Омріяний президентом Росії Володимиром Путіним Євразійський союз продемонстрував свою кволість і не спроможність існувати щойно він з'явився.
Про це сьогодні пише американське видання Foreign Policy, яке нагадує, що ЄврАзЕС, згідно із задумом Путіна, повинен був стати альтернативою Євросоюзу. А також він повинен був закріпити вплив Росії на інші колишні республіки СРСР. Але Євразійський союз лише продемонстрував, що Кремль більше такого впливу не має, - пише видання.
Неефективність такого об'єднання стала очевидною ще на етапі створення Митного союзу в 2010 році, який був покликаний прибрати торговельні перепонами між Росією, Білоруссю і Казахстаном. Однак країни-учасниці не відчули того економічного піднесення, яке їм обіцяв Кремль.
"Казахстан і Білорусь помітили, що їхні товари на вирішальному російському ринку стали дорожчими через проблеми рубля з обмінним курсом. Російські ж товари стали дешевшими і з ними стало важче конкурувати на казахському і білоруському ринку", - пише видання.
Споживачі з Білорусі і Казахстану почали їздити в Росію за покупками через дешевизну тамтешньої продукції. А обвал рубля лише погіршив економічну ситуацію.
"Чим більше дешевшає рубль, тим більше Євразійський союз стає непривабливим для країн-учасниць. Об'єднання обіцяло економічний розвиток, але ціна членства стає значно дорожчою, ніж очікували учасники", - сказав експерт з Центарльної Азії Лука Анцеші в Університеті Глазго.
ЄврАзЕС існує лише 7 днів. Але Білорусь і Казахстан вже продемонстрували, що шукають альтернативу економічній інтеграції з Росією. Зокрема Астана підписала угоду про співпрацю з Євросоюзом і планує поглибити зв'язки з Китаєм.
Крім того, Казахстан розглядає можливість скасування податків для іноземних інвесторів на 10 років, аби зробити свою країною привабливою. В цей же час, між Білоруссю і Росією тривають торговельні війни. Мінськ не увів санкції проти імпорту із Заходу разом з Москвою. А російська сторона почала забороняти імпорт білоруських товарів.
Ще одним моментом напруги між учасниками ЄврАзЕС стало розв'язання опосередкованої війни Росії проти України. Лукашенко і Назарбаєв вбачають в цьому небезпеку для своїх країн, оскільки агресія Кремля проти Києва демонструє неповагу російської влади до суверенітету інших пострадянських країн.
Путін також заявив, що Назарбаєв створив країну "там, де її ніколи не було". У свою чергу президент Казахстану, оголошуючи про святкування 550-річчя Казахського ханства, закликав співвітчизників захищати батьківщину у разі потреби.
Ще двоє учасників ЄврАзЕС – Киргизстан і Вірменія, - теж не в захваті від інтеграції з Росією. В Єревані зізнаються, що погодилися на вступ в Євразійський союз через конфлікт в Нагірному Карабасі. Росія постачає зброю Вірменії, без якої їй буде тяжко протистояти азербайджанській стороні.
Киргизстан, у свою чергу, заявив про свій намір вступити в ЄврАзЕС, але на ділі вагається. Головний прибуток країни залежить від реекспорту китайських товарів у інші країни колишнього СРСР. ЄврАзЕС не має таких лібералізованих митних правил з КНР, як Бішкек.
"Стає зрозуміло, що Євразійський союз не стане козирем в геополітичній грі Путіна попри його сподівання. Євразійське об'єднання повинно було закріпити лідерство і вплив Росії на своїх сусідів, однак натомість лише підтвердив занепад зовнішньої політики Кремля", - йдеться в статті.
Таку ж тенденцію помітило і німецьке видання Die Zeit, яке писало, що Лукашенко і Назарбаєв не хочуть бути васалами Путіна в Євразійському союзі. А євразійське об'єднання Росії не спроможний конкурувати з Євросоюзом. Оскільки населення проекту Путіна не дотягує навіть до третини кількості мешканців ЄС. А економіка Євразійського союзу становить лише одну шосту частину від європейської.
Існують також побоювання, що ЄврАзЕС - це спроба Росії повернути СРСР. У свою чергу президент Нурсултан Назарбаєв назвав "безмозким" того, хто виступає за відтворення СРСР.