3 – це Слободан Мілошевич, тільки значно не безпечніший. За димовою завісою брехні він вперто продовжує будувати псевдо-республіки на Сході України.
Про це сьогодні на сторінках The Guardian пише британський історик Тімоті Гартон Еш, нагадуючи, що проросійські терористи і найманці вбили десятки невинних людей в Маріуполі. Через них Донецький аеропорт тепер нагадує "Сирію після обстрілів". Понад 5 тисяч людей загинули, а ще 500 тисяч були змушені переїхати.
"В цей час Європа надто зайнята проблемами Греції і не помічає, як біля її кордону відбуваються події, аналогічні до війни в Боснії і Герцеговині. Прокинься, Європо! Якщо ми хоч щось вивчили зі своєї ж історії, то ми повинні розуміти, що Путіна потрібну зупинити. Але як?" - пише історик.
На його думку, канцлер Німеччини Ангела Меркель і міністр закордонних справ Франк-Вальтер Штайнмаєр роблять правильно, намагаючись вести дипломатичний діалог навіть після того, як у січні вирішили, що зустрічатися з Путіним в Казахстані немає підстав.
"Час для дипломатії ще настане. Але не зараз", - йдеться в статті.
Еш радить посилити санкції проти Росії, які мають дуже сильний ефект у поєднанні з обвалом цін на нафту.
"Попри вагання Греції, Євросоюз зміг зберегти спільну позицію щодо санкцій. Чи посилить це агресивну ментальність Росії? Так, але режим Путіна вже будує ментальність на основі націоналізму і пропаганди проти Заходу. Якщо загрози не існує, російське телебачення її вигадає", - пише історик.
Він додає, що для Путіна, як і для Мілошевича, не існує заборонених прийомів. Він постачає проросійським терористам важке озброєння, шантажує Україну енергетичними поставками, влаштовує кібератаки і тисне на європейців за допомогою пропагандистських англомовних медіа.
"О, мало не забув, ще російські бомбардувальники літають над Ла-Маншем з вимкненими траснпондерами, створюючи загрозу для цивільних літаків. Є такий польський вислів: доки ми з ними граємо в шахи, вони з нами грають у стусани. Це описує головну проблему демократичного Заходу з його нерішучістю", - нагадує Еш.
Він додає, що найбільше від агресивної політики Путіна програють саме росіяни, а особливо ті, хто живе в Криму і в Донбасі. Тому в кінцевому результаті Росія програє. Однак Захід повинен діяти вже зараз, щоб пришвидшити завершення конфлікту.
Перед усім, на думку історика, Захід повинен озброїти Україну. Він нагадує про пропозицію ветеранів американської дипломатії Іво Даалера і Строба Телботта, згідно з якою Вашингтон повинен передати Києву радари для виявлення російської артилерії, безпілотники і засоби для знешкодження ворожих безпілотних апаратів, захищені засоби зв'язку і бронемашини і медичне обладнання.
"Лише коли українська армія буде здатна стримати напади Росії, тоді стануть можливими переговори. Інколи потрібні гармати, щоб зупинити гармати. Чи посилить це російську параною про оточення ворогами? Так! Але Путін вже підживлює цю параною, нехтуючи фактами. Нещодавно він сказав студентам в Санкт-Петербурзі, що українська армія – це "легіон НАТО", - йдеться в статті.
Автор додає, що Євросоюз не зможе наважитися передати Україні зброю. В кращому випадку це зроблять окремі країни. Але озброєння цілком можуть забезпечити США. На думку Еша, "розподіл обов'язків" в українському конфлікті між США і ЄС став би правильним кроком: американська сторона озброює українців, а європейці рятують їхню економіку і допомагають дипломатично.
"Є ще одне поле, в якому Європа, а Великобританія зокрема, може щось зробити. ЗМІ зазвичай розглядаються, як м'яка сила. Але вони настілки ж важливі для Путіна, як і танки Т-80. Він багато витрачає на пресу", - йдеться в статті.
Історик нагадує, що в розпорядженні Великобританії одне із найпотужніших міжнародних видань світу –BBC. Лондон міг би застосувати його для боротьби з пропагандою Кремля в Україні і Росії. Економіст Джордж Сорос і французький філософ Бернард-Генрі Леві писали на сторінках Frankfurter Allgemeine, що Захід повинен врятувати нову Україну, яку Путін хоче задушити в зародку. А президент Чиказької ради з міжнародних справ Іво Даалдер писав, що військова допомога Україні змусить Путіна піти з конфлікту шляхом переговорів.