UA / RU
Підтримати ZN.ua

Євросоюз обговорить нові санкції не тільки проти російських чиновників, але й компаній

ЄС розширює "другу фазу" санкцій - заборону на видачу віз і заморожування банківських рахунків у Європі. При цьому в ЄС вважають, що момент для введення економічних санкцій "третьої стадії" щодо Росії ще не настав.

Українська тема займе основну частину дискусій засідання у понеділок у Брюсселі Ради ЄС із закордонних справ, включаючи обговорення додаткових санкцій стосовно Росії, заявив журналістам на умовах анонімності високопоставлений чиновник Європейського союзу.

"Зараз мова йде про адресний список обмежувальних заходів. Це обговорюватимуть у понеділок міністри закордонних справ на засіданні Ради ЄС", - сказав він.

За словами чиновника, в Євросоюзі є уявлення, що момент для введення економічних санкцій "третьої стадії" щодо Росії ще не настав, хоча робота над ними триває.

Він повідомив, що є широка згода на рівні послів у Комітеті постійних представників країн ЄС щодо розширення санкційного списку. Однак формальне рішення має бути прийнято міністрами. Мова йде, зазначив чиновник, про нові імена і навіть організації.

Інше джерело в ЄС підтвердило "Інтерфаксу", що Комітет постійних представників погодив у п'ятницю пропозиції щодо доповнень до "чорного списку" обмежувальних заходів проти Росії.

"Остаточне рішення приймуть у понеділок міністри закордонних справ на засіданні Ради ЄС", - уточнив співрозмовник агентства. Він відмовився коментувати названі у ЗМІ цифри осіб і компаній, які можуть зазнати нових санкцій.

"Це питання компетенції міністрів", - пояснило джерело.

Відповідаючи на питання журналістів, високопоставлений функціонер ЄС підкреслив, що має на увазі "другу фазу" європейських санкцій проти Росії - заборону на видачу віз для поїздок до ЄС і заморожування банківських рахунків у Європі.

З урахуванням обговорюваного розширення юридичної бази та критеріїв застосування обмежувальних заходів, вважають в ЄС, це відповідає наявною на даний момент ситуації. На рівні Комітету постійних представників або робочих груп момент застосування "третьої фази" не обговорюється, додав чиновник ЄС.

"Це треба обговорювати глоловам держав і урядів та міністрам. А на тих рівнях, де зараз обговорюють обмежувальні заходи, мова йде тільки про "другу фазу", - сказав він.

На прохання пояснити, чому виникла необхідність у розширенні юридичної бази та критеріїв обмежувальних заходів ЄС щодо української ситуації, високопоставлений функціонер ЄС пояснив, що в даний час юридична база з санкцій стосується осіб, які підривають територіальну цілісність, суверенітет чи незалежність України. Якщо запроваджувати заходи проти організацій, то вже постає питання не про фізичних, а юридичних осіб.

"Деякі держави-члени хочуть розширити нашу юридичну базу, щоб поширити її на юридичних осіб, а також додати інші критерії, крім замаху на територіальну цілісність, суверенітет і незалежність", - сказав співрозмовник з ЄС.

Він зазначив, що це питання пов'язане зі ставленням Євросоюзу до ситуації навколо Криму. Мова про те, щоб можна було прийняти обмежувальні заходи щодо юридичних осіб, які займаються конфіскацією української власності в Криму.

"Спостерігаючи ці останні дні за подіями (у Криму) можна використати термін конфіскація. Власність підприємств передається іншим підприємствам. Це суперечить українському законодавству. Тобто, можна говорити про конфіскації, експропріації. І у зв'язку з цим ми вважаємо, що можна передбачати санкції і у цій сфері теж", - сказав функціонер ЄС.

"Якщо вдасться дійти згоди, у нас буде нова юридична база", - додав чиновник.

Він пояснив, що новими критеріями можуть бути загроза безпеці Україні і перешкоди у роботі міжнародних організацій, і навів як приклад наглядову місію ОБСЄ, захоплену на сході країни у кінці квітня (пізніше її членів було звільнено).

Джерело також повідомило, що Рада ЄС може початися виступом головуючого в ОБСЄ президента Швейцарської Конфедерації Дідьє Буркхальтера, який поінформує голів МЗС країн ЄС про "дорожню карту" реалізації женевських домовленостей щодо України від 17 квітня.

"Є ідея просити головуюче в ОБСЄ Швейцарське президентство бути присутнім на засіданні Ради та проінформувати міністрів про його нещодавню ініціативу ("дорожню карту"). Якщо це буде підтверджено, то стане першою частиною дискусії, і коли він (Буркхальтер) залишить засідання, міністри продовжать обговорювати українське питання", - сказав європейський чиновник.

Він пояснив, що дискусія щодо України буде охоплювати широке коло проблем. Міністри "обміняються думками про обставини виконання Женевської угоди від 17 квітня, ідеями щодо її втілення і можливими контактами, щоб знизити напруженість, роззброїти незаконні збройні формування".

Буде розглянуто конституційний і виборчий процеси і кроки, спрямовані на те, щоб 25 травня могли відбутися президентські вибори в Україні. Йтиметься про макроекономічну допомогу країні, про переговори у галузі енергетики, які будуть вести протягом травня.

Міністри обговорять можливе направлення в Україну місії з прав людини, щодо організації роботи поліції і юстиції. "Якщо українська влада підтвердить свою згоду приймати нас у цій сфері", - сказав європейський чиновник. !zn

Читайте також:

Меркель і Олланд пригрозили Путіну новими санкціями

ЄС може поширити санкції проти РФ ще на 15 чоловік і п'ять компаній

The Washington Post: Путін пропонує Заходу укласти з ним нову "фаустову угоду"