UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС припиняє переговори зі Швейцарією через суперечний референдум

Обмеження на прийом іноземців може обернутися великими втратами для Швейцарії та її головного торгового партнера Євросоюзу. Через суперечний референдум Євросоюз вже зупинив переговори зі Швейцарією. Програми розвитку науки і освіти можуть позбутися мільярдного фінансування.

Підсумки суперечливого референдуму у Швейцарії про обмеження припливу мігрантів призвели до негативних наслідків для країни. Як повідомляють у понеділок, 17 лютого, Європейський Союз перервав переговори про участь Швейцарії у програмах розвитку наукових досліджень та студентського обміну. В результаті країна позбудеться мільярдних сум, що виділяються у цих цілях Брюсселем.

Як відомо, за підсумками референдуму, що відбувся 9 лютого, швейцарська влада повинна в найближчі три роки ввести квоти на прийом іноземців. Це стосується і мігрантів з Євросоюзу. У Брюсселі розцінюють введення таких квот як порушення чинного досі принципу свободи пересування, пише Deutsche Welle.

Минулого тижня начальник департаменту юстиції і поліції Швейцарії Симонетта Соммаруга проінформувала МЗС Хорватії (новий член Євросоюзу) про те, що згідно з новими правилами буде обмежено прийом мігрантів з цієї країни, яка нещодавно увійшла до складу ЄС. Узгоджений раніше протокол надавав громадянам Хорватії через 10 років право вільного пересування та повсюдне проживання. У той же час федеральна рада (уряд Швейцарії) пообіцяла розглянути можливі рішення, що дозволяють не допустити дискримінації Хорватії.

Між тим представники Соціал-демократичної партії Швейцарії оголосили про намір ініціювати проведення нового референдуму, посилаючись на те, що двосторонні відносини з Євросоюзом опинилися під загрозою. "Громадяни країни повинні отримати можливість зробити вибір між ініціативою про обмеження міграції та гарантіями розвитку двостороннього співробітництва з ЄС", - заявив голова партії Крістіан Левра.

Читайте: Швейцарія проти Європи

Один з можливих наслідків для Швейцарії, про який говорять європейські чиновники та експерти, - обмеження доступу до ринку ЄС. "Не можна одночасно користуватися перевагами внутрішнього ринку і вводити квоти на вільний вибір місця проживання", - заявив голова Європарламенту Мартін Шульц (Martin Schulz) в інтерв'ю газеті Rheinische Post.

"Звичайно, референдум вплине на торгівлю: не можна заявити, що ми встановлюємо вільний обіг товарів, але ваших людей до нас більше не пускаємо", - погоджується голова німецького Союзу оптовиків, зовнішньої торгівлі і послуг Герхард Хандке (Gerhard Handke), якого цитує газета Die Welt.

Європейський Союз - найбільший торговий партнер Швейцарії. На його частку припадає три чверті товарів, що імпортуються країною, і понад половину швейцарського експорту. За даними швейцарської митниці, у 2012 році оборот взаємної торгівлі з ЄС склав 210 млрд. євро. Левову частку у цьому обсязі складає торгівля з Німеччиною - 79 млрд. євро.

У свою чергу влада Євросоюзу теж не нехтує маленькою альпійською країною, за обсягом експорту Швейцарія - другий найбільший торговий партнер ЄС після США. За даними європейського статистичного відомства Eurostat, в 2011 році її частка в обсязі експорту з ЄС склала на 9 відсотків більше, ніж у Китаю (8,8 відсотка), Росії (7 відсотків), Туреччини (4,7 відсотка) або Японії (3,2 відсотка). Внесок країни в європейський імпорт менш значний і становить 5,3 відсотка. За цим показником Швейцарія посідає п'яте місце після Китаю, Росії, США і Норвегії. !zn

Читайте також:

Лідери роз'єднаного Кіпру готують референдум про возз'єднання острова

Частина Молдови підтримала вступ до Митного союзу

Нова Зеландія може змінити державний прапор

Каталонії не дозволять проводити референдум про незалежність від Іспанії