UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як "справа Скрипаля" може вплинути на Brexit і змінити політичний ландшафт Європи - DW

Уряд Терези Мей може переглянути механізми співпраці з ЄС

Справа Скрипаля викликала нову хвилю солідарності ЄС з Великобританією. У ЗМІ навіть спекулюють на тому, що Brexit може дати "задній хід", повідомляє DW.

Речник німецького Бундестагу Вольфганг Шойбле висловив надію, що британці в останній момент відмовляться від Brexit. Він озвучив це побажання в інтерв'ю виданню медіагрупи Funke. Під час великодніх вихідних, які в Європі пройшли на початку квітня, його заяви спровокували чимало дискусій. Після отруєння колишнього подвійного агента Сергія Скрипаля, британці побачили, "як добре бути не самотніми у світі", - сказав Шойбле. Політик переконаний, що вони відчують солідарність і зрозуміють, що "Європа функціонує".

Цифри соцопитування YouGov у Великобританії підтверджують думки німецького християнського демократа Шойбле. Ще перед атакою на Скрипаля в Солсбері, 47 відсотків британців вважали Brexit помилкою, тоді як тільки 42 відсотки назвали рішення референдуму червня 2016 - правильним.

Настрої - як перед Другою світовою?

Політична еліта у Великобританії високо цінує Шойбле. Втім, про майбутнє виходу з Євросоюзу німецький політик серйозно помиляється, вважає професор політології та германіст Ентоні Гліс: "Навіть більшість тих, хто хотів би залишитися в ЄС, твердо переконані: Brexit повинен бути, проти цього нічого не зробити, якщо ти демократ". Але він зауважує, що курс на Brexit це одне, а реальні настрої в Сполученому Королівстві - інше. "Похмурі настрої, як погода", - порівнює вчений ситуацію в країні з видом за вікном: сірим небом над англійським містечком Букингем. "Зима була морозна з холодами зі Сибіру - і цей холод проник і на політичний ландшафт".

Британцям зрозуміло, що вже незабаром може статися щось масштабне і, ймовірно, погане, і вони не здатні протистояти цьому, каже політолог. "Думаю, історики пізніше порівняють ці настрої з атмосферою 1939-40 років, перед Другою світовою, а саме - перед наступом на Англію", - припускає Глис.

Партнерство в ім'я безпеки

Весною 2018 року британська політика в основному зайнята Росією і справою Скрипаля. Колишній подвійний агент досі в комі, його дочка поступово одужує. Провину за отруєння, яку Лондон покладає на Москву, вже призвело до взаємної висилки дипломатів. Спочатку з британської столиці поїхали російські представники, Кремль відповів висилкою понад 70 британців на Туманний Альбіон. Багато держав ЄС вчинили аналогічно. "Бачите, це показує, що доля Великобританії вирішується не десь в Атлантиці, зате в дуже тісному зв'язку з Європою", - аналізує Гліс.

Справа Скрипаля не завадить Brexit, втім, вплине на співпрацю Брюсселя та Лондона у майбутньому. На Мюнхенській конференції з питань безпеки у лютому цього року прем'єр-міністр Великобританії дала зрозуміти в якому напрямку все може піти. Тереза Мей в баварській столиці закликала укласти новий пакт безпеки з 27-ма іншими членами ЄС.

Тобто Лондон хоче залишитися в грі на цьому полі з іншими, зокрема, в Європолі, з обміном даними за туристам, з європейськими ордерами на арешт. За словами Мей, евроордера вже дозволили екстрадувати з Великобританії близько п'яти тисяч чоловік. Політолог Гліс теж вважає тему безпеки ключовою. Він припускає, що британці після Brexit будуть співпрацювати з ЄС навіть тісніше, ніж зараз.

Прем'єр посилила позиції

В ніч на 29 березня 2019 року Великобританія припинить членство в ЄС. Втім, вже є перші ознаки того, як будуть розвиватися відносини острівного королівства з континентом крім партнерства з безпеки. Виглядає так, що радикальних кроків, на які сподівалися прихильники Brexit, буде менше. Але багато до цих пір залишається неясним.

Політична плутанина навколо ЄС вже довго впливає на рейтинги британського прем'єра. Довгий час вони йшли вниз. "І я теж вважав, що Мей ще довго не протриматися", - зізнається Гліс, і додає: "я помилявся. Терезі Мей неймовірно пощастило".

Справа Скрипаля відчутно посилила позиції прем'єра. "Багато британців зараз переконані, що Путін грає на Brexit і розхитування Євросоюзу. Мей це грає на руку. Вона чітко каже: Путін не тільки втручається в нашу, британську політику, але і готовий вбити британського громадянина в Солсбері, щоб посилити свої позиції", - додає оглядач.

В урядовій команді Мей все частіше чути антиросійські нотки. Міністр оборони Гевін Вільямсон закинув Кремлю прагнення підірвати стабільність інших країн. Насамперед мова йде про кібератаки. Президент Росії Володимир Путін - "капосний", зазначає політик у великодньому замітці для Sunday Telegraph.

Нагадаємо, 5 березня в британському Солсбері із сильним отруєнням був госпіталізований російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипаль та його донька. Через деякий час були госпіталізовані кілька співробітників екстрених служб, які працювали на місці події. За даними слідства, проти Скрипалів була використана нервовопаралітична речовина "Новачок" російського виробництва.

Британія зажадала від Росії протягом доби пояснити появу речовини на території Сполученого Королівства, проте відповіді так і не отримала, після чого вислала 23 російських дипломата.

Влада РФ заявила про те, що керуватиметься принципом взаємності при відповіді на вислання російських дипломатів з країн Європейського союзу, США, Канади та України.

Детальніше про ситуацію довкола отруєння Сергія Скрипаля та дипломатичний скандал із висилкою російських шпигунів під дипприкриттям читайте в матеріалах Олександра Хари "Токсична Росія" і "Дипломатичний екзорцизм" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".