Мільярдер, засновник Facebook Марк Цукерберг збирається взяти двомісячну відпустку, коли у них з дружиною народиться первісток.
"Прісцилла і я починаємо готуватися до народження нашої дочки. Ми вибираємо для неї іграшки і наші улюблені з дитинства книги. Ми думали про те, що добре було б взяти відпустку і провести з нею перші місяці життя. Це дуже особисте рішення, і я вирішив взяти два місяці відпустки, коли наша дочка народиться", - написав Цукерберг на своїй сторінці в Facebook.
Він послався на результати досліджень, які свідчать: коли працюючі батьки знаходять час, щоб бути з немовлятами, це позитивно впливає і на дітей, і на сім'ю в цілому. Засновник Facebook нагадав, що його підлеглі в США мають можливість взяти до чотирьох місяців оплачуваної відпустки по вагітності та пологах протягом першого року життя малюка.
Рішення Цукерберга нехарактерно для керівників технічних компаній високого рангу, особливо чоловіків. Наприклад, гендиректор Yahoo Ink Марісса Майєр брала всього два місяці відпустки у 2012 році, коли в неї народилася перша дочка. А у вересні, коли вона оголосила, що чекає народження близнюків, Майєр пообіцяла не відходити від справ.
Повідомлення Цукерберга набрало майже 300 тисяч лайків і близько семи тисяч репостів. Більшість коментаторів схвалюють його рішення і говорять про позитивний приклад.
Як зазначає Reuters, багато компаній, які розташовані в Кремнієвій долині, намагаються пропонувати своїм співробітникам батьківські відпустки, надбавки і всілякі виплати, намагаючись залучити й утримати таланти, проте велика кількість працівників відмовляються від можливості побути зі своїми дітьми, боячись відстати від колег або упустити якісь проекти. Чотиримісячна відпустка з народженню дитини, яку пропонує своїм співробітникам Facebook, є вельми щедрою пропозицією для Сполучених Штатів, зазначає агентство.
За даними статуправління Міністерства праці США, тільки 12% зайнятих у приватному секторі працівників мають можливість взяти оплачувану декретну відпустку. На державному рівні такі відпустки не гарантуються і не надаються.
При цьому технологічні компанії намагаються розширювати такого роду гарантії для своїх співробітників. Так, влітку 2015 року відеохостинг Netfix оголосив про надання оплачуваних відпусток для батьків тривалістю до одного року. Нововведення стосується як народження, так і усиновлення дітей. А корпорація Microsoft збільшила тривалість декретних відпусток з 12 до 18 тижнів. Крім того, у Facebook і Apple співробітникам оплачують збереження генетичного матеріалу для продовження періоду фертильності.
При цьому, наприклад, у скандинавських країнах батьки не тільки мають право, але й зобов'язані йти у відпустки, щоб доглядати за малюками.
Найкращими країнами для дітонародження у 2015 році визнані Норвегія, Фінляндія та Ісландія.
Згідно з даними Міжнародної організації праці, тільки 36% працюючих жінок у світі мають право на оплачувану декретну відпустку.