В ніч на суботу, 20 лютого, Євросоюз на саміті озвучив пропозицію про створення в Сирії особливих зон для захисту цивільного населення, а також для полегшення ситуації з біженцями в Туреччині.
"Якщо десятки тисяч людей бояться потрапити під бомби", то необхідно домовитися, "щоб саме в цих зонах бомбардування не було", цитує канцлера ФРН Ангелу Меркель агентство dpa.
За її словами, учасники саміту висловилися за те, щоб провести переговори щодо "визначення" подібних зон. Зокрема, захисну зону можна було б створити для тих, хто тікає від боїв у місті Азаз. Те ж відноситься і до Алеппо.
"Там ми особливо вимагаємо від режиму Асада і тих, хто його підтримує, забезпечити врегулювання на місці шляхом переговорів", - сказала Меркель.
Щоб такі захисні зони були ефективні, необхідно домовитися про заборону польотів над ними, але проти створення безпольотних зон висловлюються як США, так і Росія. У свою чергу, Туреччина активно виступає за створення захисних і безпольотних зон на півночі Сирії, щоб запобігти нові потоки біженців.
У підсумковій декларації саміту ЄС також міститься вимога до президента Сирії Башара Асада і його союзників припинити атаки на помірковану опозицію. Від згадки РФ, які були в чернетці документа, учасники саміту відмовилися.
Як писало агентство Bloomberg, конфлікт у Сирії звужується до протистояння між Асадом і ІД."Стратегія Росії полягає в тому, щоб повернутися за стіл переговорів, коли Асад зможе сказати, що контролює всі великі населені пункти Сирії. Це дозволить йому позиціонувати себе в авангарді боротьби з "Ісламським державою", - сказав старший науковий співробітник Атлантичної ради Аарон Штейн.
Раніше повідомлялося, що у Асада заявили про наближення перемоги у громадянській війні.
Напередодні повідомлялося, що в результаті наступу сирійських урядових військ на Алеппо і посилення авіаударів ВПС Росії десятки тисяч сирійців були змушені тікати з міста, побоюючись, що населений пункт незабаром опиниться під повною облогою військ президента Сирії Башара Асада.
Повітряна військова кампанія Росії в Сирії почалася 30 вересня після відповідного запиту президента країни Башара Асада, якому з моменту початку війни в Сирії в 2011 році Росія надає підтримку, у той час як країни НАТО і ЄС звинувачують режим Асада у військових злочинах і вимагають його відставки.
Незважаючи на оголошену Росією мету військової кампанії - боротьба з бойовиками "Ісламської держави", західні держави, а також Турція та Саудівська Аравія заявляють, що цілі бомбардувань РФ в Сирії - в першу чергу, сирійські повстанці, опозиційні к Асаду, а не терористи "ІД".