Рік тому, коли Кремль лише увів продуктове ембарго для західних товарів у відповідь на економічні санкції, можна було піти в супермаркет і повернутися ні з чим. Росіяни через новини про заборону італійського пармезану і польських яблук запасалися всім підряд.
Нині ж паніки немає, з'явилося багато російських товарів, але смак не той і ціни не такі, як були раніше. Про це пише німецьке бізнес-видання Handelsblatt з посиланням на російського блогера Єву Малу, яка мешкає на околицях Москви. На своїй сторінці в Facebook вона цілий рік публікувала історії про те, як ходить по крамницях, які продукти там є і які вона купує та що готує з купленого. Все це було потрібно для того, щоб простежити, як за місяць зміниться раціон росіян і вигляд продуктових кошиків.
Видання пише, що багато з того, що Мала готувала сама, наприклад домашня піца, має апетитний вигляд. А часом страви здаються не схожими ні на що їстівне.
"Це була цікава подорож. Від порожніх полиць супермаркетів з гнилими фруктами і овочами до сьогодні, коли всі продукти в магазині мають гарний вигляд. Принаймні, поки ви їх не скуштуєте", - сказала росіянка німецькому виданню.
Вона пояснила, що впродовж перших чотирьох місяців заборони на іноземні продукти люди запасалися і фактично спустошували супермаркети. Сьогодні ж, через "рік без пармезану", купити можна все. Але вітчизняних продуктів, якими в Росії замінили імпортні, програє у порівнянні.
"Такий пармезан нагадує пластмасу і навіть тане, як пластмас під час приготування страв", - каже Мала.
Попри те, що якість продуктів у Росії впала, ціни зросли. Приміром, пакет молока у жовтні 2014 році коштував 177 рублів (61 гривня), в березні цього року вартість зросла до 246 рублів (86 гривень). На сьогодні молоко коштує близько 222 рублів (77 гривень).
Такі високі ціни вплинули на звички блогера. Мала каже, що більше не п'є молоко, а лише додає його малими порціями в каву. Крім того, вона більше не планує, що приготувати, тому що ніколи не можна передбачити, що вдасться купити і чи всі інгредієнти запланованих страв будуть на полицях. За її словами, за останні 365 днів "ми зменшили свій апетит".
Вона також додає, що деякі відділи в гастрономах помітно поменшали. Приміром, відділ з сирами в багатьох магазинах перепланували, тому що нічим заповнити великі полиці, як це було раніше.
Росія з 7 серпня минулого 2014 року ввела ембарго на поставки продуктів харчування з країн Заходу - США, ЄС, Канади, Австралії і Норвегії. Забороненими вважаються м'ясо та м'ясна продукція, риба та рибна продукція, молоко і молочна продукція, овочі та фрукти. Ембарго продовжено до серпня 2016 року.
Через рік, РФ вирішила боротися з такими поставками більш радикально. Знищення в Росії потрапили під ембарго продуктів з країн Заходу почалося 6 серпня, згідно указу президента Володимира Путіна. Знищувати продукти дозволяється "будь-яким доступним способом".
Перші фото і відео того, як сотні тонн продуктів - сир, персики, перець, м'ясо, - тиснуть бульдозером і змішують із землею спровокувалигромадське обурення в Росії, пережила не один голод, і в якій рівень бідності населення не припиняє збільшується, досягаючи 16%.
З-за санкцій та зниження цін на нафту у росіян значно знизився рівень життя, в той час як ціни на продукти зросли. В тому числі з-за цього росіяни стали красти в магазинах на 68% більше.