Загострення напруги між Росією та Україною – це приклад дипломатичного сигналу, який поки що не спрацював. Протягом тижнів високопоставлені американські та європейські чиновники закликали президента РФ Владіміра Путіна припинити стягувати війська до українського кордону, адже це виглядає як підготовка до вторгнення, пише The Washington Post.
Захід попереджає Кремль про серйозні наслідки в разі військового вторгнення на територію України. Тим часом, Москва не реагує на повідомлення. А Путін, схоже, насолоджується тривогою Заходу.
Російський президент заявив, що Сполучені Штати та їх союзники ігнорують «червоні лінії» Росії та «загострюють ситуацію» демонстрацією сили. Путін сподівається, що «напруга збережеться якомога довше», щоб погляди Росії сприймалися серйозно.
Метою Путіна, ймовірно, є бажання отримати владу над Києвом. За словами президента України Володимира Зеленського, близько 100 тисяч російських військових зібралися вздовж українського кордону. Американські офіційні особи поки не помітили змін у російській військовій присутності, ні підвищення, ні її зниження.
На Донбасі на сході України відбуваються майже щоденні зіткнення між українськими військовими та бойовиками. Конфлікт може загостритися, якщо Росія направить в регіон колони з «гуманітарною» допомогою відповідно до нещодавнього указу Путіна.
Україна тим часом посилила оборону Донбасу, використовуючи турецькі безпілотники для боротьби з бойовиками, що викликало невдоволення в Москві.
Адміністрація президента США Джо Байдена опинилася в глухому куті між своїм бажанням стримати російське вторгнення на територію України та надією на нові переговори з Путіним про стратегічну стабільність.
Радник з національної безпеки Джейк Салліван розмовляв телефоном зі своїм російським колегою. Білий дім не надав подробиць, але російський речник сказав, що теми розмови включали можливий незабаром «контакт на вищому рівні» між Путіним і президентом Байденом.
Найбільш рішучим попередженням Вашингтона для Росії стала заява держсекретаря Ентоні Блінкена. Він процитував «звіти про військову активність Росії поблизу України» і застеріг Кремль від «будь-яких агресивних дій».
На зустрічі з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою Блінкен сказав, що підтримка США територіальної цілісності України залишається «непохитною», але держсекретар уникав конкретики відносно того, що саме будуть робити Сполучені Штати у разі вторгнення РФ.
Директор ЦРУ Вільям Бернс здійснив «тихий візит» до Москви на початку цього місяця. Він розповів російським офіційним особам про стурбованість США нарощуванням російських військ і попередив, що вторгнення в Україну призведе до серйозних економічних санкцій.
Представники адміністрації Байдена були розчаровані, що застереження Бернса, схоже, не «налякало» Кремль.
Щоб стримати Росію, адміністрація США намагалася мобілізувати європейських союзників, які знаходяться ближче до України.
Президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Ангела Меркель розмовляли безпосередньо з Путіним. Міністр оборони Великої Британії зустрівся з українським колегою в Києві. А міністр оборони Швеції заявив, що готовий направити війська в Україну, щоб вони допомагали навчати українських солдатів.
Адміністрація Байдена разом із союзниками розробляла плани на випадок непередбачених обставин, якщо Росія почне атаку. Американські офіційні особи не обговорювали публічно, як вони відреагують на агресію Росії. Але, оскільки Україна не є членом НАТО, немає жодних гарантій з боку США для захисту Києва.
«Ми не впевнені, що саме планує Путін», - заявив міністр оборони США Ллойд Остін.
Схоже, що Кремль дедалі більше налаштований змусити уряд Зеленського підкоритися Москві. Цього літа Путін навіть опублікував статтю, в якій заявив, що «росіяни та українці — один народ». Він стверджував, що «справжній суверенітет України можливий лише у партнерстві з Росією».
А колишній президент Росії Дмитро Медведєв у жовтні після публікації Путіна написав власну статтю про те, «чому немає сенсу мати справу з нинішнім українським керівництвом».
Адміністрація Байдена, можливо робить правильно, намагаючись досягнути більш стабільних і передбачуваних відносин з Росією. Але ситуація в Україні нагадує про те, наскільки далекою є ця стабільність і передбачуваність у відносинах із РФ. США повинні допомогти зупинити війну на сході України, резюмує видання.
У Міноборони підтвердили загрозу дестабілізації ситуації в Україні взимку. Криза через військову агресію Росії може початися в грудні.
ZN.UA повідомляло про те, що у Вашингтоні не виключають вторгнення Росії в Україну або наприкінці грудня – на початку січня (коли і Україна, і її західні партнери йдуть на різдвяно-новорічні канікули), або наприкінці зими – на початку весни 2022 року, коли, як розраховують у Кремлі, Україна буде в глибокій енергетичній, економічній та політичній кризі, а втомлений від коронавірусу народ почне бунтувати, і чинна влада втратить залишки підтримки.
Детальніше читайте в статті Тетяни Силіної «Відкрите питання: Як Америка захищатиме Україну від Путіна?».