Україна і Росія знову на межі відкритої війни. Після кількох тижнів посилення насильства в Донбасі Володимир Путін звинуватив українські сили у "збройному вторгненні" і підготовці "терактів" у окупованому російськими військами Криму.
Стрілянина на адміністративному кордоні півострова, схоже, дійсно відбулася. Однак її причини і деталі дуже сумнівні. Існує побоювання, що Росія навмисне перебільшує інцидент, щоб використати його як підґрунтя для нового військового вторгнення.
Але зараз, навряд чи Путін дійсно хоче розв'язувати свіжий конфлікт з усіма загрозами і ризиками, які принесе з собою ескалація. Про це сьогодні пише Financial Times.
Зрештою, у геополітичному протистоянні російського президента проти Заходу деякі речі, схоже, відбуваються на його користь. Туреччина після провального перевороту знову дружить з Росією. На виборах президента США у Путіна є кандидат-республіканець, який хвалить його і заявляє, що Крим нібито повинен належати Москві. В цей час ЄС похитнувся через Brexit.
Щоправда, з наближенням парламентських виборів Путін міг би вирішити влаштувати військову напругу, щоб відволікти виборців від внутрішніх економічних проблем і виставити себе знову національним захисником. Також його військові маневри в Донбасі і Криму можуть мати на меті зірвати святкування 25-го Дня незалежності України.
Тривогу також викликає ефектна відмова Путіна від участі в переговорах у "Нормандському форматі". Тим самим він пробив діру в дипломатичному процесі навколо України. Вірогідно, що тепер російський президент буде вимагати поступок на зразок полегшення від тиску санкцій за те, щоб він повернувся за стіл переговорів. Він також може спробувати включити в переговори США у останні дні роботи Барака Обами.
ЄС і США дуже стримано відреагували на гру м'язами Росії цього тижня. Але їм варто хвилюватися через такі можливі дипломатичні маневри Кремля.
Попри серйозний розкол в ЄС, транс атлантична єдність виявилася напрочуд міцною. НАТО знайшов у собі сили відповісти на російську агресію в Україні розміщенням сил у країнах Балтії і Польщі. Заходу варто дати Путіну дуже чітко зрозуміти, що подальші військові дії проти України призведуть до того, що санкції будуть посилені, а російська економіка не зможе вийти з рецесії. І позбутися тиску Москва зможе лише якщо виконає Мінські угоди.
"Західні лідери зіштовхнулися з дуже великою кількістю викликів: від ісламського тероризму до міграційної кризи і підйому націоналізму. Але ситуація в Україні лишається найбільшою загрозою для миру в Європі з 1945 року. Доки провокації Путіна продовжуються, вони мають бути готові продемонструвати єдність і дати йому зрозуміти, що агресія проти сусідів не в його інтересах", - йдеться в статті.
Видання The American Interest писало, що Путін дав зрозуміти, що Мінським домовленостям кінець. У Мінських угод були нульові шанси на виконання: український парламент не був готовий голосувати за "децентралізацію", яка б дала автономію захопленим територіям Донбасу, а Росія не збиралася повертати Україні контроль над частиною її кордону.
Загалом, Західні ЗМІ побоюються, що Україна може опинитися на війні на два фронти. Оглядачі пишуть, що російському президенту вигідне відкриття нового фронту війни проти України з огляду на те, що вибори до Держдуми не за горами і йому потрібно зосередити росіян навколо себе.