Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер і віце-президент Марош Шефчович підписали політичну "дорожню карту", що передбачає синхронізацію електромереж країн Балтії з континентальною європейською мережею через Польщу. Про це інформує прес-служба Єврокомісії.
"Синхронізація - це проект, у якому ми вирішили працювати разом. Сьогодні ми можемо з гордістю визнати, що ми досягли всіх ключових етапів і зараз задаємо тон роботи на майбутнє до кінця 2025 року", - повідомив Юнкер.
На першому етапі синхронізації буде виділено фінансування у розмірі 323 млн. євро.
Регіон Балтійських країн, який раніше був регіоном "енергетичного острову" тепер пов'язаний з європейськими партнерами через недавно встановлені лінії електропередач з Польщею (LitPol Link), Швецією (NordBalt) і Фінляндією (Estlink 1 і Estlink 2). Ці проекти стали можливими і побудовані за підтримки ЄС. Однак за певних історичних причин енергосистема країн Балтії досі працює в синхронному режимі з російською та білоруською системами.
Десинхронізація електромережі Балтійських країн з цими система і синхронізація з континентальною європейською мережею (CEN) є важливим політичним пріоритетом для досягнення Енергетичного союзу. Відповідне зміцнення мереж було включено у третій список проектів ЄС, що становлять спільний інтерес (PCI), прийнятий Комісією 23 листопада 2017 року.
Оператор магістральних мереж НЕК "Укренерго" ще в 2017 році підписав договір про приєднання України до європейської енергосистеми. Договір був підписаний в Брюсселі на Асамблеї об'єднання європейських операторів енергоринку ENTSO-E.
Вперше Україна подала заявку на приєднання до енергетичної системи Європи ще в 2006 році.
Детальніше про наслідки для України прийняття закону "Про ринок електричної енергії України" читайте в матеріалі Алли Єрьоменко "Приречені на ринок електроенергії" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".