UA / RU
Підтримати ZN.ua

Захищаючи Україну, світ захищає і Тайвань — Foreign Affairs

В умовах, коли Китай і Росія перебувають у такому тісному зв'язку, для демократій ще більш важливо діяти скоординовано.

Російське вторгнення в Україну стало тривожним дзвінком: настав час залишити в минулому бачення світу після холодної війни, в якому режими в Москві та Пекіні стануть відповідальними учасниками міжнародного порядку, заснованого на правилах. Натомість світ став дедалі більш суперечливим, охоплений авторитарною агресією, найнебезпечнішим прикладом якої є "партнерство без обмежень" між Китаєм і Росією, за допомогою якого обидві країни підтримують репресивні, експансіоністські плани одна одної, пише Foreign Affairs.

Дехто стверджує, що міжнародна підтримка захисту України від російської агресії відволікає увагу і ресурси від завдання протистояння китайській агресії. Згідно з цією точкою зору, захист України зробив демократичні країни, такі як Тайвань, більш вразливими.

Але цей аргумент недооцінює, наскільки геостратегічні інтереси світових демократій пов'язані між собою — так само, як і порядок денний Москви та Пекіна. Китай надає Росії військову підтримку. Він також чітко вирішив, що він зацікавлений не лише в підтримці Росії, але й у зміні геополітичного ландшафту в Європі.

Читайте також: Тайвань повідомив про військову активність Китаю після візиту Блінкена до Пекіна

В умовах, коли Китай і Росія перебувають у такому тісному зв'язку, для демократій ще більш важливо діяти скоординовано. З цією метою демократії світу на чолі зі Сполученими Штатами повинні продовжувати надавати військову, економічну та гуманітарну допомогу Україні.

"У цьому дусі Тайвань підтримує нещодавнє рішення Конгресу США про продовження американської військової підтримки України. Така демонстрація незмінної й беззаперечної рішучості захищати демократію не відволікає від захисту таких місць, як Тайвань: фактично, вона є ключовим стримуючим фактором проти авантюризму з боку Пекіна", — зазначає журнал.

Так само, як боротьба за захист демократії в Україні має глобальні наслідки, так само і захист Тайваню. Згідно з оцінками Bloomberg Economics, вторгнення Китаю на Тайвань коштуватиме світовій економіці близько 10 трильйонів доларів, що еквівалентно майже 10% світового ВВП — це більше, ніж наслідки війни в Україні, пандемії COVID та світової фінансової кризи 2008-2009 років.

Читайте також: Китай буде готовий вторгнутися на Тайвань до 2027 року ‒ Bloomberg

Цінність безпеки Тайваню не лише економічна, а й геостратегічна. Збереження статус-кво в протоці є життєво важливим для підтримання американської союзницької системи, регіонального балансу сил і ядерного нерозповсюдження. Ці три найважливіші чинника підтримували стабільність і процвітання Індо-Тихоокеанського регіону протягом багатьох поколінь, і вони опиняться під загрозою, якщо Китай отримає контроль над Тайванем.

Уряд Тайваню доклав значних зусиль, щоб відповісти на виклик безпеці з боку Китаю. Минулого року Тайвань збільшив свій оборонний бюджет приблизно на 14%, до 19 мільярдів доларів, або 2,5% національного ВВП. Вісім років тому оборонний бюджет становив менше ніж 2% ВВП.

"У найближчі роки доля Тайваню, як і доля України, стане вирішальним випробуванням, яке світові демократії не повинні провалити", — підсумував Foreign Affairs.

Читайте також: Китай посилює "війну в сірій зоні”, щоб виснажити Тайвань — звіт Міноборони острова

Нагадаємо, що газета The Guardian повідомляла, що китайське вторгнення до Тайваню та залучення до конфлікту США і, можливо, Японії, Австралії та Великої Британії може перевершити російсько-українську війну як за масштабами, так і небезпекою. Напад стає дедалі ймовірнішим. Крім того, Тайвань заявив, що його військові готові до будь-яких потенційних кроків Китаю на тлі інавгурації новообраного президента острова Вільяма Лая.