На виборах президента США, які відбулися 8 листопада, кандидат від Демократичної партії Гілларі Клінтон набрала на 2 мільйони голосів виборців більше, ніж республіканець Дональд Трамп.
У декількох штатах підрахунок голосів триває, і в середу, 23 листопада, перевагу Клінтон склав 2 мільйони 17 тисяч 563 голоси, передає "Голос Америки".
Очікується, що розрив може збільшитися, так як триває досі не підраховані голоси в штатах, де Клінтон отримала перемогу, зокрема у Каліфорнії – найбільшому штаті Західного узбережжя США.
Незалежно від того, наскільки істотним виявиться розрив, він не змінить підсумків виборів. Президентом стане Трамп, який, імовірно, отримає 306 з 583 голосів у колегії вибірників.
У ряді штатів Трамп переміг з невеликою перевагою, тоді як Клінтон здобула переконливі перемоги в густонаселених Каліфорнії та Нью-Йорку. У той же час, переможець отримує всі голоси виборців в штаті, де за нього проголосувала більшість виборців.
Це вже п'ятий раз в історії США, коли кандидат переміг у всенародному голосуванні, але не став президентом, програвши за голосів колегії вибірників. Подібна ситуація була на виборах 2000 року. Тоді президентом США обрали республіканця Джорджа Буша-молодшого, який набрав 47,9% голосів, а його суперник від демократів Альберт Гір набрав 48,4%.
Тим часом, в Сенат внесено законопроект про скасування колегії вибірників і запроваження у США системи прямих виборів президента. Проте шанси на його ухвалення малі. Ініціатива вимагає внесення змін до Конституції, у зв'язку з чим повинна бути затверджена трьома чвертями американських штатів протягом семи років після прийняття.