вони переконалися, що їхні власні апокаліптичні прогнози не справдилися.

«Замість того, щоб порвати з Путіним, технократи зміцнили свою роль його сприяння, використовуючи свій досвід та інструменти, щоб пом’якшити удар санкцій Заходу й утримати економіку Росії під час війни», - підкреслюють у виданні.

Хоча Росія значною мірою відрізана від глобальних банківських і платіжних систем, технократи змогли втримати економіку країни.

«Економічна команда справді його врятувала. Ось чому він тримає їх поруч. Якби силовики контролювали економіку, падіння ВВП дійсно склало б 10-15 відсотків», – каже колишній високопоставлений російський чиновник.

У FT наголосили, що постійне мовчання технократів і допомога в обході санкцій робить їх співучасниками війни.

«Бути в команді Путіна означає, що ви поділяєте його цінності, ви поділяєте його принципи і ви надзвичайно йому віддані», — додав колишній заступник голови центрального банку Сергій Алексашенко.

Читайте також: "Доля режиму вирішена": колишній прем’єр РФ спрогнозував, коли Путін втратить владу

Нагадаємо, раніше ЄС запровадив дев'ятий пакет санкцій проти РФ у відповідь на те, що після маніпуляцій із зерном Путін вирішив використати для терору українців атаки на енергетичну інфраструктуру в холодну пору року.