Угода між США і Росією, яка зобов'язувала сторони скоротити ядерні ракети далекого радіусу дії до найнижчого рівня з часів закінчення Холодної війни, повною мірою вступила в дію сьогодні. Коли вона була підписана 8 років тому, президент Барак Обама висловив надію, що це буде хоч і невеликий, але перший крок в бік світу без ядерної зброї.
Тепер цей оптимізм повністю зник. Нова ядерна політика адміністрації Дональда Трампа була оприлюднена минулої п'ятниці. І вона передбачає заходи для протидії російській модернізації свого арсеналу, що може означати початок нової гонки ядерних озброєнь.
Про це пише лояльне до Демократичної партії видання New York Times. Цього разу країни будуть змагатися не в кількості боєголовок і ракет, а в досконалості тактик і технологій, щоб здолати іншу сторону.
Пентагон віщує початок нової ери, в якій ядерна зброя знову буде грати важливу роль. Стратегія американського відомства наповнена планами з побудови ядерних зразків низької потужності. Адвокати такої ідеї запевняють, що це потрібно зробити для того, щоб бути на рівних з Росією. А критики ж наполягають, що нові зразки будуть надто спокусливими для президента, який може їх застосувати.
"В результаті угода, яка набула чинності сьогодні, тепер здається останньою зупинкою після трьох десятиліть скорочень арсеналів, а не точка, з якої почнуться нові такі домовленості", - пише видання.
Разом з тим, коли президент Трамп у Конгресі закликав "модернізувати і відбудувати наш ядерний арсенал" минулого тижня, він не згадав про головний аргумент своєї адміністрації: президент Росії Володимир Путін посилив свою небезпечну гру, тому США потрібно не відставати навіть попри те, що ціна цієї гонки складає понад 1,2 трильйони доларів.
Трамп не згадав про Путіна в промові і нічого не сказав про розгортання російських ядерних сил. Його небажання говорити про Росію і її лідера під час виборчої кампанії і впродовж першого року президенства, а також відмова запроваджувати санкції, схвалені Конгресом, викликають підозри і змушують лише здогадуватися, чому американський президент такий лояльний до Москви.
Під час виступу в Сенаті він зосередив увагу на КНДР і боротьбі проти тероримзу. Хоча за кілька днів до того міністр оборони США Джим Меттіс оголосив, що "змагання великих держав, а не тероримз, тепер пріоритет для американської національної безпеки".
Контрастуючи з промовою Трампа, звіт, який був опублікований у п'ятинцю і називається "Перегляд ядерної позиції", зосереджений на Росії. В ньому йдеться про те, що саме Путін змушує Америку відбудувати свої ядерні сили. Таким чином, документ повторює низку інших постанов і рішень Ради безпеки США і Пентагона.
Колишній помічник міністра оборони США Ендрю Вебер, який займався наглядом за американським ядерним арсеналом, назвав новий план небезпечним і таким, що робить ядерну війну більш вірогідною.
"Ми просто відзеркалюємо безглузду російську доктрину. Ми й так можемо стримати будь-який удар. У нас достатньо зразків низької потужності. Новий план - це вигадка, створена для виправдання побудови нових ядерних озброєнь. Просто потенціал для їх застосування зріс", - сказав Вебер.
Видання додає, що один з найбільш сумнівних пунктів нової стратегії говорить про те, що США можуть застосувати ядерну зброю у відповідь на нищівну атаку на американську інфраструктуру, здійснену навіть неядерними силами.
Раніше президент США Дональд Трамп виступив зі своїм першим щорічним посланням до Конгресу США "Про становище країни", під час якого, говорячи про зовнішню політику, назвав Росію і Китай суперниками, які кидають виклик американським інтересам, економіці і цінностей. Тому, щоб стримувати акти агресії і відповідати на зовнішні виклики, глава держави підкреслив необхідність модернізувати і перебудувати наявний ядерний арсенал.