UA / RU
Підтримати ZN.ua

Західний політикум переконаний у некерованості Путіна – The Economist

Таємні війни Росії з кожним місяцем стають все більш явними.

Подумайте про ГРУ, російську військову розвідку. В минулому році два їх офіцера були замішані в змові з метою вбивства прем'єр-міністра Чорногорії. У липні цього року спеціальний прокурор США звинуватив 12 офіцерів ГРУ у втручанні в президентські вибори 2016 року. Тепер Британія підозрює ще двох службовців ГРУ в замаху на вбивство колишнього шпигуна Сергія Скрипаля та його доньки Юлії в Солсбері в березні цього року. Поліція Британії опублікувала фотографії ймовірних вбивць і оприлюднила їх імена: Олександр Петров і Руслан Боширов. Таємні війни Росії з кожним місяцем стають все більш явними, пише The Economist.

Британська поліція відстежила поїздку підозрюваних з аеропорту Гатвік в готель в східному Лондоні, а потім двічі в Солсбері, де ті ймовірно розпорошили бойову нервовопаралітичну речовину класу "Новачок" на вхідні двері Скрипаля. Флакон духів, модифікований для транспортування отрути, був нерозважливо викинутий, що призвело до загибелі невинної жертви. Британським слідчим довелося вивчити 11000 годин записів відеоспостереження, щоб зіставити прибулих з Росії пасажирів зі зловмисниками з Солсбері. Те, що ці двоє використовували для пересування національний російський авіаперевізник "Аерофлот" і раніше подорожували з тими ж паспортами, в тому числі у Великої Британії, свідчить про крайню недбалість, або про дивовижну неуважність.

Доля Скрипаля в російській військовій розвідці -відома практика ГРУ карати перебіжчиків, а також злом електронної пошти Юлії Скрипаль – всі ці факти вказували на причетність ГРУ до замаху. 5 вересня Тереза Мей повідомила Палаті громад, що двоє чоловіків не просто працювали на ГРУ – операція "майже напевно" була схвалена на "вищому рівні російської держави", тобто самим Володимиром Путіним.

Ніхто не очікує, що Росія видасть своїх громадян, якщо, звичайно, вони все ще живі. Міністерство закордонних справ РФ заявило, що їхні імена та фотографії "нічого не значать для Москви". Диктор державного телебачення порівняв вимоги Великої Британії з голлівудським сценарієм. Коли Британія звинуватила російських агентів у смерті Олександра Литвиненка, колишнього офіцера КДБ у Лондоні в 2006 році, Росія не тільки відмовилася задовольнити вимогу про екстрадицію, але вручила медаль "За заслуги перед Вітчизною" одному з ймовірних вбивць.

Тим не менш, викриття цього тижня мають свою мету. Поширення фотографій підозрюваних означає, що їхні дні в якості вбивць-мандрівників, якщо вони були такими, що вже полічені. А накопичення доказів російської вини підкріплює переконання західного політикуму в некерованості Путіна. За всім цим можуть послідувати свіжі санкції.

Записи відеоспостереження не вперше викривають групу найманців. У 2010 році ізраїльська команда вбивць попалася на записі камери в Дубаї, в результаті вибухнув дипломатичний скандал з приводу використання Ізраїлем підроблених паспортів західних країн. Камери, розпізнавання осіб і біометричні технології в пунктах в'їзду ускладнюють перетин кордонів. Це погана новина для Путіна. Будь то анексія Криму, втручання у внутрішні справи Америки чи Британії, Росія завжди покладалася на правдоподібне заперечення. І воно більше не здається правдоподібним.